"18" грудня 2013 р. справа № 804/15934/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.
суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.
за участю секретаря судового засідання: Новошицької О.О.,
представників сторін:
позивача : - не з'явився
відповідача: - Козар А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Дніпропетровської міської організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина"
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2013 р. у справі № 804/15934/13-а
за позовом Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради
до Дніпропетровської міської організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина"
про обмеження права на проведення масового заходу, -
"25" листопада 2013 р. Виконавчий комітет Дніпропетровської міської ради звернувся до суду з адміністративним позовом до Дніпропетровської міської організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" в якому просив прийняти рішення про обмеження відповідачу проведення на Європейській площі в м. Дніпропетровську будь-яких масових заходів в період з 25.11.2013 року по 31.12.2013 року включно, заборонивши встановлення наметів, тимчасових споруд, малих архітектурних форм та інших елементів і споруд.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на адресу позивача 25.11.13 р. надійшло повідомлення Дніпропетровської міської організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" про намір провести масовий захід з 25.11.13 р. по 31.12.13 р. на Европейській площі в м. Дніпропетровську з встановленням наметів з відповідною символікою об'єднання « Батьківщина» та відмовою виконавчого комітету Дніпропетровської міскради з посиланням на наявність затвердженого Положення про проведення масових заходів в м. Дніпропетровську, в якому для проведення загальноміських зборів та мітингів визначено інше місце ніж зазначено в повідомленні відповідача про проведення масового заходу.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2013 р. у справі № 804/15934/13-а адміністративний позов Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради до Дніпропетровської міської організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" про обмеження права на проведення масового заходу - задоволено.
Постанову суду мотивовано захистом інтересів національної безпеки та громадського порядку, через те, що спірний масовий захід може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Не погодившись з постановою суду, подано апеляційну скаргу Дніпропетровської міської організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2013 р. у справі № 804/15934/13-а, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд незаконно обмежив право на проведення мирного масового заходу не встановивши яким чином даний захід може створити загрозу національній безпеці та громадському порядку. Скаржник зазначає, що посилання суду на можливість порушення руху транспорту є безпідставним та помилковим, оскільки місце проведення масового заходу (Європейська площа) є пішохідною зоною, тому порушення руху транспорту фактично не можливе.
Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про призначення розгляду скарги.
До судового засідання не з'явились представники позивача. Жодних клопотань, повідомлень про причини неявки до суду не надходило, підстави відсутності представників позивача суду не повідомлені.
Представником відповідача в судовому засіданні апеляційної інстанції підтримані доводи апеляційної скарги, зазначено про наявність права на проведення мирних зібрань у відповідності до норм ст. 39 Конституції України, наголошено про обов'язок позивача у відповідності до вимог Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» забезпечувати збереження громадського порядку при проведенні масових заходів.
Відповідно до матеріалів справи, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 25.11.2013 року на адресу позивача надійшло повідомлення Дніпропетровської міської організації Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» №15/532 про проведення масового заходу - безстрокову цілодобову акцію у підтримку вступу України до Європейського Союзу, шляхом встановлення 7 наметів на Європейській площі в м. Дніпропетровську. Заявлено місце проведення - Європейська площа в м. Дніпропетровську, дата та час проведення: з 25.11.2013 року по 31.12.2013 року включно; заявлена кількість учасників - близько 200 чоловік; визначено відповідальну особу - ОСОБА_3
В той же день, Виконавчий комітет Дніпропетровської міської ради листом від 25.11.2013 року №7/10-2240 повідомив відповідача про неможливість проведення масового заходу за вказаним місцем розташування та запропонував інші місця, визначені для проведення масових заходів, що відповідають вимогам забезпечення громадського порядку при проведенні масових заходів, в районах відповідно до адміністративно-територіального поділу міста.
З вимогою про обмеження права на проведення масового заходу у невідповідному місці та заборону встановлення наметів, тимчасових споруд , малих архітектурних форм та інших елементів і споруд, позивач звернувся до суду.
Суд першої інстанції адміністративний позов задовольнив повністю, обмеживши право Дніпропетровської міської організації Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» на проведення масового заходу, заборонивши встановлення наметів, тимчасових споруд та інших елементів споруд в місці, зазначеному відповідачем.
Дослідивши обставини справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника відповідача, та наявні матеріали справи, колегія суддів вважає за можливе частково погодитись з доводами апеляційної скарги, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 39 Конституції України громадянам гарантується право збиратися мирно, без зброї, проводити мітинги, збори, походи і демонстрації, про які завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування. Проведення вказаних акцій не повинно порушувати громадський порядок, права і свободи інших людей, створювати небезпеку заворушень чи злочинів, загрожувати здоров'ю населення.
Відповідно пп.3 п. «б» ч.1 ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до делегованих повноважень органів місцевого самоврядування належить вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.
Як зазначає позивач та підтверджується матеріалами справи, з метою забезпечення прав і свобод громадян та правового регулювання організації і проведення недержавних масових заходів рішенням Дніпропетровської міської ради від 10.07.2008 року №1966 затверджено Положення про проведення масових заходів у м. Дніпропетровську (далі - Положення).
Пунктом 4 вказаного положення передбачено, що для проведення масового заходу, за винятком проведення похоронних процесій, їх організаторами завчасно, але не пізніше як за 10 днів до проведення, подається письмове повідомлення на ім'я міського голови. У повідомленні зазначається мета, форма, місце проведення заходу, маршрут, час його початку та закінчення, передбачена кількість учасників, прізвище та ім'я організатора , його місце мешкання та контактні телефони, необхідність (чи відсутність) звукопідсилюючої апаратури.
Зазначена вимога обумовлена необхідністю певного часу на створення Дніпропетровською міською радою та іншими державними органами належних умов для проведення заходів масового характеру та забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ і організацій, забезпечення захисту здоров'я людей при проведені таких заходів.
Пунктом 5 Положення організатора масового заходу зобов'язано надати до повідомлення: договір з відповідним підрозділом органів внутрішніх справ (лист погодження); договір з відповідною районною у місті радою про надання у тимчасове користування елементів благоустрою; договір з відповідним комунальним підприємством про надання послуг з прибирання відповідної території.
Колегія суддів, з урахуванням наявних в справі доказів зазначає, що позивач заперечуючи проти проведення масового заходу в повідомленні на ім'я голови Дніпропетровської міської організації ВО « Батьківщина» від 25.11.13 р. обґрунтовано послався на відповідні норми , зокрема ст. 39 Конституції України, ст. 11 Конвенції « Про захист прав людини», ст. 38 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні», рішення Конституційного Суду України від 19.04.11 р. № 4 -рп/2001, які передбачають реалізацію конституційного права громадян збиратися мирно, проводити збори, мітинги і демонстрації .
При цьому позивач, керуючись виключно рішенням виконкому міської ради від 10.07.2008 р. № 1966, яким затверджено Положення про проведення масових заходів у м. Дніпропетровську зазначив, що є відповідні місця у районах міста у яких можливо проведення масових заходів і реалізація конституційного права, і оскільки серед цього переліку місць Европейська площа не зазначена, то відповідно виконавчий комітет міської ради заперечує проти проведення масових заходів.
Збори громадян у цьому місці не дозволяють забезпечити відповідну охорону громадського порядку та можуть зашкодити інтересам окремих громадян, оскільки проведення політичних акцій може порушувати права та свободи інших громадян, які не поділяють політичні погляди Всеукраїнської організації «Батьківщина», проведення масового заходу буде перешкоджати вільному проходу і безпеці людей, безпечному руху громадського та особистого транспорту.
Колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги в частині наявності права відповідача на мирні зібрання в місці , зазначеному в повідомленні про проведення масового заходу, оскільки позивачем фактично як у відповіді на повідомлення,так і відповідно до обґрунтування позовних вимог не визначено та не доведено обґрунтованих підстав та причин щодо неможливості проведення мирного зібрання за адресою Европейська площа в м. Дніпропетровську.
Посилання позивача на відсутність зазначеного місця проведення мирного зібрання в переліку місць, де такі заходи проходять, відповідно до Положення, затвердженого рішенням № 1966 від 10.07.08 р., на думку судової колегії є необґрунтованим, хибним твердженням, яке не узгоджується з Конституцією України та Законами України щодо права на мирні зібрання.
Крім того, є слушною в даному випадку думка відповідача, з посиланням на ст. 38 пп.3 п. «б» ч.1 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» відповідно якої до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.
Таким чином, виходячи з зазначеної норми вирішення питання про проведення зазначених заходів не може обмежуватись приписами Положення про проведення масових заходів, затвердженого позивачем. А дії позивача , відповідно, не можуть обмежуватись лише забороною проведення заходів у відповідності до прийнятого ним Положення, а передбачають виконання завдань, зазначених в ст. 38 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні».
Обмеження конституційного права на мирні зібрання можливо лише у відповідності до приписів діючого законодавства , зокрема, відповідна процедура і таке обмеження щодо проведення масових заходів регулюються ст.182 Кодексу адміністративного судочинства України , в якій передбачено, що органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).
У відповідності до зазначеної норми, суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень, чи вчиненню кримінальних правопорушень, загрозу здоров'я населенню, або правам і свободам інших людей.
Оскільки матеріалами справи зазначені обставини не підтверджені, судова колегія вважає необґрунтованим обмеження судом першої інстанції права Дніпропетровської міської організації Всеукраїнське об'єднання « Батьківщина» на проведення масового заходу на Европейській площі в м. Дніпропетровську в період з 26.11.13 р. по 31.12.13 р., тому в цій частині апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Щодо встановлення 7 наметів з відповідною символікою ВО « Батьківщина» , то в цій частині судова колегія зазначає, що заборона судом першої інстанції Дніпропетровській міській організації ВО « Батьківщина» встановлювати намети, кіоски, навіси, павільйони та інші малі архітектурні форми на Европейській площа в м. Дніпропетровську в період з 26.11.2013 по 31.12.2013 р. як спосіб обмеження реалізації права на мирні зібрання за своєю суттю не є обмеженням права на мирні зібрання в цілому, а зумовлено виключно забезпеченням інтересів громадського порядку, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення та захисту прав і свобод інших людей.
Така позиція суду першої інстанції відповідає приписам ч.2 ст.11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованою Верховною Радою України згідно із Законом України від 17.07.2997 № 475/97-ВР «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року», ст.39 Конституції України.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції під час розгляду справи не в повному обсязі дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив рішення в порушення вимог ст. 159 КАС України, з огляду на що рішення суду підлягає скасуванню з частковим задоволенням вимог апеляційної скарги .
Керуючись ст.ст. 182, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Дніпропетровської міської організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2013 р. у справі № 804/15934/13-а - задовольнити частково .
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2013 р. у справі № 804/15934/13-а - скасувати та прийняти нову постанову про часткове задоволення позовних вимог.
Обмежити Дніпропетровській міській організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" право на мирне зібрання на Европейській площі в м. Дніпропетровську з 25 листопада по 31 грудня 2013 року шляхом заборони встановлення наметів , тимчасових споруд, малих архітектурних форм та інших елементів і споруд.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з моменту оголошення є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк
Суддя: Я.В. Семененко