Ухвала від 21.03.2013 по справі 9101/192617/2012

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" березня 2013 р. справа № 815/8419/2012

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.

суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.

за участю секретаря судового засідання: Шкуропадської В.М.,

без представників сторін;

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційні скарги ОСОБА_2 та Управління праці та соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області

на постанову Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 10 серпня 2012 р. у справі № 815/8419/2012

за позовом ОСОБА_2

до Управління праці та соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області

третя особа: Запорізький обласний військовий комісаріат

про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

В травні 2012 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області, третя особа - Запорізький обласний військовий комісаріат, в якому, з урахуванням уточнень від 30.07.2012 року, просив:

визнати за ОСОБА_2 довічно статус «ветерана війни - учасника бойових дій»; зобов'язати відповідача відкликати письмове повідомлення про позбавлення ОСОБА_2 статусу «ветерана війни - учасника бойових дій», надіслане до Запорізького обласного військового комісаріату;

визнати, що відповідачем необґрунтовано порушено право ОСОБА_2 на своєчасне привласнення правового статусу «ветерана війни - інваліда війни» і видачі посвідчення «інваліда війни» та нагрудного знака «ветеран війни - інвалід»;

стягнути з відповідача 220,01 грн. - майнової шкоди та 10 000 грн. моральної шкоди;

зобов'язати відповідача відкликати із Запорізького обласного військового комісаріату лист-повідомлення від 05.01.2012 року №01-6/48-08 про вилучення посвідчення від 10.01.1996 року серії НОМЕР_1, виданого на ім'я ОСОБА_2, надісланого в якості інформації про втрату ОСОБА_2 права на статус «ветерана війни - учасника бойових дій», як такий, що не відповідає вимогам Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Постановою Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 10 серпня 2012 р. у справі № 815/8419/2012 адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області, третя особа: Запорізький обласний військовий комісаріат про визнання протиправними дій - задоволено частково, зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області відкликати із Запорізького обласного військового комісаріату лист-повідомленні від 05 січня 2012р. №01-6/48-08 в частині повідомлення про вилучення посвідчення від 10 січня 1996 р. серії НОМЕР_1 виданого на ім'я ОСОБА_2 і надісланого в якості інформації про втрату ОСОБА_2 права на статус ветерана війни - учасника бойових дій як такий, що не відповідає вимогам Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту."

Постанову суду, в частині задоволення позовних вимог, мотивовано тим, що отримання статусу ветерана війни-інваліда війни не можна розцінювати як підставу втрати ним статусу «ветерана війни - учасника бойових дій» відповідно, вилучення посвідчення «ветерана війни - учасника бойових дій» визнано неправомірним. В частині відмови рішення суду обґрунтоване доведеністю дотримання відповідачем вимог законодавства щодо порядку та строків присвоєння правового статусу «ветерана війни - інваліда війни» та відповідно відсутністю підстав стягнення матеріальної та моральної шкоди.

Не погодившись з постановою суду, ОСОБА_2 та Управлінням праці та соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області подано апеляційні скарги згідно яких особи, що подали апеляційні скарги просять скасувати постанову Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 10 серпня 2012 р. у справі № 815/8419/2012, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Управління праці та соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області вважає, що суд виніс рішення без повного з'ясування обставин справи. ОСОБА_2 посилається на те, що суд при винесенні рішення не надав належної правової оцінки доказам, та необгрунтував причини відмови в задоволенні позову.

Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

До судового засідання не з'явились представники сторін. Жодних клопотань, повідомлень про причини неявки до суду не надходило, підстави відсутності представників сторін суду не повідомлені.

З урахуванням наявних в справі матеріалів, нез'явлення в судове засідання представників сторін не перешкоджає розгляду скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційних скарг, внаслідок наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 в період з 28.07.1984 року по 08.12.1985 року проходив військову службу на території республіки Афганістан, де в цей час велись бойові дії, що підтверджується довідкою Об'єднаного військового комісаріату Запорізької області від 25.10.2011 року №03/2768 (а.с.4)

10.01.1996 року Мелітопольським міським військовим комісаріатом, згідно до ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ОСОБА_2 встановлено правовий статус «ветеран війни - учасник бойових дій» та видано нагрудний знак «ветеран війни - учасник - бойових дій».

10.10.2011 року позивача визнано інвалідом 2 групи, внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, що підтверджено довідкою МСЕК серія АД №166818 від 10.10.2011 року (а.с.50).

12.10.2011 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про видачу посвідчення «інвалід війни» та нагрудного знаку «ветеран війни - інвалід». Управління праці та соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області відмовило в видачі посвідчення та нагрудного знаку, мотивувавши свою відмову тим, що довідка МСЕК не встановлює причинно-наслідкового зв'язку між отриманою інвалідністю, та тим що дана травма отримана під час виконання обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.

Після повторного звернення позивача до МСЕК, довідку доповнено формулюванням, яке відповідає необхідним вимогам для надання статусу «інваліда війни», а саме в довідці МСЕК зазначено, що «травма пов'язана з виконанням обов'язків військової служби, при перебуванні в країнах де велись бойові дії» (а.с.31).

З доповненою довідкою ОСОБА_2 звернувся до відповідача 14.11.2011 року і в той же день йому видано посвідчення «інваліда війни».

Листом від 05.01.2012 року №01-6/48-08 УПСЗН Мелітопольської міської ради Запорізької області повідомило Запорізький обласний військовий комісаріат про вилучення посвідчення ветерана-учасника бойових дій від 10.01.1996 року серії НОМЕР_1 виданого на ім'я ОСОБА_2, у зв'язку з присвоєнням останньому статусу «інваліда війни» та втрати ним статусу «учасника бойових дій».

Не погодившись з такими діями відповідача ОСОБА_2 звернувся до суду.

Відмовляючи в задоволенні частини позовних вимог суд першої інстанції виходив з правомірності дій відповідача, дослідивши обставини справи, колегія суддів погоджується з такими висновками, з огляду на наступне.

Відповідно до приписів п.7 ч.2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни також належать учасників бойових дій на території інших держав, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних з перебуванням у цих державах.

Згідно до п. 10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року №302, видається органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.

Положенням про медико-соціальну експертизу, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 року №1317 визначено, що причинний зв'язок інвалідності колишніх військовослужбовців з перебуванням на фронті або з виконанням ними інших обов'язків військової служби встановлюється на підставі документів, виданих військово-лікувальними закладами, а також інших документів, що підтверджують факт отримання поранення (захворювання).

Відповідно до пп. 21.5 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом міністерства оборони України від 14.08.2008 року, яким визначені необхідні формулювання Постанов Військово-лікарської комісії про наявність причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв, зазначено, що "Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), визнається пов'язаним з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії" - якщо захворювання виникло, поранення (контузія, травма, каліцтво) одержане в період перебування в країнах, де велись бойові дії і військовослужбовець визнаний учасником бойових дій.

Оскільки первісна довідка МСЕК ОСОБА_2 не містили інформації щодо причинного зв'язку між отриманою травмою та виконанням обов'язків військової служби, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності дій відповідача під час відмови у наданні ОСОБА_2 статусу «інваліда війни» через відсутність висновку про наявність причинного зв'язку між отриманою травмою та виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.

Стосовно вимоги відкликати лист-повідомлення УПСЗН Мелітопольської міської ради Запорізької області від 05.01.2012 року №01-6/48-08, колегія суддів вважає вірним рішення суду першої інстанції щодо задоволення даної вимоги з наступних підстав.

Згідно до п.13.1 «Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни» зазначено, що в разі виникнення підстав, за якими особа втрачає право на статус, визначений Законом України «По статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», видане їй раніше посвідчення вилучається уповноваженим на видачу посвідчень органом, з повідомленням органу, який видав таке посвідчення».

Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не передбачено підстав для втрати статусу «учасника бойових дій», крім того, жодним нормативним актом не визначено, що набуття статусу «ветеран війни - інвалід війни» є підставою втрати статусу «учасника бойових дій».

Таким чином, колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції щодо неправомірності відкликання посвідчення «учасника бойових дій» виданого на ім'я ОСОБА_2, оскільки посилання на втрату позивачем статусу «учасника бойових дій», у зв'язку із набуттям статусу «ветеран війни - інвалід війни», не має правового підґрунтя.

Доводи ОСОБА_2, якими скаржник обґрунтовує вимоги апеляційної скарги щодо невірного тлумачення судом медичних термінів та нормативних актів, якими врегульовано встановлення інвалідності, колегія суддів вважає безпідставними, через те, що посилання судом першої інстанції на Положення про порядок, умови і критерії встановлення інвалідності, під час винесення рішення, обумовлене необхідністю обґрунтувати особливості процедури надання особі правового статусу «інваліда війни» та специфіки формулювання підтверджуючих документів. Предметом розгляду даної справи є правомірність та дотримання відповідачем процедури надання особі правового статусу «ветерана війни - інваліда війни», а не встановлення інвалідності в розумінні фізичного стану особи.

За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції з'ясувавши всі обставини, які доведені належними доказами, зробивши правильні висновки, які відповідають фактичним обставинам справи та не суперечать вимогам чинного законодавства, прийняв без порушень норм матеріального та процесуального права законне рішення про часткове позовних вимог, а тому постанову Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 10 серпня 2012 р. у справі № 815/8419/2012 необхідно залишити без змін.

Доводи апеляційних скарг спростовуються дослідженими у справі доказами і не можуть бути підставою для скасування законної постанови суду у даній справі, таким чином, колегія суддів доходить висновку про необхідність залишення без задоволення вимог апеляційних скарг.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_2 та Управління праці та соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області на постанову Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 10 серпня 2012 р. у справі № 815/8419/2012 - залишити без задоволення.

Постанову Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 10 серпня 2012 р. у справі № 815/8419/2012 - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.

Головуючий: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Я.В. Семененко