Україна
Донецький окружний адміністративний суд
26 грудня 2013 року Справа № 2а/0570/6597/2011
приміщення суду за адресою: м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Крилової М.М.
суддів Дмитрієва В.С., Бабаш Г.П.
при секретарі Фоміній О.Д.
розглянувши заяву Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області про зміну способу і порядку виконання рішення суду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області, Державної судової адміністрації України, Державного казначейства України, третя особа - Державна податкова інспекція у Ворошиловському районі м. Донецька, про визнання дій незаконними, стягнення компенсації за невикористану відпустку, стягнення середнього заробітку за час затримки виплати компенсації за невикористану відпустку при звільнені, стягнення незаконно утриманого податку з вихідної допомоги при звільненні, зобов'язання вчинити певні дії, -
Територіальне управління Державної судової адміністрації в Донецькій області звернулось до суду з заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області, Державної судової адміністрації України, Державного казначейства України, третя особа - Державна податкова інспекція у Ворошиловському районі м. Донецька, про визнання дій незаконними, стягнення компенсації за невикористану відпустку, стягнення середнього заробітку за час затримки виплати компенсації за невикористану відпустку при звільнені, стягнення незаконно утриманого податку з вихідної допомоги при звільненні, зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на наступні обставини. Так, зазначає заявник, зобов'язальною особою перед ОСОБА_1 є держава, а джерелом виплати коштів - Державний бюджет України, а не відповідні територіальні управління, а саме Територіальне управління Державної судової адміністрації в Донецькій області.
Представник заявника просив змінити спосіб і порядок виконання рішення суду, визначивши такий порядок: «Стягнути з Державного бюджету України шляхом виплати Державною податковою інспекцією у Ворошиловському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів на користь ОСОБА_1 утриману суму податку з доходів фізичних осіб в розмірі 19425,60 грн.
Позивач та представник відповідача до судового засідання не з'явились, про час та місце судового засідання повідомлялись належним чином. За таких обставин, на підставі ч.2 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю осіб, що не прибули.
Судом встановлено, що Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 01.08.2011 року по справі №2а/0570/6597/2011 позов ОСОБА_1 задоволений частково, а саме визнано протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області по утриманню вихідної допомоги при виході у відставку ОСОБА_1 податку з доходів фізичних осіб та стягнуто з Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області на користь ОСОБА_1 19425,60 грн. утриманого податку з доходів фізичних осіб з вихідної допомоги при виході у відставку та 3589,40 грн. залишку несплаченої компенсації за невикористану відпустку.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 21.09.2011 р. апеляційну скаргу ТУ ДСА України в Донецькій області задоволено частково: постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01.08.2011р. в частині стягнення податку з вихідної допомоги скасовано.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 07.11.2013р. касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено: постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 21.09.2011 р. в частині відмови у задоволенні позовних вимог по утриманню податку з вихідної допомоги при виході у відставку - скасовано та залишено в силі Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01.08.2011р.
Стаття 25 Бюджетного кодексу України встановлює, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 затверджений Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, відповідно до пунктів 3, 16, 19 якого, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, зокрема, для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів.
Безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету або у заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
Згідно пунктів 5,16 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, що затверджено наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013р. N 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер)або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету здійснюється з того бюджету, до якого зараховується у поточному бюджетному році платіж, який підлягає поверненню. Якщо платіж, що повертається, був сплачений до загального (спеціального) фонду державного або місцевих бюджетів, але згідно з бюджетним законодавством не передбачений серед джерел надходжень бюджетів у поточному бюджетному році, то повернення здійснюється за рахунок податків та зборів, не віднесених до інших категорій (код класифікації доходів бюджету 19090000) або інших надходжень (код класифікації доходів бюджету 24060300) відповідного бюджету.
Згідно ч.1 ст. 263 КАС України, За наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Системний аналіз зазначених вище положень законодавства та зазначені в заяві обставини дають змогу зробити суду висновок про неможливість виконання рішення суду в частині повернення податку, тому суд вважає за необхідне задовольнити заяву Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області.
На підставі вищевикладеного, ст. 263 КАС України, ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження», керуючись ст. 165 КАС України, суд, -
Заяву Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області про зміну способу і порядку виконання судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області, Державної судової адміністрації України, Державного казначейства України, третя особа - Державна податкова інспекція у Ворошиловському районі м. Донецька, про визнання дій незаконними, стягнення компенсації за невикористану відпустку, стягнення середнього заробітку за час затримки виплати компенсації за невикористану відпустку при звільнені, стягнення незаконно утриманого податку з вихідної допомоги при звільненні, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Встановити порядок виконання судового рішення, а саме: «Стягнути з Державного бюджету України шляхом виплати Державною податковою інспекцією у Ворошиловському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів на користь ОСОБА_1 утриману суму податку з доходів фізичних осіб в розмірі 19425,60 грн.»
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Головуючий суддя Крилова М.М.
Суддя Дмитрієв В.С.
Бабаш Г.П.