Постанова від 05.02.2013 по справі 9101/52307/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" лютого 2013 р. справа № 2а-2991/11

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Сафронової С.В.

суддів: Поплавського В.Ю. Чепурнова Д.В.

при секретарі судового засідання: Антіпової В.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Кіровоградського обласного військового комісаріату на постанову Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області 16 грудня 2011 року

у адміністративній справі № 2а-2991/11 за позовом ОСОБА_1 до Кіровоградського обласного військового комісаріату про протиправність бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У листопаді 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Кіровоградського обласного військового комісаріату, в якому просив визнати протиправними дії та бездіяльність відповідача щодо розгляду поданої ним 18.10.2011 року заяви "Щодо встановлення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії" в частині повноти та всебічності розгляду, вирішення питання врахування у довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії зміни розміру премії для військовослужбовців з 01 листопада 2010 року та 01 червня 2011 року та надання ґрунтовної відповіді; а також стосовно зобов'язати відповідача подати до Головного управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку про грошове забезпечення з розмірами премії з 01 листопада 2010 року - 55%, а з 01 червня 2011 року - 90% від розміру посадового окладу.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що наказами Міністра оборони України збільшено розмір премії військовослужбовцям з 01 листопада 2010 року до 55%, а з 01 червня 2011 року до 90% посадового окладу, проте відповідач своїх повноважень не виконав та не подав до пенсійного фонду довідок про розмір грошового забезпечення позивача із збільшеним розміром премії. Відмову відповідача щодо надання довідки грошового забезпечення із змінами розміру премії вважає необґрунтованою.

Постановою Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 16 грудня 2011 року адміністративний позов задоволено, визнано протиправними дії та бездіяльність військового комісаріату Кіровоградської області щодо розгляду заяви позивача "Щодо встановлення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії" в частині повноти та всебічності розгляду, вирішення питання врахування у довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії зміни розміру премії для військовослужбовців з 01 листопада 2010 року та з 01 червня 2011 року та надання ґрунтовної відповіді, та зобов'язано відповідача подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 з розмірами премії з 01 листопада 2010 року - 55 % та з 01 червня 2011 року - 90% від розміру посадового окладу.

Винесене рішення суду першої інстанції мотивовано невиконанням відповідачем вимог закону щодо належного розгляду заяви громадянина та наявності у позивача права на перерахунок раніше призначеної премії.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні вимог позивача у повному обсязі. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців, проте наказ Міністра оборони, який не зареєстрований в Міністерстві юстиції України - не є рішенням Кабінету Міністрів України та законодавчим документом, тому законних підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача немає. Крім того, вказує на те, що довідка про розмір грошового забезпечення звільненого з військової служби пенсіонера складається комісаріатом самостійно на підставі списків, які Головні управління Пенсійного фонду України формують у десятиденний строк на підставі рішення Кабінету Міністрів України про збільшення хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців, але на адресу Кіровоградського обласного військового комісаріату не надходило списків (списку) осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

В судове засідання представники сторін по справі не з'явилися, хоча належним чином повідомлялися про час та місце розгляду справи, заяв про відкладення розгляду справи до апеляційного суду не подавали, що відповідно до п.4 ст.196 та ст.41 КАС України дозволило судовій колегії переглянути рішення суду першої інстанції у цій справі в апеляційному порядку без участі сторін та без застосування технічного засобу фіксування судового засідання.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, що призначена йому відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Звернення до суду з позовом у цій справі пов'язано з отриманням за поданою позивачем заявою про встановлення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії, письмової відповідді, якою відповідач повідомив, що перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців, яке урядом не приймалося, тому у позивача не виникло права на перерахунок його пенсії на підстав рішення МО України.

Предметом спору у цій справі є правомірність дій та бездіяльності Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо розгляду поданої ним 18.10.2011 року заяви "Щодо встановлення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії" в частині повноти та всебічності розгляду, вирішення питання врахування у довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії зміни розміру премії для військовослужбовців з 01 листопада 2010 року та 01 червня 2011 року.

Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з наявності у позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років на підставі ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно якої усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, а також Наказами Міністра оборони України № 576 від 05.11.2010 р., яким з 01 травня 2010 року розмір премії категорії військовослужбовців до якої відноситься позивач, підвищений до 55% посадового окладу, та №355 від 25.06.2011 р., яким з 01 червня 2011 року розмір премії категорії військовослужбовців до якої відноситься позивач, підвищений до 90% посадового окладу.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з таким висновком суду виходячи з наступного.

комісаріатом самостійно на підставі списків, які Головні управління Пенсійного фонду України формують у десятиденний строк на підставі рішення Кабінету Міністрів України про збільшення хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців. Однак на адресу Кіровоградського обласного військового комісаріату не надходило жодних списків (списку) осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з таким висновком суду, оскільки підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна, підвищення або введення нових основних та додаткових видів грошового забезпечення та премій відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" (пунктом 5) керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи у розмірі до 100% посадового окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Наказом Міністра оборони України від 28 січня 2011 року № 50 "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік" встановлено нарахування військовослужбовцям премії в розмірі 55% посадового окладу, а наказом Міністра оборони України від 25 червня 2011 року №355 "Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28 січня 2011 року №50" збільшено мінімальний розмір преміювання військовослужбовців Збройних Сил України до 90% посадового окладу.

Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Проте, наказ Міністерства оборони України не містить такого рішення, а носить оперативно-розпорядчий характер (разові доручення) та спрямований на організацію виконання власного рішення Міністерства оборони України - наказу від 11 червня 2008 року №260 "Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам".

Премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер, виплата її дозволена за наявності передбачених підстав лише в межах видатків, передбачених у кошторисах військових частин для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 році.

Отже, на підставі вищенаведеного, суд апеляційної інстанцій доходить висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача згідно ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням наказів Міністра України від 28 січня 2011 року № 50 та від 25 червня 2011 року №355.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції зазначає, що зобов'язавши відповідача подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку із зазначенням премії, встановленої наказом Міністра оборони України у такий спосіб, суд першої інстанції фактично зобов'язав відповідача діяти не на підставі та не спосіб, що передбачені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що суперечить вимогам ст.19 Конституції України.

Відповідно до ч.3 ст.198 та ст.202 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та приймає нову постанову у разі порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи

Враховуючи викладене, у зв'язку порушенням судом першої інстанції норм матеріального права, колегія суддів вважає, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню, з прийняттям іншої постанови про відмову у задоволені вимог позивача.

Керуючись п.3 ч.1 ст.198, п.4 ст.202, ст.205, ст.207 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Кіровоградського обласного військового комісаріату -задовольнити

Постанову Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області 16 грудня 2011 року - скасувати, та прийняти нову поставу про відмову у задоволені позову ОСОБА_1 до Кіровоградського обласного військового комісаріату про протиправність бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки, визначені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України .

Головуючий: С.В. Сафронова

Суддя: В.Ю. Поплавський

Суддя: Д.В. Чепурнов