Постанова від 19.12.2013 по справі 805/17247/13-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2013 р. Справа №805/17247/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10:15

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Загацької Т.В.

при секретарі Телешові В.О.

за участю:

представника позивача Гнатенка А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до публічного акціонерного товариства «Костянтинівський завод високовольтної апаратури» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 2040,00 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Донбаське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до суду з позовом до публічного акціонерного товариства «Костянтинівський завод високовольтної апаратури» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 2040,00 грн. згідно постанов про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №495-ДО-1-Е, №496-ДО-1-Е, №497-ДО-1-Е від 28.08.2013 року.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що на підставі п.14 ст. 8, ст.ст.9,11,12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та п.5 розділу ІІ, п.п.1,4 розділу VІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 року № 2272, уповноваженою особою Комісії були винесені постанови №495-ДО-1-Е, №496-ДО-1-Е, №497-ДО-1-Е від 28.08.2013 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, якими до відповідача були застосовані санкції у розмірі 2040,00 грн.

Фінансові санкції відповідач повинен був сплатити до Державного бюджету України не пізніше як через 15 днів з дня отримання ним постанови шляхом перерахування коштів до Управління Державного казначейства у м. Донецьку та надіслати на адресу позивача повідомлення про сплату штрафу протягом 5 робочих днів. Однак, фінансові санкції у розмірі 2040,00 грн. відповідачем не сплачені.

На підставі вищезазначеного позивач просив суд стягнути з публічного акціонерного товариства «Костянтинівський завод високовольтної апаратури» фінансові санкції у розмірі 2040,00 грн.

В судовому засіданні представник позивача надав пояснення аналогічні змісту позовних вимог, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, будь - яких заперечень та клопотань до суду не надав.

Відповідно до ч. 2 ст. 128 КАС України неприбуття в судове засідання сторін без поважних причин або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно ст. 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Відповідно до п. 1 ч.1 статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є:

формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів.

У відповідності до п. 1, п. 9, п. 23 ч. 2 статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань:

встановлює вимоги щодо випуску (емісії) і обігу цінних паперів та їх похідних, інформації про випуск та розміщення цінних паперів, в тому числі іноземних емітентів (з урахуванням вимог валютного законодавства України), які здійснюють випуск і розміщення цінних паперів на території України, а також встановлює порядок реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів;

встановлює порядок та видає ліцензії на провадження діяльності на ринку цінних паперів, а також анулює зазначені ліцензії в разі порушення вимог законодавства про цінні папери;

роз'яснення порядку застосування чинного законодавства про цінні папери та акціонерні товариства.

Пунктами 8, 13 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право:

розробляти і затверджувати з питань, що належать до її компетенції, обов'язкові для виконання нормативні акти;

здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам.

Відповідно до п. 3 ч. ІХ «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій» (далі - Правила) справи про правопорушення щодо громадян чи посадових осіб розглядаються на підставі протоколів про адміністративне правопорушення.

Протоколи у межах наданих повноважень мають право складати Голова Комісії, члени Комісії або уповноважені Комісією посадові особи (п.2 ч. Х Правил).

Протокол разом з поясненням особи та документами, що стосуються справи, направляється протягом трьох робочих днів уповноваженій особі для розгляду справи про правопорушення (п. 4 ч. Х Правил).

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, відносно відповідача позивачем прийняті наступні постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів:

- № 03/01/5/2790 від 03.07.2013 року через порушення відповідачем ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п.1 гл. 7 розділу V «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів» щодо нерозміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії регулярної річної інформації за 2012 рік, розміщення якої здійснюється в строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;

- № 03/01/5/2791 від 03.07.2013 року через порушення відповідачем ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п.1 гл. 7 розділу V «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів» щодо не опублікування в офіційному друкованому виданні регулярної річної інформації за 2012 рік, розміщення якої здійснюється в строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;

- № 03/01/5/2789 від 03.07.2013 року через порушення відповідачем ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п.1 гл. 7 розділу V «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів» щодо не подання до Комісії регулярної річної інформації за 2012 рік, розміщення якої здійснюється не пізніше 01 червня року, наступного за звітним.

Також позивачем були складені наступні акти про правопорушення на ринку цінних паперів:

- №497-ДО-1-Е від 26.07.2013 року, яким встановлено порушення відповідачем ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п.1 гл. 7 розділу V «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів» щодо нерозміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії регулярної річної інформації за 2012 рік, розміщення якої здійснюється в строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;

- №496-ДО-1-Е від 26.07.2013 року, яким встановлено порушення відповідачем ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п.1 гл. 7 розділу V «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів» щодо не опублікування в офіційному друкованому виданні регулярної річної інформації за 2012 рік, розміщення якої здійснюється в строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;

- №495-ДО-1-Е від 26.07.2013 року, яким встановлено порушення відповідачем ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п.1 гл. 7 розділу V «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів» щодо не подання до Комісії регулярної річної інформації за 2012 рік, розміщення якої здійснюється не пізніше 01 червня року, наступного за звітним.

У зв'язку із зазначеним, 26.07.2013 року позивачем були прийняті відповідні постанови про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

На підставі вищезазначеного, позивачем прийняті наступні постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів:

- №497-ДО-1-Е від 28.08.2013 року, відповідно до якої за нерозміщення інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - стрічці новин до відповідача застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 680,00 грн.;

- №496-ДО-1-Е від 28.08.2013 року, відповідно до якої за неопублікування інформації в офіційному друкованому виданні до відповідача застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 680,00 грн.;

- №495-ДО-1-Е від 28.08.2013 року, відповідно до якої за неподання інформації до Комісії до відповідача застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 680,00 грн.

Зазначені постанови підписані уповноваженою особою Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Згідно копій фіскальних чеків УКРПОШТИ та списків №165, 123, 107, 93 на відправлення рекомендованої кореспонденції, зазначені постанови про накладення санкції за порушення на ринку цінних паперів були відправлені відповідачу.

Згідно ч.1 ст.39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом: розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку; подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Частиною 1 статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» встановлено, що регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до частини 4 зазначеної статті, річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, у тому числі шляхом розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.

Відповідно до п.3 розділу І Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 р. N 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2007 р. за N 97/13364 , емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов'язані розкривати на фондовому ринку у такій послідовності Інформацію шляхом:

- розміщення на безоплатній основі в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів (далі - загальнодоступна інформаційна база даних Комісії) або в її інформаційному ресурсі, поновлюваному у режимі реального часу (далі - стрічка новин);

- опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії (далі - офіційні друковані видання);

- подання до Комісії.

Відповідно до п.1 гл.7 розділу V Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів» встановлено, що розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.

Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.

Таким чином, відповідач не здійснив передбачених законодавством заходів щодо розкриття річної інформації за 2012 рік.

Згідно пунктів 8, 14 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, у тому числі, здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Пунктом 6 ч.1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У відповідності до ч.1 ст.12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», в редакції чинній на момент прийняття постанов про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №495-ДО-1-Е, №496-ДО-1-Е, №497-ДО-1-Е від 28.08.2013 року, встановлено, що штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.

Начальник Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку під час прийняття рішення діяла як уповноважена особа відповідно до пунктів 1 та 5 розділу II «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій», затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 р. N 2272 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 р. за N 120/14811.

Статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач правомірно застосував до відповідача штрафні санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у загальному розмірі 2040,00 грн., а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Частиною 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до публічного акціонерного товариства «Костянтинівський завод високовольтної апаратури» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 2040,00 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з публічного акціонерного товариства «Костянтинівський завод високовольтної апаратури» в дохід Державного бюджету України (відділення Державного казначейства України в м. Донецьку на р/р 31110106700004, код за ЄДРПОУ 38033949, банк отримувач - Головне управління Державної казначейської служби у Донецькій області, МФО банку 834016, код платежу 21081100) фінансову санкцію у розмірі 2040 (дві тисячі сорок) грн. 00 коп.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 19.12.2013 року, постанова в повному обсязі буде виготовлена 23.12.2013 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Загацька Т. В.