"05" листопада 2012 р. справа № 2а-30/10
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Богданенка І.Ю.
суддів: Уханенка С.А. Дадим Ю.М.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради
на постанову Тернівського районного суду м. Кривого Рогу від 15 листопада 2010 року
у справі № 2а-30/2010
за позовом ОСОБА_2
до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради
про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення недоплачених коштів, -
ОСОБА_2 звернулася у Тернівський районний суд м. Кривого Рогу з позовом до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради про визнання протиправною бездіяльності, перерахунок допомоги по догляду за дитиною.
Постановою Тернівського районного суду м. Кривого Рогу від 15 листопада 2010 року позовні вимоги задоволені частково. Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради призначити, донарахувати і виплатити ОСОБА_2 недоотриману за період з 04 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року включно державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до статті 15 Закону України «Про держану допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму встановленого законом для дітей віком до 6 років на час її виплати з 04 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року, з урахуванням проведених виплат.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.
За доводами апеляційної скарги, суд першої інстанції не врахував, що рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 набрало силу з 09 липня 2007 року, та не має зворотної сили, окрім того, його дія втратила силу 31 грудня 2007 року. Рішення Конституційного Суду України не може бути реалізовано, оскільки не внесено зміни до Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» і не збільшені видатки на виплати соціальної допомоги. Також, статтею 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідно субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленого Кабінетом Міністрів України.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, суд апеляційної інстанції дійшов до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 є матір'ю ОСОБА_3, 03 січня 2007 року (а.с. 6), і має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Задовольнивши позовні вимоги за період з 04 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року, суд першої інстанції дійшов вірного висновку оскільки, згідно абзацу 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Таким чином, після прийняття рішення Конституційним судом України відповідач повинен був здійснити перерахунок допомоги позивачу у розмірах, передбачених статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Відповідач здійснював виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно до вищезазначеного порядку та розмірів.
Проте, рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 положення абзацу 3 частини 2 статті 56 та пункту 14 статті 71 «Про державний бюджет України на 2007 рік» визнані неконституційним та втратили чинність з 09 липня 2007 року.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приймаючи до уваги той факт, що стаття 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» про зупинення дії статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII Прикінцеві положення Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», втратила чинність з 09 липня 2007 року, проте, незважаючи на втрату чинності цими статтями, відповідач здійснював нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на користь позивача з 04 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року, включно, в порядку та у розмірах, встановлених пунктом 14 статті 71 та абзацу 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», які визнані з 09 липня 2007 року неконституційними, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що такі дії є протиправними, а позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статями 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради - залишити без задоволення.
Постанову Тернівського районного суду м. Кривого Рогу від 15 листопада 2010 року - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: І.Ю. Богданенко
Суддя: С.А. Уханенко
Суддя: Ю.М. Дадим