Постанова від 27.12.2013 по справі 908/3128/13

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

25.12.2013р. справа №908/3128/13

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: суддів:Склярук О.І. Богатиря К.В., Дучал Н.М.

за участю:

прокурора:Кучер А.Ю., посвідчення №004334

представників сторін:

від позивача:Шеремет З.В., довіреність №01/02-17/02188 від 15.07.2013р.

від відповідача:Гуляін Т.Г., довіреність №б/н від 01.08.2013р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргуТовариства з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма Запоріжнафтопродукт», м. Запоріжжя

на рішення господарського суду Запорізької області

від05.11.2013р.

по справі№908/3128/13 (суддя: Місюра Л.С.)

за позовом:Прокурора Комунарського району міста Запоріжжя, м.Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради, м. Запоріжжя

до відповідача:Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова фірма Запоріжнафтопродукт", м. Запоріжжя

провнесення змін до п. 9 договору оренди землі

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Комунарського району міста Запоріжжя, м.Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради м.Запоріжжя звернувся до господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма Запоріжнафтопродукт», м. Запоріжжя про зміну до п. 9 договору оренди землі від 13.10.2010, площею 0,1628га, укладеного між Запорізькою міською радою та ТОВ «Торгова фірма Запоріжнафтопродукт», для розташування автозаправної станції, який зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 10.11.2010р. за №041026102183, виклавши в такій редакції: «п.9 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 121658грн.48коп., що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».

Рішенням господарського суду Запорізької області по справі №908/3128/13 від 05.11.2013р. (суддя: Місюра Л.С.) позовні вимоги задоволені повністю. Внесено зміни в п. 9 договору оренди землі укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма «Запоріжнафтопродукт», який зареєстровано у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 10.11.2010р. за №041026102183, викладено його в такій редакції:

«п. 9 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 121 658 грн. 48 коп., що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».

Стягнуто з ТОВ «Торгова фірма Запоріжнафтопродукт» на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 1147 грн.00 коп.

Рішення обґрунтовано приписами п.12 договору оренди землі, ст.30 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 632, 651 ЦК України.

Не погодившись з прийнятим рішенням Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма Запоріжнафтопродукт», м.Запоріжжя звернулося до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення по справі скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Заявник апеляційної скарги вважає, що рішення судом першої інстанції прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи.

Апеляційна скарга обґрунтована зокрема, тим, що рішення Запорізької міської ради №37, якщо воно було оприлюднене після 15 липня, повинно застосовуватись не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом, тобто з 2014р., що судом першої інстанції було проігноровано.

Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 26.11.2013р. порушено апеляційне провадження по справі №908/3128/13.

02.12.2013р. від Прокуратури Комунарського району м.Запоріжжя на адресу Донецького апеляційного господарського суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому вважають її необґрунтованою та просять рішення по справі залишити без змін.

05.12.2013р. від Запорізької міської ради на адресу Донецького апеляційного господарського суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому просять рішення по справі залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

У судовому засіданні, яке відбулося 25.12.2013р., представник заявника апеляційної скарги надав доповнення до апеляційної скарги, просив рішення по справі скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволені позову.

Прокурор та представники позивача проти вимог, викладених в апеляційній скарзі заперечували. Просили рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Дослідивши обставини справи, апеляційну скаргу, вислухавши пояснення представників сторін судова колегія зазначає наступне.

13.10.2010р. між Запорізькою міською радою (орендодавцем, позивачем у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма Запоріжнафтопродукт» (орендарем, відповідачем у справі) було укладено договір оренди землі, зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 10.11.2010р. за №041026102183 (далі - договір) (а.с.13-15), відповідно до пунктів 1, 2 якого орендодавець, надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,1628га, для розташування автозаправної станції №1, яка знаходиться: м.Запоріжжя, вул. Космічна, 42.

В пункті 8 договору сторони передбачили, що договір укладено строком на 19 років.

Відповідно до п. 9 Договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 81105грн.64коп., що складає чотирьохкратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2010 року.

Згідно з п.10 договору обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору чи продовження його дії.

Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Комунарського району 33217812700005 в управлінні Держказначейства у Комунарському районі міста Запоріжжя Головного управління Держказначейства України в Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677119, код 13050200 (п.11 договору).

В пункті 12 Договору сторони передбачили, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати;

- в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з п. 32 Договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.

Рішенням Запорізької міської ради від 03.03.2008р. №79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя; затверджено базову вартість 1 кв.м. землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.08; впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.08р. (а.с.99-105)

Згідно Витягу з технічної документації нормативна грошова оцінка 1 м2 земельної ділянки площею 1628,00 м2 (спірна земельна ділянка) становить 232,02 грн., нормативна грошова оцінка - 2 027 641 грн.44коп. в цінах 2010 року (а.с.21)

Рішенням Запорізької міської ради від 27.07.2011р. №16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м.Запоріжжя» (а.с. 48-49), зокрема, встановлено, що для визначення розміру орендної плати земельних ділянок м.Запоріжжя, на яких здійснюється торгівля нафтопродуктами розповсюджується коефіцієнт « 4».

26.06.2012р. Запорізькою міською радою прийнято рішення №37 «Про внесення змін до рішення міської ради №16 від 27.07.2011р. «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя»», згідно з яким розмір орендної плати за земельну ділянку у м. Запоріжжя, надану для розташування автозаправних станцій, дорівнює шестикратному розміру земельного податку. (а.с.50-51)

Як встановлено місцевим господарським судом, рішення Запорізької міської ради за №37 від 26.06.2012 р. було оприлюднене 24.07.2012р. в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності 01.01.2013р., про що прямо зазначено в рішенні.

У зв'язку з чим, 12.02.2013р. Запорізька міська рада направила на адресу відповідача письмову пропозицію «Про внесення змін до договору оренди землі» №01/02-21/00361 (а.с.26-28), що підтверджується копією поштового повідомлення про вручення кореспонденції 16.02.2013р. та фіскальним чеком ЗД УДППЗ «Укрпошта» №4999 від 13.02.13р. (а.с. 30).

Відповідач відповіді на пропозицію позивача не надав, що стало підставою для звернення прокурора до господарського суду Запорізької області з позовом.

Як зазначалося вище, рішенням суду по справі позовні вимоги прокурора задоволено повністю. Рішення обґрунтовано доведеністю позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з вказаним рішенням з наступних підстав.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

В силу статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.

За приписами ст.18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Згідно ст. 23 Закону «Про оцінку земель» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Рішенням Запорізької міської ради №79 від 03.03.2008року, а саме пункту 3, затверджено базову вартість 1м2 землі у розмірі 190,18грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008року.

Законами України N2505-IV від 25.03.2005р., №309-У1 від 03.06.2008р. та № 2756-VI від 02.12.2010р. були внесені зміни до статті 21 Закону України «Про оренду землі», а саме: розмір, форма і строки внесення орендної плати на землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до п. п. 288.5, 288.5.1 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Відповідно до п. 274.1. ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.

Таким чином, розмір річної орендної плати не може бути меншим 3-х відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно з матеріалами справи, 26.06.2012р. Запорізькою міською радою прийнято рішення №37 «Про внесення змін до рішення міської ради №16 від 27.07.2011р. «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя»», згідно з яким розмір орендної плати за земельну ділянку у м.Запоріжжя, надану для розташування автозаправних станцій, дорівнює шестикратному розміру земельного податку. (а.с.23-24)

Відповідно до статтей 651, 652 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.

Пунктами 12 та 32 договору та Законом України «Про оренду землі» передбачені випадки зміни розміру орендної плати, зокрема зміна розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації в інших випадках передбачених законом.

Отже нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість перегляду орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Як стверджує позивач, земельна ділянка, яка передана відповідачу в оренду пройшла нормативну оцінку і на час звернення до суду із позовом складає відповідно даних Держкомзему 2027641грн.44коп. На вказаній земельній ділянці розташована автозаправна станція №1 відповідача. Відповідно до проведеного позивачем розрахунку, викладеного в письмових поясненнях, розмір орендної плати становить 121 658грн.48коп. (а.с.39-43)

З огляду на наведене, місцевий господарський суд прийшов до правомірного висновку, щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог.

Посилання заявника апеляційної скарги на те, що рішення Запорізької міської ради №37, якщо воно було оприлюднене після 15 липня, повинно застосовуватись не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом, тобто з 2014р. судовою колегією не може бути взято до уваги з огляду на наступне.

Акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. (Стаття 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»)

З матеріалів справи вбачається, що рішення Запорізької міської ради від 26.06.2012р. №37 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011року №16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжі» прийнято 26.06.2012р., опубліковано 24.07.2012р.

Зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. (п.4.1.9 ст. 4 Податкового кодексу України).

Згідно до п.14.1.147 ст.14 Податкового кодексу України, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. (ст.3 Бюджетного кодексу України)

Як зазначалося вище, рішення Запорізької міської ради №37 прийнято 26.06.2012р., тобто більше, ніж за шість місяців до 01.01.2013р., тому воно набрало чинності з 01.01.2013р.

Щодо посилання заявника апеляційної скарги на п.12.3.4 ст.12 Податкового кодексу України, що рішення Запорізької міської ради №37 від 26.06.2012р. повинно бути оприлюдненим до 15.07.2012р. судова колегія зазначає, що норми ст.12 Податкового кодексу України регулюють порядок опублікування рішень про встановлення місцевих податків і зборів. В той же час, орендна плата за землю є загальнодержавним податком. На законодавчому рівні не встановлено обмежень щодо строків оприлюднення рішень про зміну (встановлення) загальнодержавних податків. Тому, посилання заявника апеляційної скарги на вказану норму є безпідставним.

Також, необґрунтованим є посилання на норми п.271.2 ст.271 Податкового кодексу України, оскільки дані норми регулюють порядок оприлюднення рішень місцевих рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок. В той же час, рішенням Запорізької міської ради №37 від 26.06.2012р. затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки.

Нормативну грошову оцінку земель міста Запоріжжя затверджено рішенням Запорізької міської ради №79 від 03.03.2008р. «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», тобто - ще до набуття чинності Податкового кодексу України. Тому норми Податкового кодексу України (набрав чинності з 01.01.2011) не можуть застосовуватись до рішення міської ради, прийнятого в 2008р.

В п.5 рішення Запорізької міської ради №37 від 26.06.2012р. зазначено, що дане рішення набирає чинності з 01.01.2013р. Тобто, Запорізькою міською радою встановлено конкретну дату, з якої застосовуються нові коефіцієнти, згідно з якими розраховується розмір орендної плати за земельні ділянки певної категорії.

Рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію. (п.5 ст.59 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні»)

Станом на час вирішення спору рішення Запорізької міської ради №16 від 27.07.2011р. та №37 від 26.06.2012р., якими затверджено розміри орендної плати земельної ділянки певного функціонального призначення у м.Запоріжжя та встановлено коефіцієнти, які використовуються при розрахунку орендної плати, недійсними не визнано та не скасовано у встановленому законом порядку, тобто є чинними.

З огляду на наведене, доводи заявника, викладені в апеляційній скарзі є необґрунтованими, не доведені належними та допустимими доказами в розумінні ст.33, ст.34 Господарського процесуального кодексу України та спростовуються матеріалами справи.

Твердження заявника апеляційної скарги про порушення та неправильне застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права при прийнятті рішення не знайшли свого підтвердження, в зв'язку з чим Донецький апеляційний господарський суд не вбачає підстав для скасування рішення господарського суду Запорізької області.

Результати апеляційного провадження у справі оголошені в судовому засіданні.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на заявника скарги.

Керуючись ст. ст. 49, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма Запоріжнафтопродукт», м. Запоріжжя на рішення господарського суду Запорізької області від 05.11.2013р. у справі №908/3128/13 -залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Запорізької області від 05.11.2013р. у справі 908/3128/13 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.

Головуючий суддя: О.І. Склярук

Судді: К.В. Богатир

Н.М. Дучал

Надруковано 7 примірників: 2-прокурору; 1- позивачу; 1- відповідачу; 1-до справи; 1- ГСЗО; 1 - ДАГС