Рішення від 24.12.2013 по справі 909/1400/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2013 р. Справа № 909/1400/13

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Малєєвої О.В.

при секретарі судового засідання Бабенецька А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Управління освіти і науки виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, вул. С.Бандери, 10а, м.Івано-Франківськ, 76004,

до відповідача: приватного сільськогосподарського виробничо-торгового підприємства "КВІЛТ", вул. Дружби,20, с. Нижній Вербіж, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78200,

про стягнення збитків в сумі 16 280,00 грн

за участю представників сторін:

від позивача: представник Яремин І.І., довіреність №02-5/2788 від 19.09.2013,

від відповідача: представник Плекан Ю.В., довіреність №1 від 10.06.2013, директор Кирничук В.В., довідка з ЄДРЮОФОП серія ААВ№ 805505 від 06.12.2013,

ВСТАНОВИВ:

Управління освіти і науки виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради звернулось з позовом до приватного сільськогосподарського виробничо-торгового підприємства "КВІЛТ" про стягнення збитків в сумі 16280 грн.

Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що згідно укладеного між сторонами договору про закупівлю товарів за державні кошти №798 від 17.10.2011 відповідачем за період з 17.10.2011 по 01.11.2011 було поставлено товар - тушки курей - в кількості 1995,15кг за ціною 26,50 грн на загальну суму 52871,48 грн, яка сплачена позивачем в повному обсязі. Вказує на те, що Івано-Франківською об'єднаною державною фінансовою інспекцією проведено ревізію фінансово-господарської діяльності позивача і встановлено, що реалізація даного товару відбулась за ціною, вищою середньозваженої ціни на 8,16 грн, що призвело до завищення вартості придбання вказаного товару і заподіянню збитків на загальну суму 16280 грн. Вважає, що дана сума, як збитки, підлягає стягненню з відповідача на підставі ст.22 ЦК України, ст.224 ГК України.

В судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримав, вказав на практику розгляду апеляційними судами справ за позовом управління освіти і науки виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до Івано-Франківської об'єднаної державної фінансової інспекції про скасування вимог про усунення порушень.

Відповідач заявлений позов не визнав, зазначив, що поставка товару відбулась відповідно до умов договору про закупівлю товарів за державні кошти №798 від 17.10.2011 і будь-яких претензій щодо виконання договірних зобов'язань сторони не мали. Відмічає, що відповідач розрахувався за отриманий товар в повному обсязі, що підтверджуються актом звірки розрахунків від 03.04.2012. Вважає, що будь-якого завищення вартості товару не було і умови договору про закупівлю не відрізняються від умов тендерної (цінової) пропозиції відповідача як учасника - переможця процедури закупівлі, що відповідає п.84 Положення "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", затвердженого постановою КМУ від 17.10.2008 №921. Відмічає, що Івано-Франківська об'єднана державна фінансова інспекція вказала на можливість усунення виявленого порушення не тільки шляхом проведення претензійно-позовної роботи з ПВСВТП "КВІЛТ", але й шляхом стягнення коштів з винних осіб відповідно до ст.ст.130-136 КзППУ. Вважає, що підстави для застосування ст.22 ЦК України, ст.224 ГК України відсутні, оскільки він не допускав порушення господарського зобов'язання і позивачем не доведено наявності усіх складових, необхідних для притягнення до відповідальності у вигляді стягнення збитків.

В судовому засіданні представники відповідача дали аналогічні пояснення, а також вказали, що на формування ціни договору впливає те, що для дошкільних та шкільних закладів здійснюється закупівля товарів кращої якості; крім того ряд суб'єктів підприємницької діяльності не бажають брати участь у закупівлі товарів за державні кошти внаслідок наявності проблем у здійсненні оплати. Просили в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані у справі докази, оцінивши їх відповідно до ст.43 ГПК України, суд встановив наступне.

Як вбачається із звіту про результати проведення процедур відкритих і двоступеневих торгів №14 від 21.10.2011, управління освіти і науки виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, як замовник і головний розпорядник коштів місцевого бюджету, провело процедуру закупівлі м'яса та харчових субпродуктів свійської птиці(тушки курей охолоджені) в кількості 25017,50 кг шляхом проведення відкритих торгів. Учасниками процедури закупівлі, що подали пропозиції конкурсних торгів, стало три особи; найнижча цінова пропозиція, що була акцептована замовником, становила 662963,75 грн, яка була запропонована ПСВТП "КВІЛТ".

За результатами даних торгів між управлінням освіти і науки виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, як замовником, та ПСВТП "КВІЛТ", як постачальником, був укладений договір про закупівлю товарів за державні кошти №798 від 17.10.2011 (надалі "договір"). Згідно п.1.1., п.1.2. договору постачальник зобов'язувався у 2011 році поставити товари, зазначені в специфікації, а замовник - прийняти і оплатити їх; найменування товару - м'ясо та харчові субпродукти свійської птиці (тушки курей охолоджені). Ціна договору - 662963,75 грн (п.3.1. договору). В специфікації, яка є додатком №1 до договору, вказано кількість товару - 25017,50 кг, ціна за одиницю - 26,50 грн, загальна вартість - 662963,7грн. Додатком №2 до договору є перелік установ, для яких здійснюється закупівля.

Відповідно до п.1.3. та п.6.2.3. договору сторонами вносились до нього зміни , якими зменшувалась ціна договору - згідно угоди №798/1 від 18.10.2011 ціна договору встановлена в сумі 525399,60 грн, згідно додаткової угоди №798/2 від 30.12.2011 - 105079,92 грн. В п.3.1., п.6.2.3. договору визначено, що обсяги закупівлі товарів можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків, про що сторони вносять відповідні зміни до цього договору.

Оригінал договору з додатками був оглянутий в судовому засіданні 24.12.2013.

Із "Вимоги про усунення порушень, виявлених ревізією" №810-14/939 від 31.05.2012 вбачається, що Івано-Франківською об'єднаною державною фінансовою інспекцією проведено ревізію фінансово-господарської діяльності управління освіти і науки виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради за період з 01.01.2010 по 01.03.2012 і встановлено, що в порушення ст.3 Закону України "Про здійснення державних закупівель" від 01.06.2010 №2289-УІ в частині максимальної економії та ефективності управлінням освіти проведено закупівлю за цінами, вищими за середні ціни по регіону, що призвело до зайвих виплат внаслідок завищення вартості придбаних товарів за рахунок бюджетних коштів, зокрема, управлінням освіти за період з 17.10.2011 по 01.11.2011 проведено у ПСВТП "КВІЛТ" закупівлю курей в кількості 1995,15кг за ціною 26,50 грн або вище середньозваженої ціни на 8,16грн, що призвело до завищення вартості придбання курей на суму 16280 грн. В зв'язку з цим запропоновано провести претензійно-позовну роботу з ПСВТП "КВІЛТ" щодо відшкодування зайвих виплат шляхом повернення коштів або постачання продукції, в іншому випадку - стягнути з осіб, винних у проведенні зайвих виплат, шкоду у порядку та розмірі, встановленому ст.ст.130-136 КзПП.

Як встановлено Івано-Франківською об'єднаною державною фінансовою інспекцією і підтверджується поясненнями представників сторін, умови договору виконані в повному обсязі, в тому числі проведена оплата за поставлений товар, про що свідчать також акт звірки розрахунків від 03.04.2012 та наданий позивачем перелік платіжних документів з 17.10.2011 по 17.01.2012.

При вирішенні даного спору суд виходить з того, що згідно ч.1 ст. 224 ГК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання; учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності (ч.1, ч.2 ст.218 ГК України).

Відповідно до ст.174, ст.193 ГК України господарське зобов'язання виникає з договору і повинно виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів та договору. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Як передбачено ст.611 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

В даному випадку позивачем не наведено обставин, які б свідчили про порушення відповідачем господарського зобов'язання, а саме невиконання чи неналежне виконання умов договору. Поставка і оплата товару здійснювалась за цінами, які встановлені в договорі.

Відповідно до ст.204 ЦК України діє презумпція правомірності правочину, за якою правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Не доведено позивачем і наявності збитків, під якими згідно ч.2 ст.224 ГК України розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною. Оплата покупцем ціни товару відповідно до умов договору не може бути визнана збитками.

За таких обставин в задоволенні позову слід відмовити.

Згідно ст.49 ГПК України судови витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст.8,124 Конституції України, ст.ст.43,49, ст. 82 -ст.85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову управління освіти і науки виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до приватного сільськогосподарського виробничо-торгового підприємства "КВІЛТ" про стягнення збитків в сумі 16 280,00 грн.

Судові витрати покласти на позивача.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 30.12.13

Суддя Малєєва О. В.

Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"

________________ Малєєва О. В. 30.12.13