Постанова від 25.12.2013 по справі 820/12025/13-а

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

25 грудня 2013 р. № 820/12025/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Зоркіної Ю.В.,

при секретарі судового засідання Дрижанові О.С.,

у присутності

представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Відділу екзаменаційно-реєстраційної роботи Державної автомобільної інспекції в м. Харкові № 1 Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Харківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив

Позивачка звернулася до суду з зазначений адміністративним позовом, у якому просить суд визнати неправомірними дії посадових осіб пов'язані з анулюванням реєстрації автомобіля Volkswagen Passat,1992 року випуску, номер кузову НОМЕР_1, номерний знак НОМЕР_2, який належить ОСОБА_3; зобов'язати відповідача поновити реєстрацію автомобіля Volkswagen Passat,1992 року випуску, номер кузову НОМЕР_1, номерний знак НОМЕР_2

У судовому засіданні представник позивача вказаний позов підтримала пославшись на те, що спірний транспортний засіб придбано у відповідності до цивільного кодексу України: на підставі договору купівлі-продажу. В свою чергу, Відповідачем порушено право Позивача володіти, користуватися належним йому на праві власності автобусом, неправомірно анульовано законну реєстрацію даного транспортного засобу.

Частина друга ст.328 ЦК України зазначає, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

В рішенні щодо анулювання реєстрації прямо не зазначено на підставі якого нормативного акту відповідачкою неправомірно придбано транспортний засіб, а також не вказане відповідне рішення суду.

Крім цього, частина 5 пункту 8 Постанови Кабінету Міністрів України №1388 від 07 вересня 1998 року «Про затвердження правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок» передбачає, що «реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків, а також внесення в установленому порядку платежів, за огляд транспортних засобів, реєстрацію, перереєстрацію та зняття їх з обліку.

Відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків, реєстрація транспортних засобів скасовується в разі встановлення факту, що документи, які посвідчують особу власника, підтверджують правомірність придбання транспортного засобу або право на користування та розпорядження ним, є фіктивними чи підробленими. Реєстрація транспортних засобів також скасовується у разі встановлення факту знищення, фальсифікації, або підроблення ідентифікаційних номерів його складових частин».

З огляду на дану норму, видно, що скасовуючи державну реєстрацію транспортного засобу, відповідний підрозділ ДАЇ зобов'язаний дати документи, що стверджують факт підробки документів власника, договору на придбання автотранспорту або ж фальсифікації ідентифікаційних номерів та його складових частин.

Відповідач у судове засідання свого представника не направив про розгляд справи повідомлений належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями, які наявні у матеріалах справи та з урахуванням положень ст.35,128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача.

Перевіряючи оскаржуване рішення відповідача на відповідність положенням ч.3 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.

Згідно п. 41 Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року № 1388 у разі виявлення транспортного засобу, зареєстрованого в підрозділі ДАІ, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або такого, що розшукується правоохоронними органами України в зв'язку з угоном чи крадіжкою, працівники підрозділу ДАІ в установленому порядку оформляють відповідні документи, знімають незаконно зареєстрований транспортний засіб з обліку з внесенням відмітки про це до свідоцтва про реєстрацію та вилученням номерних знаків і передають усі матеріали до відповідних органів внутрішніх справ для подальшого проведення розслідування. Такий транспортний засіб поміщається на майданчику для затриманого транспорту. Якщо виявлено підроблення митних документів, їх ксерокопії з відповідним поясненням надсилаються до митного органу, у зоні діяльності якого постійно або тимчасово проживає особа, за якою було зареєстровано транспортний засіб.

На підставі договору від 26.04.2005 року № 2-499, укладеного після проведення аукціону УАТБ «Харків» позивачкою придбано спірний транспортний засіб. Після чого вказаний автомобіль поставлено на облік у ВРЕР ДАЇ ГУМВС у Харківській області та видано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 від 26.04.2005року.

23.07.2013 року листом № 52/к-ш-306 позивача повідомлено проте, що реєстрація автомобіля Volkswagen Passat номерний знак НОМЕР_2 скасована згідно вимог службової телеграми № 4/8-1026 від 03.03.2006 року Департаменту ДАЇ МВС України.

Відповідачем в обґрунтування законності свого рішення не надано суду жодного доказу, який би свідчив про незаконність реєстрації спірного транспортного засобу Volkswagen Passat номерний знак НОМЕР_2 , номер двигуна НОМЕР_4, номер кузову НОМЕР_1 (реєстрацію за фіктивними документами, як зазначено в службовій телеграмі).

Отже для реєстрації транспортного засобу позивачем будь-яких сфальсифікованих документів до відповідного державного органу, який здійснює реєстрацію транспортних засобів не надавав, відповідно реєстрація транспортного засобу відбулася відповідно до вимог Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок.

Підроблені документи, про які йдеться у службовій телеграмі використані при первинній реєстрації цього транспортного засобу, а отже саме ця реєстрація транспортного засобу підлягала скасуванню.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що вчиняючи оскаржувану дію відповідач діяв у спосіб, який не передбачено Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, а тому суди правильно визнали його дії неправомірними й такими, що порушують право власності позивача на автомобіль, а отже адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному ст.94 КАС України

Керуючись ст.ст.160-163,185-186 КАСУ країни суд

постановив

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Відділу екзаменаційно-реєстраційної роботи Державної автомобільної інспекції в м. Харкові № 1 Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Харківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії посадових осіб пов'язані з анулюванням реєстрації автомобіля Volkswagen Passat,1992 року випуску, номер кузову НОМЕР_1, номерний знак НОМЕР_2, який належить ОСОБА_3;

Зобов'язати Відділ екзаменаційно-реєстраційної роботи Державної автомобільної інспекції в м. Харкові № 1 Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Харківській області поновити реєстрацію автомобіля Volkswagen Passat,1992 року випуску, номер кузову НОМЕР_1, номерний знак НОМЕР_2.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження

У повному обсязі постанова виготовлена 30.12.2013 року

Суддя Зоркіна Ю.В.