Постанова від 24.12.2013 по справі 817/4329/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/4329/13-а

24 грудня 2013 року 10год. 10хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., а участю секретаря судового засідання Сисун Н.В., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: не прибув,

відповідача: представник не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області

про скасування вимоги,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1) звернувся з адміністративним позовом до Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області (далі - Сарненська ОДПІ) про скасування вимоги від 21.11.2013 №Ф-55 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску в сумі 2388,06грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач має статус фізичної особи-підприємця та перебуває на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності. Одночасно, ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, а тому відповідно до норм Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464-VI) сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не зобов'язаний. Вважає, що вимога Сарненської ОДПІ є протиправною та підлягає скасуванню.

У судове засідання позивач не прибув, у поданому суду клопотанні просив розглянути справу за його відсутності.

Відповідач заперечень суду не надав, у судове засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Судом не визнавалася обов'язковою участь сторін в судовому засіданні. Враховуючи клопотання позивача та вимоги ч.4 ст.128 КАС України, суд розглянув справу за відсутності сторін, на підставі наявних у ній доказів.

Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч.6 ст.12 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не забезпечується.

Дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх наявними у справі доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1., є громадяном України, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (належить до 3 категорії), що підтверджується відповідним посвідченням від 06.07.1992 серії НОМЕР_1 (а.а.с.10-11,13), зареєстрований як фізична особа-підприємець Рокитнівською районною державною адміністрацією Рівненської області 27.09.2002 (а.а.с.14-15), з 01.01.2012 здійснює підприємницьку діяльність із застосуванням спрощеної системи оподаткування за видом діяльності 60.22.0 - діяльність таксі згідно зі свідоцтвом платника єдиного податку серії НОМЕР_2 від 01.02.2012 (а.с.16).

Згідно з довідкою УПФУ в Рокитнівському районі від 13.03.2013 №1236/04 та пенсійним посвідченням серії НОМЕР_3 від 23.03.2010, ОСОБА_1 отримує пенсію за віком з 19.01.2010 (а.а.с.9,17).

21.11.2013 Сарненською ОДПІ для ОСОБА_1 було сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-55 на суму 2388,06грн. (а.с.19).

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом №2464-VI.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з п.4. ч.1. ст.4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Відповідно до ч.4 ст.4 Закону №2464-VI особи, зазначені у пункті 4 частини 1 цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, види пенсійних виплат, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням визначено Законом №1058-IV, статтею 1 якого визначено, що пенсіонер - це особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Частиною 1 статті 9 Закону № 1058-IV встановлено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно зі ст.26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Разом з тим, статтею 55 Закону №796-XII встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV.

У даному випадку положення ст.55 Закону №796-XII належить розуміти в контексті з положеннями ст.26 Закону №1058-IV. Відтак, пенсія за віком може бути надана особі, яка не досягла пенсійного віку, встановленого Законом №1058-IV, за умови, якщо остання працювала або проживала на територіях радіоактивного забруднення.

Аналізуючи наведені норми, суд приходить до висновку про те, що пенсіонер за віком - це та особа, яка перебуває на обліку у відповідному територіальному управлінні Пенсійного Фонду України та отримує пенсію за віком, не зважаючи на те, що її вік менший, ніж визначений частиною першою статті 26 Закону №1058, оскільки норми діючого пенсійного законодавства, за наявності визначених законом умов, передбачають призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону №1058.

Судом встановлено, що відповідно до вимог Закону №796-XII ОСОБА_1 була призначена пенсія за віком, тобто із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону №1058-IV, у добровільному порядку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування він не перебуває, а відтак, обов'язок сплачувати єдиний внесок у позивача відсутній.

При цьому, суд зазначає, що ОСОБА_1 призначено пенсію за віком, як постраждалому внаслідок аварії на ЧАЕС при повному стажі, тобто пільгову, а не на загальних підставах та вважає, що ця обставина жодним чином не позбавляє позивача права бути звільненим від сплати єдиного внеску.

Враховуючи те, що ОСОБА_1 звільнений від сплати за себе єдиного внеску, жодних інших обставин щодо існування у позивача боргу Сарненською ОДПІ суду не доведено, у відповідача відсутні правові підстави для прийняття оспорюваної вимоги.

Зважаючи на викладене, суд прийшов до висновку про те, що вимога Сарненської ОДПІ від 21.11.2013 №Ф-55 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску в сумі 2388,06грн. є протиправною та підлягає до скасування, а позов - до задоволення.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області від 21.11.2013 №Ф-55 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску в сумі 2388,06грн.

Присудити на користь позивача фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 із Державного бюджету України судовий збір у сумі 172,06грн. (сто сімдесят дві гривні шість копійок).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Дудар О.М.