8.1.5
Іменем України
23 грудня 2013 рокуЛуганськ№ 812/10378/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Пляшкової К.О.,
при секретарі: Шибаєвій Т.В.,
за участю представників
прокурора: Петрової Г.В. (посвідчення № 008308 від 09.10.2012),
позивача: Шеховцова О.О. (довіреність № 353/10 від 26.06.2013),
відповідача: Істратій Г.І. (довіреність б/н від 01.12.2013),
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом прокуратури Жовтневого району м. Луганська в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська Головного управління Міндоходів у Луганській області до публічного акціонерного товариства «Луганськ-Лада» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, -
11 грудня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов прокуратури Жовтневого району м. Луганська в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська Головного управління Міндоходів у Луганській області до публічного акціонерного товариства «Луганськ-Лада» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено таке.
Публічне акціонерне товариство «Луганськ-Лада» зареєстровано як юридичну особу виконавчим комітетом Луганської міської ради 06.10.2004 за № 1 382 120 0000 001157.
Товариство перебуває на обліку як платник податків у ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська з 25.07.1997 за № 01804.
Заборгованість ПАТ «Луганськ-Лада» складає 819530,04 грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 21.06.2013 у справі № 812/1109/13-а адміністративний позов ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська про стягнення з розрахункових рахунків платника податків 285589,18 грн. задоволено у повному обсязі.
На виконання вказаної постанови ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська до установ банків направлено інкасові доручення від 27.08.2013 № 1359, № 1360, № 1365, № 1362, № 1363, № 1364, № 1361, № 1366, № 1367, № 1368, які повернулися без виконання.
Отже, на даний час у податкового органу наявні підстави для звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення податкового боргу, шляхом продажу майна платника податків на суму 212846,92 грн., з них: з земельного податку - 112692,17 грн.; з податку на додану вартість - 96798,09 грн.; з податку на доходи найманих працівників - 965,51 грн.; зі збору за спеціальне використання води - 1155,40 грн.; надходження від розміщення відходів - 1235,75 грн.
Відповідно до п.п.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу направлено першу податкову вимогу від 09.12.2009 № 1/1431 та другу податкову вимогу від 12.01.2010 № 2/39.
Відповідно до ст.ст.88, 89 ПК України, майно боржника передано у податкову заставу, про що свідчить витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна № 3132787 від 29.10.2013.
На підставі викладеного прокурор просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
У судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі, надали пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві, просили позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі, про що надав відзив на адміністративний позов (а.с.81).
Заслухавши пояснення прокурора, представників сторін, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов такого.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ПАТ «Луганськ-Лада» зареєстровано як юридичну особу виконавчим комітетом Луганської міської ради 06.10.2004 за № 1 382 120 0000 001157 (а.с.14-15).
Товариство перебуває на обліку як платник податків у ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська з 25.07.1997 за № 01804 (а.с.17).
За відповідачем обліковується податковий борг на загальну суму 212846,92 грн., з них: з земельного податку з період з 30.03.2013 по 30.09.2013 - 112692,17 грн. (основний платіж - 106085,28 грн., пеня - 6606,89 грн.); з податку на додану вартість за період з 30.03.2013 по 30.10.2013 - 96798,09 грн. (основний платіж - 89620,00 грн., штрафні санкції - 5346,78 грн., пеня - 1831,31 грн.); з податку на доходи найманих працівників - 965,51 грн. (пеня - 965,51 грн.); зі збору за спеціальне використання води - 1155,40 грн. (основний платіж - 816,02 грн., штрафні санкції - 333,27 грн., пеня - 6,11 грн.); надходження від розміщення відходів - 1235,75 грн. (основний платіж - 749,18 грн., штрафні санкції - 486,57 грн.).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із ст.14 ПК України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Згідно із п.54.1 ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
У відповідності із п.49.18 ст.49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);
- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).
Платник податків відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідачем подано до ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська таку податкову звітність: податковий розрахунок земельного податку № 9008317700 від 14.02.2013; податкові декларації з податку на додану вартість № 9014550119 від 20.03.2013, № 9022475685 від 21.04.2013, № 9028946358 від 20.05.2013, № 1300011895 від 20.06.2013, № 1300013573 від 22.07.2013, № 9058433549 від 19.09.2013, № 9063925411 від 11.10.2013, уточнюючий розрахунок № 9031934257 від 01.01.2013; розрахунки збору за спеціальне використання води № 9026849807 від 09.05.2013, № 1300015609 від 09.08.2013; декларацію надходження від розміщення відходів № 1300015612 від 09.08.2013 (а.с.19-22, 25-40, 44-47).
Відповідачем самостійно визначені податкові зобов'язання у встановлений п.57.1 ст.57 ПК України строк не сплачені.
Відповідно до п.п.54.3.2 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема, дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Згідно зі ст.126 Податкового кодексу України встановлено що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
З матеріалів справи вбачається, що за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язані ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська нараховані ПАТ «Луганськ-Лада» штрафні санкції такими повідомленнями-рішеннями: по податку на додану вартість № 0000661530 від 14.03.2013; зі збору за спеціальне використання води № 0001581520 від 29.04.2013; надходження за розміщення відходів № 0001361520, № 0001371520 від 19.04.2013 (а.с.24, 42-43, 69-70).
Податкові повідомлення-рішення направлені відповідачу рекомендованою кореспонденцією та отримані останнім, що підтверджено підписами на повідомленнях про вручення поштових відправлень.
Платник податків відповідно до п.57.3 ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Судом встановлено, що податкові повідомлення-рішення ПАТ «Луганськ-Лада» в адміністративному та судовому порядку не оскаржені, а отже є чинними та підлягають виконанню. Податкові зобов'язання нараховані податковими повідомленням-рішенням відповідачем несплачені.
Згідно із п.п.«а» п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.
Відповідно до п.129.4 ст.129 Податкового кодексу України пеня, визначена п.п.129.1.1 п.129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Через несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань відповідачу нарахована пеня: з земельного податку - 6606,89 грн.; з податку на додану вартість - 1831,31 грн.; з податку на доходи найманих працівників - 965,51 грн.; зі збору за спеціальне використання води - 6,11 грн. Розмір нарахованої пені підтверджено розрахунком суми податкового боргу (а.с.18), обліковими картками платника податків (а.с.83-91).
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що наявність податкового боргу у розмірі 212846,92 грн. знайшла своє документальне підтвердження.
Пунктом 95.1 статті 95 ПК України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 ПК України).
З матеріалів справи вбачається, що позивачем, у відповідності із ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним до 01.01.2011), відповідачу направлено першу податкову вимогу від 09.12.2009 № 1/1431 та другу податкову вимогу від 12.01.2010 № 2/39 (а.с.49-50).
Відповідно до п.95.3 ст.95 ПК України орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Відповідно до ст.89 ПК України право податкової застави виникає у разі, зокрема несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.
З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених п.89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби.
Орган державної податкової служби зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
Згідно вимог ст.89 ПК України позивачем здійснено опис майна відповідача на загальну суму 307730,00 грн., про що складено акт № 2 від 16.10.2013 (а.с.51).
29.10.2013 у Державному реєстрі обтяжень нерухомого майна зареєстровано податкову заставу згідно акта опису майна № 2 від 16.10.2013 (а.с.52).
Оглядом акта опису майна № 2 від 16.10.2013 встановлено, що у податковій заставі знаходиться нерухоме майно на суму 307730,00 грн.
На підтвердження відсутності у відповідача коштів, достатніх для погашення податкового боргу, представником позивача подано до суду інкасові доручення (розпорядження) на розрахункові рахунки платника податків від 27.08.2013 № 1359, № 1360, № 1365, № 1362, № 1363, № 1364, № 1361, № 1366, № 1367, № 1368, які повернулися до ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська без виконання.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що позивачем у повній мірі доведено суду відсутність у ПАТ «Луганськ-Лада» коштів достатніх для погашення податкового боргу у розмірі 212846,92 грн. та неможливість погашення податкового боргу за рахунок коштів відповідача.
На час розгляду адміністративної справи, сума податкового боргу відповідачем не сплачена, таким чином, судом позовні вимоги визнаються обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи вимоги ч.4 ст.94 КАС України, а також те, що позивач від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 23 грудня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 27 грудня 2013 року, про що згідно вимог ч.2 ст.167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов прокуратури Жовтневого району м. Луганська в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська Головного управління Міндоходів у Луганській області до публічного акціонерного товариства «Луганськ-Лада» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, - задовольнити повністю.
Надати дозвіл Державній податковій інспекції у Жовтневому районі м. Луганська Головного управління Міндоходів у Луганській області на погашення суми податкового боргу публічного акціонерного товариства «Луганськ-Лада» у розмірі 212846,92 грн. (двісті дванадцять тисяч вісімсот сорок шість гривень дев'яносто дві копійки) за рахунок майна публічного акціонерного товариства «Луганськ-Лада», ідентифікаційний код 13382368, що перебуває у податковій заставі, згідно акта опису майна № 2 від 16 жовтня 2013 року.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 27 грудня 2013 року.
Суддя К.О. Пляшкова