Ухвала від 19.12.2013 по справі 296/720/13-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Адамович О.Й.

Суддя-доповідач:Моніч Б.С.

УХВАЛА

іменем України

"19" грудня 2013 р. Справа № 296/720/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Моніча Б.С.

суддів: Бондарчука І.Ф.

Хаюка С.М.,

при секретарі Кошиль О.Ю. ,

за участю

представників сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "20" травня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернувся з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі та просить визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням заробітку з 01.01.1989 р. по 15.01.1992 р. у розмірі відшкодування фактичних збитків з урахуванням проведених виплат.

Постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 20.05.2013 р. позов задоволено частково.

Визнано неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в м.Житомирі щодо відмови ОСОБА_4 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до вимог статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Постанови КМУ від 23.11.2011 р. за № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язано Управління пенсійного фонду України в м.Житомирі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4, починаючи з 25.07.2012 р. відповідно до вимог статі 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Постанови КМУ від 23.11.2011 р. за №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі відшкодування фактичних збитків з урахуванням проведених виплат.

Позов в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з 01.01.2012 р. по 24.07.2012 р. залишено без розгляду.

В решті позову відмовлено.

Не погоджуючись із цим судовим рішенням, Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області подало апеляційну скаргу, в якій, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову - про відмову у задоволенні позову. В апеляційній скарзі посилається на порушення судом норм матеріального, процесуального права та неповне з'ясування обставин справи.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст.195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Ст.200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права. Правильне по суті судове рішення не може бути скасоване з одних лише формальних міркувань.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 та вкладкою до посвідчення НОМЕР_2 (а.с. 4). Крім того, позивач є інвалідом другої групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 від 30.12.2011 року, захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.5-6).

З 11.06.2004 р. йому призначена пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання. З 20.02.2006 р. йому здійснено перерахунок пенсії у зв'язку із переходом з одного виду пенсії на інший - по інвалідності в розмірі фактичних збитків, в зв'язку з захворюванням внаслідок аварії на ЧАЕС, з 01.04.2008 р. здійснено перерахунок пенсії у зв'язку із переходом з одного виду пенсії на інший - по інвалідності, в зв'язку з захворюванням внаслідок аварії на ЧАЕС.

ОСОБА_4 листом від 20.12.2012 р. звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в розмірі фактичних збитків (а.с. 24). Проте, листом від 03.01.2013 року № 993/С-02 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв'язку з відсутністю довідки, первинних документів про роботу та оплату в зоні відчуження, а також повідомив, що розмір пенсії позивача обчислено правильно у відповідності до діючих норм пенсійного законодавства, підстав для перерахунку пенсії немає (а.с.10).

Відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватись пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства є відповідне посвідчення, форма якого встановлена Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Кабінетом Міністрів України №51 від 20.01.1997 р.

Порядок обчислення пенсії зазначеним вище категоріям осіб визначається Кабінетом Міністрів України.

З 01.01.2012 р. діє Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210. Порядком передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.ст.54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990р.р., у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Обчислення пенсії відповідно до Закону та Порядку здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно до статті 15 вказаного Закону видаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату). Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.

У разі, коли особа працювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження. Довідку про заробітну плату за повний місяць перебування в зоні відчуження необхідно надавати за формою, встановленою відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. №22-1 (додаток №1).

У разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному з неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. В такому випадку довідка про заробітну плату видається за формою, затвердженою Міністерством соціального захисту населення України (згідно листа від 27.02.1996 р. №01-3/244-013-21) за постановою Ради Міністрів Української РСР та Української Республіканської ради профспілок від 10.06.1986 року №207-7 та у відповідності до інших нормативних актів про оплату праці, які діяли під час виконання роботи (служби) в зоні відчуження.

В матеріалах пенсійної справи знаходяться оригінали довідок, видані Житомирським АТП 11827 від 17.11.2005 р. №58 в якій вказується періоди перебування позивача в зоні відчуження; довідка №57 від 29.03.2007р. про розмір заробітної плати під час перебування у зоні відчуження в м.Чорнобиль з 01.01.1989р. по 30.01.1989р. та з 01.03.1990р. по 15.03.1990р.; довідка №67 від 24.06.2008 р. та довідка №68 від 24.06.2008 р. про заробіток для обчислення пенсії, в якій вказується період нарахування заробітної плати та її розмір, в т.ч. заробітна плата в зоні відчуження на ЧАЕС у 1989-1990 рр. (а.с.34-38).

Тобто матеріали справи містять як довідку, що відповідає формі, затвердженій Міністерством соціального захисту населення України (згідно листа від 27.02.1996 р. №01-3/244-013-21), так і формі, передбаченій Порядком, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. №22-1 (додаток №1).

З вищевказаних довідок вбачається, що позивач працював у зоні відчуження в м. Чорнобиль вахтовим методом у період з 01.01.1989 року по 15.01.1992 року. Про вахтовий метод вказує і позивач у позові. В судовому засіданні під час розгляду апеляційної скарги, представник відповідача вказав, що вони не оспорюють факт роботи позивача саме вахтовим методом.

Тому, в даному випадку при обчисленні розміру пенсії необхідно виходити не з п.п.4 п.3 Порядку, а з п.4, який вказує, що якщо робота проводилася вахтовим методом, визначення тривалості роботи у зоні відчуження і заробітної плати для обчислення пенсії здійснюється виходячи з того, що одна повна вахта (не менше як 14 робочих днів підряд) вважається повним місяцем.

Оскільки, позивач у період з 01.01.1989 р. по 15.01.1992 р. не працював більш ніж 12 місяців підряд, то при обчисленні пенсії необхідно виходити з п.п.3 п. 3 Порядку, який встановлює, що в такому разі пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що матеріали пенсійної справи ОСОБА_4 містять належні документи (довідки) про заробітну плату, на підставі яких здійснювалось нарахування пенсії та є достатніми для її перерахунку.

Підстав ставити під сумнів достовірність вказаних довідок та вимагати подання додаткових первинних документів органи пенсійного фонду не мають права, оскільки ці довідки були прийняті відповідачем на момент призначення пенсії позивача та тривалий час знаходяться в матеріалах пенсійної справи. До того ж, сам відповідач у додаткових поясненнях до апеляційної скарги вказує на те, що позивачу раніше виплачувалася пенсія в розмірі фактичних збитків, тобто на підставі цих довідок, які є в матеріалах справи.

Постанова суду першої інстанції в частині залишення позовних вимог без розгляду та в частині відмови у задоволенні інших позовних вимог не оскаржується, а тому в цій частині не переглядається.

Оскільки, постанову від 20.05.2013 р. Корольовським районним судом м.Житомира в частині задоволення позовних вимог винесено відповідно до позовних вимог з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав для зміни чи скасування рішення суду першої інстанції у справі.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "20" травня 2013 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Б.С. Моніч

судді: (підпис) (підпис) І.Ф.Бондарчук С.М.Хаюк

З оригіналом згідно: суддя ________________________________ Б.С. Моніч

Повний текст cудового рішення виготовлено "24" грудня 2013 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1

3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області вул.Перемоги, 55,м.Житомир,10003