Копія
Справа № 822/4668/13-а
24 грудня 2013 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіПольового О.Л.
при секретаріГук В.В.
за участі:представників сторін, представника третьої особи
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Прокурора Ярмолинецького району до Селянського (фермерського) господарства "РАНОК" третя особа - Державна інспекція сільського господарства в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії, -
Прокурор Ярмолинецького району звернувся до суду з позовом до селянського (фермерського) господарства "РАНОК" про зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що прокуратурою району встановлено, що Державною інспекцією сільського господарства в Хмельницькій області у травні 2013 року проведено планову перевірку дотримання вимог земельного законодавства СФГ "РАНОК" при використанні земель сільськогосподарського призначення, якою встановлено, що вказане приватне сільськогосподарське підприємство в порушення вимог ч.4 ст. 22 Земельного кодексу України використовує земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 338,37 га. без розробленого та затвердженого в установленому порядку проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь. 28.05.2013 року головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Федоруком О.В. внесено припис № 4/181 з вимогою усунути вказане порушення вимог земельного законодавства в 30-ти денний термін. Проведеною повторною перевіркою встановлено, що СФГ "РАНОК" не виконало зазначені вимоги. 12.07.2013 року позивачу внесено повторний припис № 4/275, також ОСОБА_4 11.07.2013 року притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення. Зазначає, що відповідач продовжує використовувати для ведення товарного сільськогосподарського виробництва 297,18 га земель за відсутності зазначеного проекту. Просить зобов'язати СФГ "РАНОК" виконати вимоги приписів Державної інспекції сільського господарства в Хмельницькій області від 28.05.2013 року № 4/181 та від 12.07.2013 року № 4/275 шляхом вжиття заходів до розроблення та затвердження проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь при використанні земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 297,18 гектара.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги, підтвердив зазначені в позовній заяві обставини, просив позов задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача позов визнав в повному обсязі.
Представник третьої особи підтримав заявлені позовні вимоги, подав письмове пояснення та просить задоволити адміністративний позов.
Заслухавши пояснення представників сторін, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Державною інспекцією сільського господарства в Хмельницькій області у травні 2013 року проведено планову перевірку дотримання вимог земельного законодавства СФГ "Ранок" при використанні земель сільськогосподарського призначення.
За результатами проведеної перевірки Держсільгоспінспекції в області встановлено, що вказане селянське(фермерське) господарство в порушення вимог ч.4 ст. 22 Земельного кодексу України використовує земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 338,37 га без розробленого та затвердженого в установленому порядку проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь.
28.05.2013 року Державною інспекцією сільського господарства в Хмельницькій області внесено припис № 4/181 з вимогою усунути вищевказане порушення вимог земельного законодавства в 30-ти денний термін.
Проведеною повторною перевіркою встановлено, що СФГ "Ранок" не виконало зазначені вимоги.
11.07.2013 року ОСОБА_4 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, що передбачене ст. 188-5 КУпАП, у зв'язку із невиконанням законних вимог посадової особи Держсільгоспінспекції в області.
Постановою від 12.07.2013 року № 1/170 накладено штраф у розмірі 255 грн., який був сплачений відповідачем у повному обсязі, що підтверджується копією квитанції № 95 від 16.07.2013 року, яка міститься в матеріалах справи.
12.07.2013 року позивачу внесено повторний припис № 4/275 з вимогою усунути порушення вимог земельного законодавства у 30-ти денний термін
Відповідно до ч.1 ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Згідно із ч.4 ст. 22 Кодексу земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва використовуються відповідно до розроблених та затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель.
Відповідно до ч.2 ст. 25 Закону України "Про оренду землі" орендар земельної ділянки зобов'язаний виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.
Згідно із ч.1 ст. 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2011 року № 1134 затверджено порядок розроблення проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь.
Відповідно до п.6 порядку розробки проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь для розроблення проекту землеустрою замовник укладає з виконавцем відповідний договір, істотними умовами якого є вартість і строки (не більш як три місяці) проведення робіт із землеустрою. До договору замовник додає: документи, що підтверджують площу землеволодіння, землекористування; копії рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування чи суду про проведення робіт із землеустрою (якщо такі рішення є підставою для розроблення проекту землеустрою); копію агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки; матеріали книги історії полів за останні три роки, актуальні матеріали польових геодезичних вишукувань та ґрунтових обстежень (у разі їх наявності).
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що селянське (фермерське) господарство "РАНОК" використовує земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 297,18 га без розробленого та затвердженого в установленому порядку проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, а тому позовні вимоги є обґрунтованими, відповідають чинному законодавству, підтверджуються матеріалами справи та підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 71, 158 - 163, 254 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати селянське (фермерське) господарство "РАНОК" виконати вимоги приписів Державної інспекції сільського господарства в Хмельницькій області від 28.05.2013 року № 4/181 та від 12.07.2013 року № 4/275 шляхом вжиття заходів до розроблення та затвердження проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь при використанні земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 297,18 гектара.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 26 грудня 2013 року
Суддя/підпис/О.Л. Польовий
"Згідно з оригіналом" Суддя О.Л. Польовий