Постанова від 23.12.2013 по справі 820/11300/13-а

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

23 грудня 2013 р. справа № 820/11300/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - Судді Архіпової С.В.

при секретарі - Пєнцові М.В.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Задорожна В.М.,

представників третіх осіб - не прибули,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом ОСОБА_3

до Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції

треті особи Приватне підприємство «Виробнича переробна комерційна фірма «РЕАКОМ», Державна податкова інспекція у Московському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області

про скасування внесення змін до Єдиного державного реєстру, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ :

Позивач - ОСОБА_3 звернулась до суду з позовними вимогами до відповідача - Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції та просила скасувати внесення змін в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо місцезнаходження приватного підприємства «Виробнича переробна комерційна фірма «РЕАКОМ» за адресою: м. Харків, вул. Бобруйська, 46, офіс 4; зобов'язати відповідача видалити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис щодо внесення змін стосовно місцезнаходження приватного підприємства «Виробнича переробна комерційна фірма «РЕАКОМ» за адресою: м. Харків, вул. Бобруйська, 46, офіс 4.

В обґрунтування заявленого позову зазначає, що є власником житлового приміщення за адресою: м. Харків, вул. Бобруйська, 46, офіс 4. Позивачу стало відомо, що вказана адреса, згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, є місцезнаходженням приватного підприємства «Виробнича переробна комерційна фірма «РЕАКОМ». Позивачка вказує, що вона ніколи не надавала дозволу на розміщення в належному їй приміщенні вказаної юридичної особи, отже, відповідач, шляхом внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців недостовірних відомостей, порушив права та законні інтереси позивачки.

В судовому засіданні представник позивачки заявлені позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, виходячи із доводів позовної заяви. Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та пояснив, що внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо місця знаходження приватного підприємства «Виробнича переробна комерційна фірма «РЕАКОМ» відбулось на підставі поданої вказаним підприємством заяви, яка була складена належним чином.

Представник третьої особи - Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області позовні вимоги не визнав, в подальшому до суду не прибув без повідомлення причин. Представник третьої особи - приватного підприємства «Виробнича переробна комерційна фірма «РЕАКОМ», повідомленого належним чином про дату, час та місце розгляду справи, до суду не прибув без повідомлення причин, клопотань про розгляд справи або відкладення розгляду справи не подав. Так само, не надав суду свою обґрунтовану правову позицію у справі.

Заслухавши пояснення учасників процесу, які прибули до суду та дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог та необхідність в їх задоволенні відмовити, керуючись наступним.

Так, судом встановлено, що державним реєстратором Харківської міської ради Харківської області 28.12.2012р. внесено запис № 14801050005013064 про реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - приватного підприємства «Виробнича переробна комерційна фірма «РЕАКОМ», згідно яких зареєстровано нову редакцію статуту приватного підприємства «Виробнича переробна комерційна фірма «РЕАКОМ». Разом з тим, згідно нової редакції статуту внесено зміни до п. 1.9 - місцезнаходження. Так, місцезнаходженням приватного підприємства «Виробнича переробна комерційна фірма «РЕАКОМ» визначено м. Харків, вул. Бобруйська, 46, офіс 4.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд враховує наступне.

Згідно з Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» орган державної реєстрації за власною ініціативою не приймає жодних рішень відносно суб'єктів господарювання та не вносить записи в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а лише фіксує факт набуття установчими документами юридичної сили при їх надходженні до державного реєстратора.

Статус та повноваження державного реєстратора визначені ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та полягають у засвідченні певних фактів, передбачених чинним законодавством, при надходженні до нього відповідного пакету документів.

Усі реєстраційні дії проводяться державним реєстратором виключно на підставі поданого уповноваженою особою пакету документів передбаченого відповідною статтею Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», відомості про юридичну особу включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема, перевірку комплектності пакету документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці.

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вносяться у зв'язку із зміною місцезнаходження та/або найменування юридичної особи, утвореної на підставі модельного статуту, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про внесення таких змін.

Відповідно до частини 1 статті 29 вищевказаного Закону для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів, документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів.

Згідно з ч.3 ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Аналізуючи зазначені норми в сукупності, суд доходить висновку, що державний реєстратор при проведенні реєстраційних дій позбавлений можливості та на нього не покладено повноваження з перевірки достовірності відомостей, викладених в установчих документах юридичної особи, натомість він перевіряє лише комплектність пакету документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці.

В даній справі судом встановлено, що приватним підприємством «Виробнича переробна комерційна фірма «РЕАКОМ» до відповідача було надано належний пакет документів для здійснення реєстрації змін до установчих документів, а наданий до реєстрації змін статут містить місцезнаходження підприємства : м. Харків, вул. Бобруйська, 46, офіс 4.

З урахуванням наведеного, державний реєстратор, вносячи відповідний запис до Єдиного реєстру, діяв згідно вимог чинного законодавства.

Будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень має бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до п. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку. Також рішення суб'єкта владних повноважень на може ґрунтуватися на припущеннях.

Так, перевіривши дії відповідача з урахуванням наведеної норми, суд дійшов висновку, що відповідачем при їх вчиненні вірно застосовано норми чинного законодавства при повному та правильному встановленні всіх дійсних обставин справи.

В зв'язку із за зазначеним відсутні підстави для задоволення позовних вимог в даній справі.

На підставі викладеного та керуючись ст., ст. 160,161,162,163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ :

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції (треті особи: Приватне підприємство «Виробнича переробна комерційна фірма «РЕАКОМ», Державна податкова інспекція у Московському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області) про скасування внесення змін до Єдиного державного реєстру, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України -з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено та підписано 27 грудня 2013 року.

Головуючий суддя (підпис) С.В. Архіпова