Справа № 2-а-972/11
20 вересня 2013 року суддя Сокальського районного суду Львівської області Адамович М. Я.
розглянув у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Сокальському районі Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
В Сокальський районний суд з позовною заявою звернулася позивачка ОСОБА_1 до відповідача - управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання здійснити перерахунок пенсії.
В позовній заяві вказала, що з 09.06.2008 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Сокальському районі, отримує пенсію за віком та продовжує працювати. 30.05.2011 року звернулася до відповідача управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі із заявою про проведення перерахунку пенсії з врахуванням страхового стажу та заробітної плати відповідно до ч.4 ст. 42 Закону №1058-IV. Листом УПФ України в Сокальському районі №5266/03-20 від 30.05.2011р. їй відмовлено в проведенні такого перерахунку. Вказану відмову відповідача вважає неправомірною. Просить суд поновити їй пропущений строк для звернення до суду з адміністративним позовом, ухвалити рішення, яким визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі щодо проведення їй пенсії за віком в червні 2010 року, зобов»язати управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі провести їй перерахунок пенсії за віком за період з 01.06.2010 року відповідно до вимог ст. 40, ст.. 42, ст.. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників зайнятих у галузі економіки за 2009 рік із урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою судді Сокальського районного суду від 07.07.2011 року позовну заяву залишено без розгляду.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.05.2013 року ухвалу Сокальського районного суду від 07.07.2011 року скасовано, справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.
У запереченні на позовну заяву представник відповідача вказав, що відповідно до п.4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім ч.1 ст. 40 цього Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. зміни, що були внесені до статей 40, 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. №530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009, 2010, 2011 роках відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови КМУ від 28.05.2008 р. №530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік - 1197,91 грн. За матеріалами пенсійної справи позивач отримує пенсію по віку відповідно до ст. 26 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 09.06.2008р. На підставі особисто поданої заяви від 07.07.2010р. проведено перерахунок пенсії від стажу і заробітку, середня заробітна плата становить 2691,94 грн. Розмір пенсії з 01.04.2011р. становить 1583,68 грн. 28.05.2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", яким встановлено порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, відмінний від того порядку, який визначений ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-ІУ, у редакції Закону від 09.07.2003 року. Отже, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, під час розгляду та вирішення справ зазначеної категорії застосуванню підлягає Закон № 1058-ІУ, а саме нормативні положення ст. 42 Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених за Законом України від 28.12.2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", та були і залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії. Як зазначалося вище, зі змісту цих положень випливає, що під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії. Просить відмовити позивачу ОСОБА_1 у задоволенні позову.
Дослідивши повідомлені позивачем та представником відповідача обставини, а також матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку управління ПФУ у Сокальському районі та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», що не оспорюється сторонами і підтверджується пенсійним посвідченням позивача.
Позивач, скориставшись своїм правом, передбаченим ст. ст. 40, 42 вищевказаного Закону звернувся до суду з вимогою про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії у відповідності до вимог ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особі в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Однак, виходячи з аналізу норм ст. ст. 40, 42 Закону України від 09 липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», роз»ясень Вищого адміністративного суду України, викладених у листі № 1049/11/13-11 від 19.07.2011 року щодо однакового застосування адміністративними судами статей 40,42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», суд вважає неправомірними доводи позивача щодо застосування для перерахунку пенсії величини середньої заробітної плати, яка враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії з наступних підстав:
частиною 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії. Перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням, зокрема страхового стражу, встановлено ч.4 ст. 42 зазначеного Закону.
Частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редакції Закону від 9 липня 2003 року визначено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Аналіз частини 4 статті 42 цього Закону свідчить, що при перерахунку пенсії застосовується заробітна плата (дохід) пенсіонера, яку він отримував до призначення пенсії, або яку він отримував за період роботи, який є періодом страхового стажу.
Таким чином, зазначена норма не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатись правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення. Однак містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш як через два роки після здійснення попереднього. При цьому під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто це - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (абзац четвертий частини другої статті 40 Закону № 1058-ІУ).
Згідно із Законом України від 19 грудня 2006 року № 489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дію частини четвертої статті 42 зупинено на 2007 рік.
Підпунктом "б" підпункту 9 пункту 35 розділу II Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-V "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав чинності з 1 січня 2008 року, абзац четвертий частини другої статті 40 Закону № 1058-ІV було викладено в новій редакції: "Зс - (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів".
Цим же Законом (підпункт "б" підпункту 10 пункту 35 розділу II) частину четверту статті 42 викладено в такій редакції: "У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію".
Таким чином, з 1 січня 2008 року було змінено показник середньої заробітної плати (доходу) - однієї із складових формули заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії та встановлено, що цим показником має бути середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески.
Також змінено порядок перерахунку пенсії особам, які після призначення пенсії продовжували працювати.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, зокрема, положення підпункту "б" підпункту 9, підпункту "б" підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Рішення Конституційного суду України є обов'язковим до виконання на території України.
Таким чином, з 22 травня 2008 року відновлено дію положення частини другої статті 40 та частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у первинній його редакції, які в теперішній час й підлягають застосуванню.
28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", яким встановлено порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, відмінний від того порядку, який визначений частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-ІV у редакції Закону від 9 липня 2003 року.
Отже, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, під час розгляду та вирішення справ зазначеної категорії застосуванню підлягає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме нормативні положення статті 42 цього Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених за Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", та були і залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії.
Таким чином, з аналізу цих положень випливає, що під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто це - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Оскільки позивачем заявлено вимогу про зобов'язання відповідача перерахувати пенсію із застосування величини середньої заробітної плати (доходу), яка передувала року перерахунку пенсії, тобто 2009 рік, а не року призначення пенсії, такі позовні вимоги судом задоволені бути не можуть.
Керуючись ст.ст. 2,4,5,11,17-19,69-71,104,158,159,161,162,163,183-2 КАС України, суд,-
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Сокальському районі Львівської області про визнання неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі щодо проведення їй перерахунку пенсії за віком в червні 2010 року та зобов»язання управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі провести перерахунок призначеної пенсії за віком за період з 01.06.2010 року відповідно до вимог ст. 40, ст. 42, ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників зайнятих у галузях економіки за 2009 рік із урахуванням раніше виплачених сум - відмовити.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сокальський районний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий: М. Я. Адамович