Ухвала від 18.12.2013 по справі 464/12425/13-а

Справа № 464/12425/13-а

пр.№ 6-а/464/140/13

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.12.2013 року

Сихівський районний суд м.Львова

в складі: головуючої-судді ОСОБА_1

при секретарі Грицунь З.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові подання Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про зміну способу і порядку виконання виконавчого листа, -

ВСТАНОВИВ:

державний виконавець Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області звернувся до суду з заявою в якій просить змінити спосіб і порядок виконання рішення шляхом стягнення з Сихівського відділу соціального захисту на користь ОСОБА_2 щорічної допомоги на оздоровлення в 2007 році відповідно до ст.48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру мінімальної заробітної плати на день виплати допомоги з врахуванням проведених виплат в розмірі 1125,00 грн. В обгрунтування заяви покликається на те, на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області перебуває виконавчий лист № 2а-2406/11, виданий 05.11.2013 року Сихівським районним судом м.Львова про зобов'язання Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівсьої міської ради провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату щомісячної допомоги на оздоровлення в 2007 році відповідно до ст.48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної заробітної плати на день виплати допомоги з врахуванням проведених виплат. 11.11.2013 року державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження. Однак, постанова Сихівського районного суду м.Львова по сьогоднішній час не виконано, кошти нараховані, але не виплачені. Враховуючи зазначена та на підставі ст.263 КАС України, просить заяву задоволит.

Учасники процесу в судове засідання не з»явився, хоча про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, згідно ч. 2 ст. 263 КАС України, неявка сторін та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що подання про зміну способу і порядку виконання судового рішення підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду із поданням про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Судом встановлено, що постановою Сихівського районного суду м.Львова від 01.02.2012 року частково задоволено позов ОСОБА_2 Зобов'язано Сихівський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення в 2007 році відповідно до ст.48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, визначеного на день виплати допомоги. В решті позову відмовлено. Постановою колегії суддів Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Сихівський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради -задоволено частково. Постанову Сихівського районного суду м.Львова від 01.02.2012 року скасовано та прийнято нову, якою позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо невиплати ОСОБА_2 виплати щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 рік та зобов'язано Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення в 2007 році відповідно до ст.48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної заробітної плати на день виплати допомоги з врахуванням проведених виплат. В решті позовних вимог-відмовлено. Постанова колегії суддів Львівського апеляційного адміністративного суду набрала законної сили, на підставі чого 05.11.2013р. Сихівським районним судом м.Львова було видано виконавчий лист №2а-2406/11, за яким державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області відкрито виконавче провадження № 40629364. Станом на сьогоднішній день рішення суду не виконано у зв'язку з відсутністю коштів в Державному бюджеті.

Згідно зі ст.23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснити лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України.

Відповідно до п.п.5, 6 ст.51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом. Будь-які зобов'язання, взяті фізичними та юридичними особами за коштами Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань або ж з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися.

Оскільки, витрати, пов'язані з виконанням судових рішень в бюджетних призначеннях відсутні, додаткових асигнувань на рахунки Управління пенсійного фонду у Галицькому районі м.Львова не надходили, а кошторисом управління вказані видатки не передбачено, відтак здійснити виплату передбачених заявнику сум пенсії можливо лише шляхом примусового списування (стягнення) коштів з рахунків, відкритих в органах Державного казначейства та виключно з рахунків, за якими здійснюються визначені у судовому рішенні види пенсійних виплат.

Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіттям з незалежних від них обставин, а також у старості та в, інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст.124 Конституції України, судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органів державної влади на відсутність коштів як на причину неможливості виплатити кошти за рішенням суду, судом не може бути прийнято до уваги.

Частиною 2 ст.8 КАС України встановлено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Згідно частини 1 статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини» практика Європейського Суду з прав людини є джерелом права в Україні.

Відповідно до правової позиції Європейського суду (справа Кечко проти України), якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Зважаючи на практику Європейського суду з прав людини, невиконання рішення суду Сихівським відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради стосовно здійснення на користь ОСОБА_2 виплати щорічної допомоги на оздоровлення в 2007р. відповідно до ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку з відсутністю коштів, є порушенням п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною 17.07.1997р., та яка є частиною національного законодавства, а також статті 1 Протоколу №1 до Конвенції.

Виконання рішення суду по даній справі є можливим за умови зміни способу його виконання, зокрема замість зобов'язання Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради здійснити перерахунок та виплатити на стягнення з Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на користь ОСОБА_2 щорічної допомоги на оздоровлення в 2007 році відповідно до ст.48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної заробітної плати на день виплати допомоги з врахуванням проведених виплат в розмірі 1125,00 грн.

Крім цього, Законом України від 05.06.2012р. «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», який набрав чинності з 01.01.2013р., встановлюються гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», та особливості їх виконання. У державному бюджеті України на 2013р. Державній казначейській службі України на виконання рішення судів передбачено в сумі 153,9 млн. грн. за окремою бюджетною програмою.

Згідно ч.1 ст.263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутись до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Тобто, підставою для застосування наведеної норми є обставини, що перешкоджають належним чином виконати судове рішення ускладнюють його виконання або роблять неможливим.

Судом встановлено, що у даному випадку наявні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення - відсутність коштів на відповідному рахунку Сихівського відділу соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, оскільки кошторисом управління вказані видатки не передбачено. В той же час це не може бути підставою для порушення права на соціальний захист, права на отримання допомоги у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка прямо передбачена законом та постановлена до стягнення судовим рішенням.

Згідно із інформаційним листом Вищого адміністративного суду України № 846/12/13-13 від 13.06.2013р. щодо трудностей, що виникли при виконання рішень, ухвалених у справах пов'язаних із соціальними виплатами, у цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат.

По суті значення слів «виплатити» та «стягнути» має однакове правове навантаження, а тому спосіб виконання судового рішення слід змінити, з метою захисту прав та інтересів заявника, що за ст.2 КАС України є завданням адміністративного судочинства.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що заяву про зміну способу виконання судового рішення у справі № 2а-2406/11 за позовом ОСОБА_2 до Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про зобов'язання вчинити дії слід задоволити.

На підставі ст.ст.22, 46, 124 Конституції України, Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012р. №4901-VI, ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та керуючись ст.ст. 160, 165, 167, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

подання задоволити. Змінити спосіб та порядок виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2013 року із зобов'язання Сихівського відділу соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_2 щорічної допомоги на оздоровлення в 2007р. відповідно до ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на стягнути з Сихівського відділу соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на користь ОСОБА_2 1125,00 грн. допомоги на оздоровлення в 2007р. відповідно до ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сихівський районний суд м.Львова протягом 5 днів з дня її проголошення, а особою без участі якої постановлено ухвалу - протягом 5 днів з часу отримання її копії.

Головуюча: