Справа № 185/12488/13-а
16 грудня 2013 року Суддя Павлоградського міськрайонного суду Шаповалова І.С., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов'язання перерахувати пенсію,-
Позивач звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області, в якому визнати протиправними дії відповідача щодо неврахування при розрахунку розмір пенсії індексації заробітної плати, з якої справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з дати її призначення, 05 листопада 2010 року.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що при розрахунку її пенсії відповідачем не враховано у складі заробітної плати індексацію заробітної плати, хоча індексація заробітної плати входить до складових заробітної плати, з яких сплачуються внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування, тому має враховуватись у складі заробітної плати, виходячи з розміру якої визначається розмір пенсії.
В наданих відповідачем запереченнях на позов, Управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на доводи, викладені в запереченнях. В запереченнях на позов відповідачем зазначено, що частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу"визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Стаття 1 Закону України "Про оплату праці" визначає заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Стаття 2 цього Закону, яка визначає структуру заробітної плати, не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати. Матеріальні виплати, зазначені в цій нормі, і матеріальна допомога це не ідентичні поняття, а тому законних підстав для віднесення матеріальної допомоги до складу (структури) заробітної плати державного службовця немає. Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні частини 2 статті 33 Закону України "Про державну службу", а сам факт утримання із суми допомоги на оздоровлення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Рішення про відмову у врахуванні при обчисленні пенсії як державному службовцю "Інших виплат" гр. ОСОБА_2 прийнято згідно з законодавством про державну службу і вимоги заявниці є безпідставними та необгрунтованими.
Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу", що не заперечується сторонами у справі.
14 листопада 2013 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу" з урахуванням індексації заробітної плати у складі заробітної плати, виходячи з розміру якої визначається розмір пенсії (а.с.10).
Листом управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області від 21.11.2013 року №С/490 позивачу роз'яснено, що проводити перерахунок її пенсії не має законних підстав, оскільки індексація заробітної плати не належить до складових заробітної плати державного службовця (а.с.7-10).
Такі дії відповідача суд вважає протиправними виходячи з наступного.
Згідно з ст.37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно з ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з частиною шостою статті 95 КЗпП заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про оплату праці" у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078.
Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (стаття 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078).
Структуру заробітної плати визначено у статті 2 Закону України "Про оплату праці", якою передбачено існування основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (частина друга статті 2 Закону України "Про оплату праці").
Згідно з Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України № 5 від 13.01.2004, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713, фонд додаткової заробітної плати включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Підпунктом 2.2.7 Інструкції визначено, що до складу фонду додаткової заробітної плати входять, зокрема, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників.
В довідці Виконавчого комітету Павлоградської міської ради №108 від 04.11.2013 та в довідці управління комунального господарства та будівництва Павлоградської міської ради №729/1 від 13.11.2013 року про складові заробітної плати визначено, що до інших виплат входить індексація заробітної плати (а.с.11,12).
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, є додатковою заробітною платою, тому має бути врахована у складі заробітної плати, виходячи з розміру якої визначається розмір пенсії.
Проте статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено строк звернення до адміністративного суду. Так, згідно з ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При вивченні матеріалів позовної заяви суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними виходячи з наступного.
Позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області з заявою про перерахунок пенсії тільки 14 листопада 2013 року, хоча, як встановлено в ході розгляду справи, перебуває на обліку з 05 листопада 2010 року. Враховуючи, що виплати пенсії є періодичними, щомісячними, позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Таким чином, суд вважає за необхідне залишити без задоволення позовні вимоги в частині здійснення перерахунку пенсії з 05 листопада 2010 року по 05 червня 2013 року.
Враховуючи, викладене, суд приходить до висновку часткове задоволення позовних вимог.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 6 -11, 71, 99, 161, 163, 167 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов'язання перерахувати пенсію - задовольнити частково .
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області щодо неврахування у складі середньомісячної заробітної плати при призначенні пенсії ОСОБА_1 індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань з 05 червня 2013 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з урахуванням індексації заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за період з 05 червня 2013 року з урахуванням різниці, яка була виплачена в цей період.
В решті позову - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області.
Суддя І. С. Шаповалова