Постанова від 11.12.2013 по справі 201/14187/13-а

Справа № 201/14187/13а

2а/201/377/2013

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2013 року суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська Демидова С.О. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська, в якому просить визнати дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії державного службовця на підставі довідки про складові заробітної плати з урахуванням допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за безперервну службу та індексації з 11 червня 2013 року. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 11 червня 2013 року вона перейшла з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу». При цьому до управління була надана довідка № 6/12/122 про складові заробітної плати від 30 травня 2013 року. 27 вересня 2013 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 19 червня 2013 року № 6/12/238 за період з 01 травня 2011 року по 30 квітня 2013 року. Листом управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська від 11 жовтня 2013 року позивачу було відмолено у проведені перерахунку пенсії оскільки відомості зазначені в довідці № 6/12/122 не відповідають відомостям, вказаним у довідці № 6/12/238 від 19 червня 2013 року, та остання взагалі не відповідає формі, затвердженій ППФУ. 08 листопада 2013 року позивач повторно звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки № 6/2249 від 06 листопада 2013 року, де в складі заробітної плати були також зазначені інші виплати, на що отримала відмову у проведенні перерахунку пенсії. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують її права на збільшення пенсії.

Представник відповідача надав до суду заперечення, в яких просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а сам факт утримання із суми допомоги внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Аналогічні положення стосуються і сум індексації.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Згідно ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що з 11 червня 2013 року управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська ОСОБА_1 була призначена та виплачується пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу».

27 вересня 2013 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки № 6/12/238 від 19 червня 2013 року з урахуванням у складі заробітної плати сум інших виплат.

Листом від 11 жовтня 2013 року № 10860/07/27 ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська повідомлено, що відомості, що містяться у довідці від 19 червня 2013 року № 6/12/238 не відповідають відомостям вказаним у довідці від 30 травня 2013 року № 6/12/122, яка міститься в матеріалах пенсійної справи. Крім того довідка від 19 червня 2013 року не відповідає формі, затвердженій постановою правління Пенсійного фонду України.

08 листопада 2013 року позивач звернулась до управління з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 06 листопада 2013 року № 6/2249 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за безперервну службу та сум індексації заробітної плати.

ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська від 14 листопада 2013 року № 11880/05/27 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на ст. 33 ЗУ «Про державну службу».

Частиною 2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а отже зазначені суми є частиною заробітної плати позивача.

Відповідно до ч.6 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до ч.2 ст. 37 ЗУ «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Частиною 2 ст. 35 ЗУ «Про державну службу» встановлено, що державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 встановлено, що керівникам надано право, в межах встановленого фонду оплати праці, надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати. Враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги на оздоровлення є фонд заробітної плати, то матеріальна допомога, яка виплачувалася відповідно до ст. 35 ЗУ «Про державну службу» і з якої нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є складовою частиною фонду заробітної плати, а тому являється об'єктом для призначення і перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 вказаного закону.

Відповідно до п.1 ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Частиною 1 ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу, сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються страхову внески до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва» визнано такими, що втратили чинність п.п. 1, 1.2 постанови правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за № 1161/15852», форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу». При цьому, постановою затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», в якій передбачена графа як «інші виплати», до якої включається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, грошові винагороди, індексація та інші надбавки, на які нараховані були страхові внески.

З довідкою № 6/2249 від 06 листопада 2013 року позивач звернулася 08 листопада 2013 року до відповідача з заявою про перерахунок пенсії із включенням до пенсії інших виплат.

Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід враховувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження. Отже, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація є складовою заробітної плати.

З наданої довідки № 6/2249 вбачається, що за період з 01 травня 2011 року по 30 квітня 2013 року були виплачені наступні інші виплати - винагорода за безперервну службу, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, матеріальна допомога на оздоровлення.

Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані і підлягають задоволенню частково.

При визначені періоду, з якого слід здійснювати перерахунок та виплату пенсії, суд виходить з положень ч. 4 ст. 35 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, якою визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 71, 159, 161-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії.

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця починаючи з 01 листопада 2013 року на підставі довідки про заробітну плату № 6/2249 від 06 листопада 2013 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за безперервну службу, а також сум індексації.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська.

Суддя С.О. Демидова