25 березня 2009 року справа № 13/300/08-АП
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючогосудді - Туркіної Л.П. (доповідач),
суддів - Мірошниченка М. В., Проценко О. А.,
при секретарі- Резнікові Ю. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційнускаргу Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя
на постановугосподарського суду Запорізької області від 30 травня 2008 року
у справі№ 13/300/08-АП
за позовом:Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя
до відповідача: Запорізької обласної ради товариства винахідників та раціоналізаторів України, м. Запоріжжя
про припинення юридичної особи, -
Постановою господарського суду Запорізької області від 30.05.2007 р. відмовлено у задоволенні позову Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя до Запорізької обласної ради товариства винахідників та раціоналізаторів України, м. Запоріжжя про припинення юридичної особи відповідача.
Рішення суду обґрунтовано посиланнями на ст. ст. 19, 32 Закону України «Про об'єднання громадян», які визначають виключні підстави ліквідації об'єднання громадян за рішенням суду.
Такої підстави, як звернення податкової інспекції з позовом про припинення юридичної особи у зв'язку із неподанням відповідної звітності, названі статті Закону України «Про об'єднання громадян не містять.
Не погодившись із рішенням господарського суду Запорізької області, позивач звернувся із апеляційною скаргою, у якій, посилаючись на невірне застосування судом норм матеріального права, просить постанову господарського суду Запорізької області скасувати, позов задовольнити.
Апелянт вказує наступне.
Відповідно до п. 17 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 05.12.1990 р. № 509-ХІІ зі змінами та доповненнями передбачено, що до прав органів державної податкової служби відноситься, зокрема, право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із (заявою) позовною заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Судом в порушення п. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003 р. № 755-ІVзі змінами та доповненнями, не враховані виключні підстави для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, однією з яких є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Згідно листа Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя №13735/28-213 від 27.03.2008 р. (а. с. 6) відповідач в порушення вимог п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.1997 р. №283/97-ВР зі змінами та доповненнями, не надавав більше року до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя податкової звітності, яка б свідчила про здійснення господарської діяльності.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 26 Закону України «Про об'єднання громадян» від 16.06.1992 р. №2460-ХІІ передбачений порядок здійснення фінансового контролю об'єднань громадян, а саме - об'єднання громадян у встановленому порядку подають фінансовим органам декларації про свої доходи та витрати, у разі порушень фінансової дисципліни несуть відповідальність згідно з законодавством.
Ч. 2 ст. 27 Закону України «Про об'єднання громадян» передбачено, що об'єднання громадян несуть відповідальність, передбачену цим Законом та іншими законодавчими актами України.
Припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених п. 1 ст. 59 Господарським кодексом України - за рішенням суду.
П. 1 ст. 247 Господарського кодексу України передбачено, що у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить Закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації.
Згідно п. 2 ст. 247 Господарського кодексу України скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання провадиться за рішенням суду, що є підставою для ліквідації даного суб'єкта господарювання відповідно до ст. 59 цього кодексу.
У судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги,просив постанову суду -скасувати та задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений відповідно до норм ст. 40 КАС України (а. с. 23).
Заслухавши представника позивача, перевіривши доводи апеляційної скарги та дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як свідчать матеріали справи, відповідач - Запорізька обласна рада товариства винахідників та раціоналізаторів України- за організаційно-правовою формою відноситься до об'єднання громадян, отже порядок її створення, державної реєстрації та ліквідації повинні визначатися, виходячи з норм Закону України «Про об'єднання громадян», у ст. 5 якого зазначено, що законодавство про об'єднання громадян складається з Конституції України, цього Закону та актів законодавства, прийнятих відповідно до нього.
Ч. ч. 1, 3 ст. 19 названого Закону передбачено, що припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску). Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.
Відповідно до ст. 28 Закону, за порушення законодавства до об'єднання громадян можуть бути застосовані такі стягнення:
- попередження;
- штраф;
- тимчасова заборона (зупинення) окремих видів діяльності;
- тимчасова заборона (зупинення) діяльності;
- примусовий розпуск (ліквідація).
Примусовий розпуск (ліквідація) об'єднання громадян, згідно норм ст. 32 Закону України «Про об'єднання громадян», може бути здійснений за поданням легалізуючого органу або прокурора. Рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках:
1) вчинення дій, передбачених статтею 4 названого Закону.
2) систематичного або грубого порушення вимог статті 22 названого Закону.
3) продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених Законом.
4) зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.
Інших підстав для примусової ліквідації, зокрема внаслідок рішення суду про припинення юридичної особи на підставі ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», названий Закон не містить.
Норми Закону України «Про об'єднання громадян» кореспондуються з нормами КАС України, у п. 6 ст. 162 якого передбачено, що адміністративні суди приймають рішення про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян.
За таких обставин вимоги позивача про застосування до Запорізької обласної ради товариства винахідників та раціоналізаторів Українисанкцій, наслідком яких є примусова ліквідація, є такими, що не відповідають діючому законодавству, у зв'язку з чим не підлягають задоволенню.
Посилання апелянта на ч. 2 ст. 27 Закону України «Про об'єднання громадян» та ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» не можуть бути прийняті до уваги, оскільки застосування названих норм можливо лише у частині, що не суперечить іншим нормам Закону України «Про об'єднання громадян», зокрема ст. 5, 28, 32.
Посилання позивача на норми Господарського кодексу України не можуть бути прийняті до уваги, виходячи з норм ст. ст. 2, 3, ч. 1 ст. 55 Господарського кодексу України відповідно до яких громадські організації слід віднести до негосподарських суб'єктів, діяльність яких спрямована на створення і підтримання необхідних матеріально-технічних умов їх функціонування та забезпечення засад діяльності щодо якої вони створені.
Приймаючи до уваги, що господарський суд правильно встановив обставини справи та прийняв постанову за відсутності порушень норм процесуального права, що призвели до неправильного вирішення справи, а також враховуючи, що рішення суду відповідає нормам матеріального права, колегія суддів вважає необхідним постанову суду залишити без змін.
Доводи апеляційної скарги не можуть бути підставою для скасування постанови суду, оскільки доказам, які були подані позивачем, судом була надана належна оцінка, а тому колегія суддіввважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, м. Запоріжжя залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Запорізької області від 30 травня 2008 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Ухваламоже бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.
Ухвалу виготовлено у повному обсязі 01.04.2009 р.
Головуючий суддя Л.П.Туркіна
суддя М. В. Мірошниченко
суддя О.А. Проценко