Постанова від 19.12.2013 по справі 2а-12826/11

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-12826/11 Головуючий у 1-й інстанції: Шевченко І.І.

Суддя-доповідач: Бужак Н.П.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Бужак Н.П.,

суддів: Костюк Л.О., Твердохліб В.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області на постанову Кагарлицького районного суду Київської області від 19 грудня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсій,-

ВСТАНОВИЛА:

У листопаді 2011 року позивач звернувся до Кагарлицького районного суду Київської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області про зобов»язання перерахунку та виплати пенсії. Свої вимоги мотивує тим, що являється потерпілою від наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалід 2 групи та має право на доплату до основної пенсії відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою Кагарлицького районного суду Київської області від 19 грудня 2011 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області щодо відмови у перерахунку та виплаті позивачу пенсії, та збов»язано провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 30.09.2011 року.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач одержує пенсію як непрацюючий пенсіонер та постраждалий від наслідків аварії на ЧАЕС, віднесений до 1 категорії, являється інвалідом 2 групи осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зареєстрований та постійно проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, отже має право на перерахунок та виплату пенсії відповідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 30.09.2011 року.

Проте, з таким висновком суду першої інстанції, колегія суддів не погоджується з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» непрацюючі пенсіонери, що проживають на території у зоні посиленого радіоекологічного контролю підвищуються у розмірі однієї мінімальної зарплати.

Частиною 1 ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції, що діяла, на момент виникнення спірних правовідносин передбачено, що особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами 2 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно з ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції, що діяла, на момент виникнення спірних правовідносин, в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо задоволення позовних вимог з 30 вересня 2011 року, оскільки, Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14.06.2011 року який набув чинності 19.06.2011 року, встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Із аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України, зокрема, постановою КМУ № 745 від 06.07.2011р., яка набула чинності 23.07.2011року, а тому вимоги викладені в апеляційній скарзі підлягають задоволенню.

За таких обставин, до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України №745 від 06 липня 2011 року, застосуванню підлягають положення статті 39,50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а з 23.07.2011 року - Постанова КМУ №745 від 06.07.2011 року, тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.

Враховуючи наведене, колегія суддів приходить висновку, що оскаржуване рішення суду першої інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, що у відповідності до ст.202 КАС України є підставою для його скасування, та ухвалення нового судового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 198, частини 1 статті 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції може скасувати її та ухвалити нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області - задовольнити.

Постанову Кагарлицького районного суду Київської області від 19 грудня 2011 року - скасувати.

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсій - відмовити.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Бужак Н.П.

Судді Костюк Л.О.

Твердохліб В.А.

Головуючий суддя Бужак Н.П.

Судді: Костюк Л.О.

Твердохліб В.А.