Постанова від 19.12.2013 по справі 2а-5307/11

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-5307/11 Головуючий у 1-й інстанції: Додатко В.Д.

Суддя-доповідач: Бужак Н.П.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Бужак Н.П.,

суддів: Костюк Л.О., Твердохліб В.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Бородянському районі Київської області на постанову Бородянського районного суду Київської області від 18 липня 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Бородянському районі Київської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Бородянському районі Київської області про визнання дій протиправними щодо застосування у 2009 році при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати за 2007 рік відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та про відмову у перерахунку додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю та про зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії і виплату недоотриманих сум пенсії.

Постановою Бородянського районного суду Київської області від 18 липня 2011 року позов задоволено, визнано дії протиправними та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до ст. 40,42 Закону з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік з 01.11.2010 року та зобов'язано провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю з 16 серпня 2010 року.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконне, на його думку, судове рішення та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позову. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для його скасування.

Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Бородянському районі Київської області та одержує пенсію як постраждалий від наслідків аварії на ЧАЕС та віднесений до 4 категорії осіб, які постраждалий внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Частиною 2 ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено що, особам, віднесеним до категорії 4, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09 липня 2003 року № 1058-1У, у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

За змістом статті 40 частини 1 вищевказаного Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.

У разі, якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абз.1 цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулась за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, включається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 % тривалості страхового стажу.

Підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу 11 Закону України «Про Державний бюджет України за 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-У1, частину 4 статті 42 Закону України № 2058-1У викладено в новій редакції, а саме, якщо у разі застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 цього закону із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україна, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає включенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, положення підпункту «б» підпункту 10 пункту 35 розділу 11 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними).

Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України (№ 25к/96-ВР) Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення знову почали діяти положення статті 42 Закону № 1058-1У в їх первинній редакції.

Отже, з часу прийняття цього рішення перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу) з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст.40м Закону № 1058-1У.

28.05.2008 року КМ України прийнято постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».

Підпунктом 3 пункту 11 постанови визначено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст. 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Причому, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід)для перерахунку пенсії, період, що настає, після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абз.3 частини 1 статті 40 Закону.

Таким чином, фактично цією нормою відтворена редакція частини 4 статті 42 Закону № 1058-1У в редакції Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-У1, яка визнана неконституційною.

Отже, починаючи з 28.05.2008 року діють два нормативно-правові акти ( Закон №1058-1У та Постанова КМ України), які регулюють спірні правовідносини.

При цьому умови перерахунку пенсії, визначені в наведеному підпункті постанови КМ України не відповідають умовам, викладеним в частині 1 ст. 40 , частині 4 статті 42 Закону №1058-1У в редакції Закону від 09 липня 2003 року № 1058-1У.

Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, колегія суддів вважає, що при вирішенні даного спору слід застосовувати правила ч.1 ст. 40, ч.4 ст.42 Закону № 1058-1У.

З урахуванням вищевикладеного, судова колегія приходить до висновку про відсутність у відповідача правових підстав для перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік.

У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає (ч. 10 ст. 183-2 КАС України).

Керуючись ст.11,195,197,198,202,205,207,212,254 КАС України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Бородянському районі Київської області задовольнити частково.

Постанову Бородянського районного суду Київської області від 18 липня 2011 року в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Бородянському районі Київської області провести з 01.11.2010 року перерахунок пенсії ОСОБА_2 згідно із ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік та доплатити недоотриману суму пенсії з урахуванням проведених виплат скасувати.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Бородянському районі Київської області провести з 01.11.2010 року перерахунок пенсії згідно із ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік та доплатити недоотриману суму пенсії з урахуванням проведених виплат - відмовити.

В іншій частині постанову - залишити без змін.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя: Бужак Н.П.

Судді: Костюк Л.О.

Твердохліб В.А.

Головуючий суддя Бужак Н.П.

Судді: Костюк Л.О.

Твердохліб В.А.