ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без розгляду
"25" грудня 2013 р. Справа № 809/3669/13-a
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Матуляка Я.П.,
при секретарі Бойко Л.М.
за участю:
представника позивача - Боднарчука М.М.,
представника відповідача - Богусевич Г.С.,
представника третьої особи на стороні відповідача - ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_4 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,-
28.11.2013 року Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради звернувся до суду з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_4 про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нездійснення перевірки достовірності даних до декларації про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованої 03.10.2011 року №ІФ08311050366, визнання протиправними дій відповідача щодо реєстрації вказаної декларації, скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованої 03.10.2011 року №ІФ08311050366 та скасування вказаної декларації.
В судовому засіданні представником відповідача та представником третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача було заявлено клопотання про залишення позовної заяви без розгляду в зв'язку із пропуском позивача строку на звернення до адміністративного суду із вказаним позовом, встановленого статтею 99 КАС України. Вказане клопотання мотивують тим, що позивачу було відомо про оскаржувану декларацію та відповідно про рішення яким проведено реєстрацію декларації в лютому 2013 року, що підтверджується заявою ОСОБА_4 адресованої на ім'я першого заступника міського голови З. Фітеля. До вказаної заяви, зокрема, було додано й Декларацію про початок виконання будівельних робіт, з приводу реєстрації якої і звернувся позивач до суду. Зазначили, що заява ОСОБА_4 зареєстрована 12.02.2013 року в Центрі надання адміністративних послуг виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, що підтверджується відтиском штампу реєстрації вхідної кореспонденції. Вважають, що саме з 12.02.2013 року, позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушене право та з цього часу слід обраховувати шестимісячний термін встановлений ст. 99 КАС України для звернення із адміністративним позовом до суду.
Представник позивача в судовому засіданні проти заявленого клопотання заперечив. Суду пояснив, що вказана заява адресувалась першому заступнику міського голови Івано-Франківської міської ради й в подальшому була скерована у фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. На його думку, оскільки вказана заява була адресована не безпосередньо до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, реєстрація проводилась Центром надання адміністративних послуг, а отже й можливості дізнатись про порушене право у позивача не було. В той же, час звернув увагу суду на ту обставину, що про порушене право Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради дізнався з листа в.о. начальника Інспекції держархбудконтролю в Івано-Франківській області від 26.09.2013 року. Крім того, зазначив, що наслідком пропуску строку звернення до суду може бути прийняття судом рішення про відмову в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, судом встановлено наступне.
12.02.2013 року ОСОБА_4 звернувся із заявою на укладення договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, адресованої на ім'я першого заступника міського голови З. Фітеля. До вказаної заяви, в тому числі, було додано й Декларацію про початок виконання будівельних робіт зареєстрованої 03.10.2011 року та з приводу реєстрації якої позивач звернувся до суду із даним позовом. Судом встановлено, що дана заява ОСОБА_4 зареєстрована 12.02.2013 року в Центрі надання адміністративних послуг виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, що підтверджується відтиском штампу реєстрації вхідної кореспонденції (а.с.45).
Частиною 2 статті 99 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
Виходячи із встановлених судом обставин, моментом виникнення підстав що дають виконавчому комітету Івано-Франківської міської ради, як суб'єкту владних повноважень, право на пред'явлення даного позову є момент реєстрації заяви ОСОБА_4 у Центрі надання адміністративних послуг виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради 12.02.2013 року, адресованої першому заступнику міського голови З.Фітелю.
В той же час позивач звернувся із вказаним позовом 28.11.2013 року, тобто з пропуском строку встановленого ч. 2 ст. 99 КАС України.
Посилання представника позивача на ту обставину, що вказана заява подавалась до Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та в подальшому скерована до фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, а не безпосередньо до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, не можуть слугувати підставою для відмови у задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду. Оскільки, повідомлення позивачем про здійснення реєстрації декларації про початок будівельних робіт, шляхом подання заяви від 12.02.2013 року до Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, та подальше її скерування в фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, як зазначалось судом, є моментом виникнення права на звернення до суду з даним позовом у Івано-Франківської міської ради та її виконавчих органів, в тому числі, й виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. При цьому суд зазначає, що у органу місцевого самоврядування та його виконавчих органів, які здійснюють делеговані повноваження, право на звернення до суду виникає одночасно та не може залежати від того, кому з них стало відомо про виникнення підстав для звернення до суду.
Згідно ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду.
Підсумовуючи все вищевикладене, а також те, що наведені представником позивача обставини не можуть слугувати підставою для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, то суд приходить до висновку, що позовну заяву слід залишити без розгляду.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 100, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Позовну заяву Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_4 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ Матуляк Я.П.