Постанова від 24.12.2013 по справі 813/9278/13-а

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2013 року № 813/9278/13-а

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Кравчука В.М.

за участю секретаря судового засідання Козьміна А.М.,

представника позивача Дяків Л.В.,

розглянувши справу за позовом Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Головного управління юстиції у Львівській області, Управління державної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Львівській області, Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними дій і скасування постанови від 22.11.2013 р. ВП № 37031827, -

ВСТАНОВИВ:

11.12.2013 р. Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернулось до суду з позовом до Головного Управління юстиції у Львівській області, Управління державної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Львівській області, Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Львівській області в якому просить визнати протиправними дії державного виконавця і скасувати постанову від 22.11.2013 р. ВП № 37031827.

Позовні вимоги мотивує тим, що постанова про накладення штрафу від 22.11.2013 р. ВП № 37031827 винесена без врахування обставин, що впливають на можливість виконання судового рішення, а тому є незаконною та підлягає скасуванню. Вважає, що державним виконавцем необґрунтовано не брались до уваги дії, вчинені ним як боржником на виконання рішення, зокрема ним подавалась до суду заява про роз'яснення судового рішення, боржник звертався з вимогою надати довідку про грошове забезпечення ОСОБА_3, наявність якої є обов'язковою для перерахунку пенсії, а сам позивач не наділений повноваженнями встановлювати нові розміри грошового забезпечення пенсіонерів. Крім того, вважає необґрунтованим накладення на боржника штрафу, так як ним взагалі оскаржується в судовому порядку постанова про відкриття виконавчого провадження. За таких обставин просить задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив, хоча був повідомлений про розгляд справи, заперечень по суті позовних вимог не надав. Оскільки відповідач є суб'єктом владних повноважень відповідно до частини 4 ст. 128 КАС України справа розглядається за наявними в ній доказами.

Дослідивши надані докази в межах заявлених вимог, Суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини:

21.03.2013 р. державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Львівській області винесено постанову ВП №37031827 на підставі виконавчого листа № 2-а-2255/11 від 07.03.2013 р., виданого Залізничним районним судом м. Львова, яким зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії з врахуванням змін та доповнень до чинного законодавства України.

Боржник Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області постанову про відкриття виконавчого провадження отримало та оскаржило в судовому порядку.

Крім того, 17.04.2013 р. Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернулось до Львівського апеляційного адміністративного суду із заявою про роз'яснення судового рішення, тобто постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.02.2013 р. по справі № 80469/12, вказавши зміни та доповнення до чинного законодавства на підставі яких слід здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 із зазначенням початкової та кінцевої дати перерахунку. Однак суд відмовив в задоволенні заяви про роз'яснення судового рішення, а боржник подав касаційну скаргу.

15.05.2013 р. Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернулось до суду із завою про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню. Суд відмовив в задоволенні такої заяви.

Листом від 06.08.2013 р. боржник повідомив державного виконавця, що з метою виконання судового рішення звернувся за отриманням довідки до Львівського обласного військового комісаріату.

Листом від 17.09.2013 р. Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило державного виконавця про те, що формування грошового забезпечення з якого має бути проведений перерахунок пенсії ОСОБА_3 є поза компетенцією органів Пенсійного фонду. У зв'язку з цим, Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернулось до Львівського обласного військового комісаріату із запитом від 06.08.2013 р. № 5245/07-16 щодо надання довідки про грошове забезпечення ОСОБА_3 для здійснення перерахунку пенсії за судовим рішенням.

У відповідь Львівський обласний військовий комісаріат просив визначити на яку дату потрібно провести відповідний розрахунок грошового забезпечення та зазначити з врахуванням яких змін та доповнень до чинного законодавства необхідно розраховувати грошове забезпечення. Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області надало постанову суду від 12.02.2013 р. та повідомило, що в роз'ясненні цього судового рішення суд відмовив. Також боржник просив державного виконавця в межах його повноважень сприяти йому в отриманні довідки чи роз'яснення судового рішення.

Вимогою державного виконавця від 26.09.2013 р. було повторно зобов'язано боржника виконати рішення суду у строк до 04.10.2013 р.

Листом від 04.10.2013 р. Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило державного виконавця про ненадходження довідки для здійснення перерахунку пенсії відповідно до судового рішення та повторно просило державного виконавця звернутись до суду із заявою про роз'яснення судового рішення.

Не зважаючи на наведені обставини, 22.11.2013 р. державний виконавець виніс постанову, якою наклав на боржника штраф в розмірі 1020 грн. за невиконання без поважних причин у встановлений строк судового рішення. Одночасно в постанові вказав, що не вважає причини, наведені боржником в листі від 04.10.2013 р. поважними. Постанову про накладення штрафу божник отримав 28.11.2013 р.

Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова вважає, що така підлягає скасуванню з тих підстав, що боржником вчинялись всі залежні від нього дії з метою ви добровільного виконання судового рішення, однак це не взято до уваги.. Таким чином, предметом розгляду у даній справі є правомірність постанови про накладення штрафу та дії державного виконавця, вчинені при її винесенні.

Вирішуючи спір суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню, у разі невиконання їх у добровільному порядку, регламентується Законом України "Про виконавче провадження".

З матеріалів справи вбачається, що Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області не виконало судове рішення, яким його, як божника зобов'язано провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії з врахуванням змін та доповнень до чинного законодавства України.

Відповідно до ст. 19 Закону "Про виконавче провадження" державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.

Статтею 11 цього Закону визначено права та обов'язки державного виконавця. Зокрема, державний виконавець при здійсненні виконавчого провадження має право накладати стягнення у вигляді штрафу. Відповідно до ст. 89 Закону у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу та призначає новий строк для виконання.

Судом встановлено, що 22.11.2013 р. державний виконавець наклав на боржника штраф. При цьому, в самій же постанові зазначив, що наведені божником причини невиконання судового рішення (а саме, ненадходження довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 для здійснення перерахунку пенсії відповідно до судового рішення) вважає неповажними.

Оцінюючи постанову про накладення штрафу, Суд вважає що така підлягає скасуванню з огляду на таке.

Статтею 99 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України.

Відповідні зміни внесені в ст. 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 р. № 1522 затверджено Порядок передачі органам Пенсійного фонду України функції з призначення і виплати деяким категоріям громадян.

Так з 01.01.2007 р. функції з призначення, виплати та перерахунку пенсій, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передано територіальним органам Пенсійного фонду України.

Механізм проведення призначення та перерахунку пенсії військовослужбовцям визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «По пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1.

Відповідно до п.24 зазначеного Порядку при виникненні підстав для проведення перерахунку пенсій згідно з ст.. 63 Закону України «По пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уповноважені структурні підрозділи зобов'язані в 5-денний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначив пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом 5 робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Згідно з п. 24 Порядку, після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в 5-денний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, провести перерахунок пенсії стягувачу ОСОБА_3 на підставі судового рішення, боржник Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області може лише за умови надання уповноваженим структурним підрозділом - Львівським обласним військовим комісаріатом інформації (довідки) про грошове забезпечення ОСОБА_3, пенсія якого підлягає перерахунку.

Матеріалами справи підтверджується, що Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області зверталось до Львівського обласного військового комісаріату з проханням надати відповідну довідку. Просило також державного виконавця посприяти в межах наданих йому повноважень в отриманні такої довідки. Однак Львівський обласний військовий комісаріат пояснив, що таку довідку не може видати, оскільки для цього йому потрібно визначити на яку дату потрібно провести перерахунок грошового забезпечення та зазначити з врахуванням яких змін та доповнень до чинного законодавства необхідно розраховувати зазначене грошове забезпечення. Боржник з метою отримання інформації, необхідної для видачі довідки про грошове забезпечення, самостійно звертався до суду з заявою про роз'яснення судового рішення.

Наведене свідчить, що боржник вчиняв залежні від нього дії по перерахунку пенсії ОСОБА_3, але були причини, які перешкоджали виконанню. Є підстави вважати їх поважними.

Враховуючи наведені вище положення законодавства, для виконання судового рішення Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області повинно було отримати довідку про грошове забезпечення стягувача, за наявності якої можливо було здійснити перерахунок пенсії. З метою її отримання боржник вчиняв відповідні дії.

Оцінюючи наведене, Суд вважає, що причини за яких боржник не виконав рішення Суду є поважними і доводяться відповідними доказами. За таких обставин підстав для накладення на боржника штрафу не має, а тому постанова про накладення штрафу від 22.11.2013 р. ВП № 37031827 підлягає скасуванню.

Разом з тим, суд не вбачає підстав для визнання дій державного виконавця при винесенні штрафу протиправними, оскільки причини невиконання він оцінював за своїм переконанням, а постанова про накладення штрафу оцінена судом і скасована. Окрім того, дії щодо винесення постанови, самі по собі (без постанови), не мають самостійного правового значення, не породжують у відповідача жодних обов'язків, а отже й не порушують прав та інтересів позивача.

Щодо судових витрат, то такі у відповідності до ст. 94 КАС України зі сторін не стягуються.

Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, Суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області від 22 листопада 2013 року ВП № 37031827 про накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складено 26 грудня 2013 р.

Суддя В.М. Кравчук