26 грудня 2013 рокум. Ужгород№ 807/4317/13-а
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Луцович М.М.
при секретарі судового засідання Симканич Ю.В.
за участю сторін:
сторони - не з'явилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Мукачівського міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про відшкодування коштів на суму 2309,32 грн.,-
Мукачівський міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про відшкодування коштів на суму 2309,32 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що з 27 лютого 2013 року по 06 серпня 2013 року громадянка ОСОБА_1, перебуваючи на обліку в Мукачівському міському центрі зайнятості як безробітна, отримала допомогу по безробіттю в загальній сумі 2309,32 грн. Проте, при проведенні перевірки виявлені відомості щодо реєстрації її як фізичної особи-підприємця, що свідчить про зайнятість ОСОБА_1 та є перешкодою у набутті статусу безробітної та отриманні допомоги по безробіттю. Однак, безпідставно отримані кошти ОСОБА_1 у добровільному порядку не погасила, що стало підставою для звернення з позовом до суду.
Представник позивача у судове засідання не прибув, подав до канцелярії суду клопотання про розгляд справи без участі представника позивачів, просив суд позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання повторно не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, а за таких обставин, на підставі ст. 35 КАС України, сторона вважається належним чином повідомленою про дату, час та місце судового засідання. Суд вважає, що спір можливо вирішити на підставі наявних у справі доказів.
Сторони в судове засідання не з'явилися, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, а відтак у відповідності до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксація судового процесу технічними засобами не здійснюється.
З'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх належними та допустимими доказами суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що з 27 лютого 2013 року по 06 серпня 2013 року гр-ка ОСОБА_1 перебувала на обліку в Мукачівському міському центрі зайнятості як безробітна. Під час отримання статусу безробітної підписувала заяву де зазначила, що не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує (а.с.10).
З 18.03.2013р. відповідачу призначено допомогу по безробіттю як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу від 2-х до 6-ти років протягом 360 календарних днів.
В період З 11.03.2013р. по 06.08.2013р. гр-ка ОСОБА_1 отримала допомогу по безробіттю в сумі 2309 грн.32 коп.
26 вересня 2013 року головним спеціалістом відділу надання соціальних послуг Мукачівського міського центру зайнятості проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", за результатами якого складено акт №22 (а.с. 12).
В ході проведеного розслідування на підставі даних електронного обміну підтверджено дані про те, що ОСОБА_1 під час отримання статусу безробітної особи та перебування на обліку в Мукачівському міському центрі зайнятості в період з 11.03.2013 року по 06.08.2013 рік. була приватним підприємцем, тобто зайнятою особою, а відтак, безпідставно отримувала кошти в якості допомоги по безробіттю протягом періоду перебування на обліку в загальному розмірі 2309,32 грн.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 26 вересня 2013 року ОСОБА_1 надала центру зайнятості заяву-пояснення в якій зазначила що допомогу по безробіттю в сумі 2309 грн.32 коп. зобов'язується повернути. Свою вину визнає (а.с.19). Однак кошти нею неповернуті.
08.11.2013р. за №1749 центром зайнятості надісланий лист претензійного порядку про повернення коштів (а.с.14), який відповідачка отримала 09.11.2013р.(а.с.18) та протягом п'ятнадцяти календарних днів відповідачка зобов'язана була повернути кошти.
Відповідно ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 року, який набув чинності з 01.01.2013 року, безробітним визнається особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Згідно ч.2 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 року, статус безробітного, надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах Державної служби зайнятості України, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.
Так, ч. 1 ст. 3 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 року, гарантується право кожного на вільно обрану зайнятість, а частиною 3 цієї ж статті передбачено, що зайнятість населення забезпечується шляхом встановлення відносин, що регламентуються трудовими договорами (контрактами), провадження підприємницької та інших видів діяльності, не заборонених законом.
Проте, обов'язковою умовою для встановлення відносин, пов'язаних з провадженням підприємницької діяльності, є державна реєстрація особи як підприємця.
Відповідно до ч.2. ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до ст. 43 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" датою державної реєстрації фізичної особи - підприємця є дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця.
Стаття 46 вищевказаного Закону передбачає, що фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Пунктами 6, 7 «Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 р. № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 р. № 7-1, визначено, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Суд встановив, що відповідач, будучи зареєстрованим як фізична особа-підприємець з 18.09.2008 року, одночасно отримувала допомогу по безробіттю.
Відповідно до ч.1, п.8, ст..45 Закону України «Про зайнятість населення» реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.
Відповідно до абзацу 1 п.п.5.5 п.5 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» від 20.11.2000р. №307 виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою чи іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами.
Відповідно до ч.3 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг."
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги є обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства і такими, що підлягають задоволенню.
Виходячи з вищенаведеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 10, 11, 70, 71, 158 - 163, 167, 254 КАС України, суд, -
Позов Мукачівського міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття до ОСОБА_1 про відшкодування коштів на суму 2309,32 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) 2309,32 грн. (дві тисячі триста дев'ять грн.. 32 коп..) кошти виплачені як допомога по безробіттю в період перебування на обліку в Мукачівському міському центрі зайнятості на р/р37170974900003, ГУДКСУ в Закарпатській області, код. 22110717, МФО 812016 код платежу 50040400.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У випадках, встановлених статтею 167 частиною 4 КАС України десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
СуддяМ.М. Луцович