донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
24.12.2013 р. справа №908/2789/13
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: суддів:Ушенко Л.В. Богатиря К.В., Склярук О.І.
при секретарі судового засідання:Федоріщевій І.О.
за участю представників сторін: прокурор - Лисенко С.І., посвідчення №000965 від 20.08.2012р.; від позивача - Сосновська А.Ю., довіреність №01-38/01772 від 12.07.2012р.; від відповідача (скаржника) - не з'явився;
розглянувши апеляційну скаргуТовариства з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма Запоріжнафтопродукт», м. Запоріжжя
на рішення господарського судуЗапорізької області
від23.10.2013р.(повний текст підписано 28.10.2013р.)
у справі№908/2789/13 (суддя Колодій Н.А.)
за позовомПрокурора Шевченківського району міста Запоріжжя в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах - Запорізької міської ради, м. Запоріжжя
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма Запоріжнафтопродукт», м. Запоріжжя
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
Прокурор Шевченківського району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради звернувся до господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма Запоріжнафтопродукт», м. Запоріжжя про внесення змін до п. 9 договору оренди земельної ділянки від 10.10.2011 р., укладеного між Запорізькою міською радою та ТОВ «Торгова фірма Запоріжнафтопродукт», зареєстрованого в Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» за №231010004000153, шляхом викладення його в новій редакції.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 19.08.2013р. було порушено провадження у справі №908/2789/13 за даним позовом.
23.10.2013р. прокурор заявою №118-4848вих13 від 22.10.2013р. уточнив дату договору оренди землі, до п. 9 якого він просить внести зміни, в зв'язку з допущеною помилкою при підготовці позову.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 23.10.2013р. у справі №908/2789/13 позовні вимоги прокурора задоволено в повному обсязі. Внесено зміни до п.9 договору оренди земельної ділянки від 23.10.2011р., зареєстрованого в Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» 10.11.2011р. за №231010004000153, шляхом викладення його в наступній редакції: «п. 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі: 238787,69грн., що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
Рішення суду мотивовано наявністю підстав для внесення змін до договору оренди землі в зв'язку із зміною коефіцієнту функціонального призначення земельної ділянки, визначеного в рішенні Запорізької міської ради №37 від 26.06.2012р., яке є чинним.
Не погодившись с прийнятим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма Запоріжнафтопродукт», м. Запоріжжя звернулось до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Запорізької області від 23.10.2013р. у справі №908/2789/13 та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову Прокурора Шевченківського району м. Запоріжжя.
В обґрунтування апеляційної скарги скаржник посилається на неповноту встановлених судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи та невірне застосування судом норм матеріального та процесуального права при прийняті оскаржуваного рішення.
Розпорядженням голови Донецького апеляційного господарського суду від 21.11.2013р. для розгляду апеляційної скарги сформовано колегію суддів у складі: головуючий - суддя Ушенко Л.В., члени колегії: суддя Богатир К.В., суддя Склярук О.І.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 21.11.2013р. порушено апеляційне провадження по скарзі, справу призначено до розгляду на 24.12.2013р.
Через канцелярію суду від позивача - Запорізької міської ради надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому заперечує проти апеляційної скарги та просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення господарського суду Запорізької області від 23.10.2013р. у даній справі - без змін. Вважає, що судом першої інстанції повно досліджено матеріали справи, надано вірну правову оцінку всім доказам, наявним у справі, правильно застосовані норми матеріального та процесуального права. Зазначає, що рішенням Запорізької міської ради №37 від 26.06.2012р. були затверджені коефіцієнти, які підлягають застосуванню для визначення розміру орендної плати певного функціонального призначення, і воно не стосується зміни нормативної грошової оцінки землі та місцевих податків і зборів, тому позивач вважає безпідставним посилання скаржника на можливість застосування зазначених коефіцієнтів з 01.01.2014р.
Також через канцелярію прокурор надав суду відзив на апеляційну скаргу, в якому заперечує проти апеляційної скарги та просить залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін. Зазначає, що чинним законодавством передбачена можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених законом. Вважає, що оскільки сторонами в спірному договорі оренди землі передбачена можливість збільшення (зміни) розміру орендної плати у разі прийняття орендодавцем рішення про збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки держаної та комунальної власності є регульованою ціною, тому збільшення розміру орендної плати є підставою для внесення змін до розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
В судовому засіданні 24.12.2013р. прокурор та представник позивача - Запорізької міської ради заперечили проти апеляційної скарги, просили апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення господарського суду Запорізької області від 23.10.2013р. у справі №908/2789/13 залишити без змін.
Представник відповідача (скаржника) в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, клопотання про відкладення розгляду апеляційної скарги суду не надавав.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 21.11.2013р. явка представників сторін не була визнана обов'язковою.
Враховуючи викладене, судова колегія вважає можливим розглянути апеляційну скаргу за відсутністю представника відповідача (скаржника) за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ст. 101 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішень місцевого господарського суду в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду встановила наступне.
23.03.2011р. між Запорізькою міською радою (далі - орендодавець) та ТОВ «Торгова фірма Запоріжнафтопродукт» (далі - орендар) був укладений договір оренди землі, зареєстрований в Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» 10.11.2011р. за №231010004000153.
Відповідно до п.п. 1, 2 договору, орендодавець, на підставі рішення Запорізької міської ради №104/91 від 06.10.2010р., надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 1,0621га (кадастровий номер 2310100000:07:044:0095) для розташування автозаправної станції, яка знаходиться у м.Запоріжжя, вул. вул. Куйбишева, 315.
Земельна ділянка була передана в оренду разом з будівлями та спорудами орендаря (п. 4 договору).
Згідно із п. 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3979794,91грн. (в цінах 2010 року).
Договір укладено на строк дев'ятнадцять років (п.8 договору).
Пунктом 9 договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 159191,80грн., що складає чотирьохкратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2011 року.
Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п. 11 договору).
Пунктом 12 договору передбачені підстави для перегляду розміру орендної плати, серед яких, в тому числі, зміна розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення розміру орендної плати.
Цільове призначення земельної ділянки - землі комерційного використання (п.15 договору).
Згідно із п. 32 договору, зміна його умов здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов цього договору спір вирішується у судовому порядку.
Рішенням Запорізької міської ради №16 від 27.07.2011р. затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м.Запоріжжя.
26.06.2012р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення №37 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011р. №16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м.Запоріжжя», яким зобов'язано орендарів земельних ділянок, у яких розмір орендної плати, встановлений в договорі оренди землі, не відповідає даному рішенню або розрахований без урахування рішення міської ради №79 від 03.03.2008р. «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», укласти додаткові угоди на збільшення орендної плати.
Пунктом 2 додатка до вказаного рішення визначено, що при розрахунку розміру орендної плати за користування земельною ділянкою для розташування автозаправних станцій використовується коефіцієнт « 6».
Дане рішення було оприлюднено 24.07.2012р. в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01.01.2013р.
На підставі рішення міської ради №37 від 26.06.2012р., Запорізька міська рада 08.02.2013р. звернулась до ТОВ «Торгова фірма Запоріжнафтопродукт» з листом № 01/02-21/00325 з пропозицією про внесення змін до п. 9 договору оренди землі від 23.03.2011р. До пропозиції було додано розрахунок орендної плати на земельну ділянку та проект додаткового договору в 2-х примірниках.
Відповідачем листом №01-135 від 22.07.2013р. була надана відповідь Запорізькій міській раді на вказану пропозицію про відмову ТОВ «Торгова фірма Запоріжнафтопродукт» від укладання додаткової угоди до договору оренди землі. Відповідач зазначив, що прийняття Запорізькою міською радою рішення №37 від 26.06.2012р. не може вважатись безумовною підставою для внесення змін до договору оренди землі, а сплачуваний ним розмір орендної плати відповідає приписам Податкового кодексу України.
Оскільки відповідач не погодився внести зміни до договору оренди землі від 23.03.2011р., Прокурор Шевченківського району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради звернувся до господарського суду Запорізької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма Запоріжнафтопродукт», м.Запоріжжя про внесення змін до п. 9 договору оренди земельної ділянки від 23.10.2011р., в судовому порядку, шляхом викладення його в новій редакції, що і є предметом спору у даній справі.
Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма Запоріжнафтопродукт», м. Запоріжжя не підлягає задоволенню, а рішення господарського суду Запорізької області від 23.10.2013р. у справі №908/2789/13 підлягає залишенню без змін, з наступних підстав.
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст.1 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ст. 15 зазначеного Закону).
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Аналогічні положення закріплені в ч. 4 ст. 188 Господарського кодексу України, в якій визначено, що у разі недосягнення сторонами згоди щодо зміни (розірвання) договору заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Таким чином, нормами законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
В договорі оренди (п. 12) передбачені випадки перегляду розміру орендної плати, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, та у разі прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати.
Згідно ст. 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки, тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною і є обов'язковим платежем, відповідно до Податкового кодексу України.
Як вбачається із матеріалів справи, зміна розміру орендної плати за користування спірною земельною ділянкою пов'язана із збільшенням розміру орендної плати за землю шляхом збільшення договірного коефіцієнту (коефіцієнту функціонального призначення землі), що використовується для розрахунку розміру орендної плати за землю, визначеного рішенням Запорізької міської ради №37 від 26.06.2012р. «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011р. №16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя» без зміни розміру нормативної грошової оцінки землі, визначеної в п. 5 договору оренди землі від 23.03.2011р.
Згідно витягу з технічної документації від 15.07.2013р., нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 10621,00 кв.м. за кадастровим №2310100000:07:044:0095, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Куйбишева, 315, становить 3979794,91 грн. (а.с. 37), яка не змінювалась на час звернення Запорізької міської ради до ТОВ «Торгова фірма Запоріжнафтопродукт» з пропозицією про внесення змін до договору оренди землі щодо розміру орендної плати.
Додатком до рішення міської ради №37 від 26.06.2012р. передбачений коефіцієнт, що використовується при розрахунку розміру орендної плати за користування земельною ділянкою для розташування автозаправних станцій - « 6».
Встановлений рішенням Запорізької міської ради коефіцієнт функціонального використання земельних ділянок для розташування автозаправних станцій « 6» знаходиться в межах розмірів, встановлених законом.
Ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України, встановлюється у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до п.п. 288.5.1, 288.5.2 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Розмір орендної плати за користування спірною земельною ділянкою складає: 3979794,91грн. (нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на момент виникнення спірних правовідносин) х 1% (ставка земельного податку) х 6 (коефіцієнт функціонального призначення земельної ділянки, затверджений рішенням Запорізької міської ради №37 від 26.06.2012р.) = 238787,69грн. Дана сума також була вказана прокурором в позовній заяві.
Згідно із п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, в тому числі, переданих у приватну власність) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради.
До виключної компетенції міської ради належить вирішення питань регулювання земельних відносин в межах міста (п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Згідно із ч. 1 ст. 59 зазначеного Закону, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти міської ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території (ч. 1 ст. 79 зазначеного Закону).
За приписами ч. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень в дію.
В рішенні Запорізької міської ради №37 від 26.06.2012р. (п. 5) визначено, що дане рішення набирає чинності з 01.01.2013р., а не з моменту оприлюднення.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення Запорізької міської ради №37 від 26.06.2012р. є регуляторним актом, воно оприлюднено 24.07.2012р. в газеті «Запорізька Січ», воно не скасоване, не визнане недійсним, отже, місцевий господарський суд обґрунтовано дійшов висновку, що дане рішення є підставою для перегляду розміру орендної плати шляхом внесення змін до договору оренди землі з урахуванням встановленого даним рішенням коефіцієнту, який використовується для розрахунку орендної плати за земельну ділянку відповідного функціонального призначення.
Зазначена правова позиція узгоджується із п. 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. «Про деякі питання розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», в якому, зокрема, зазначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
При цьому колегія суддів також зазначає, що можливість перегляду розміру орендної плати в зв'язку із прийняттям орендодавцем рішення про збільшення чи зменшення орендної плати передбачено п. 12 договору оренди землі.
З урахуванням викладеного, апеляційна інстанція погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість вимог позивача щодо внесення змін до п. 9 договору оренди землі від 23.03.2011р. щодо розміру орендної плати за користування зазначеною земельною ділянкою у сумі 238 787,69грн. на рік.
Відповідно до ч. 3 с. 653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Колегія суддів не приймає доводів відповідача (скаржника) відносно того, що, в силу п. 4.1.9 ст. 4 та п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України, рішення Запорізької міської ради №37 від 26.06.2012р., яке офіційно оприлюднене 24.07.2012р. та набрало чинності з 01.01.2013р., повинно застосовуватися не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом, тобто з 2014 року, виходячи з наступного.
Статтею 4 Податкового кодексу України встановлені основні засади податкового законодавства України, до яких відноситься, зокрема, принцип стабільності, який передбачає, що зміни будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситись пізніш, ніж за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки (п.4.1.9).
Відповідно до п. 14.1.147 ст. 14 Податкового кодексу України, плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно зі ст. 3 Бюджетного кодексу України, бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Колегія суддів зазначає, що оскільки рішення Запорізької міської ради №37 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя» було прийнято 26.06.2012р., тобто більш ніж за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, і вводиться в дію з 01.01.2013р., тобто з нового бюджетного періоду, то вимоги чинного законодавства щодо строків внесення змін до елементів податків дотримано в повному обсязі.
Вимог щодо строків оприлюднення рішень органів місцевого самоврядування щодо зміни елементів податків і зборів даний закон не визначає.
Колегія суддів звертає увагу скаржника на те, що рішенням Запорізької міської ради №37 від 26.06.2012р. був визначений коефіцієнт функціонального призначення земельної ділянки, згідно з яким визначається розмір саме орендної плати, як обов'язкового платежу, а не розмір певного місцевого податку або збору, або нормативної грошової оцінки землі в межах м. Запоріжжя, тому вимоги, передбачені п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України щодо строків оприлюднення рішення місцевих рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок не застосовуються до вказаного рішення міської ради.
Інші доводи, викладені в апеляційній скарзі, не приймаються до уваги колегією суддів, оскільки правомірність висновків суду першої інстанції не спростовується наявними в даній справи матеріалами та фактичними обставинами.
З огляду на вищевикладене, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно з'ясовані усі обставини, що мають значення для справи, висновки суду відповідають обставинам справи, норми матеріального та процесуального права місцевим господарським судом застосовані правильно, тому апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма Запоріжнафтопродукт», м. Запоріжжя є такою, що не підлягає задоволенню, а рішення господарського суду Запорізької області від 23.10.2013р. у справі №908/2789/13 підлягає залишенню без змін.
Судові витрати за розгляд апеляційної скарги, відповідно до ст. 49 ГПК України, покладаються на скаржника.
Керуючись ст.ст. 91, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма Запоріжнафтопродукт», м. Запоріжжя на рішення господарського суду Запорізької області від 23.10.2013р. у справі №908/2789/13 - залишити без задоволення.
2. Рішення господарського суду Запорізької області від 23.10.2013р. у справі №908/2789/13 - залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня прийняття постанови.
Головуючий Л.В. Ушенко
Судді К.В. Богатир
О.І. Склярук
Повний текст постанови складено та підписано 26 грудня 2013 року.
Надруковано: 7 прим.
1 прим. -скаржнику;
1 прим. - позивачу;
1 прим. - прокурору;
1 прим. - прокуратурі ДО;
1 прим. - ГСЗО
1 прим. - у справу;
1 прим. - ДАГС