Справа №621/3577/13-п
Пр. №3/621/938/2013
Постанова
іменем України
23 грудня 2013 року суддя Зміївського районного суду Харківської області Шахова В.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від начальника територіальної державної інспекції з питань праці у Харківській області у відношенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, який займає посаду голови Тимченківської сільської ради Зміївського району, мешкає за адресою: вул. Лугова, 9, с. Тимченки, Зміївський район Харківська область
за ч.2 ст. 188-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1, за період 2012 року займаючи голови Тимченківської сільської ради Зміївського району допустив порушення законодавства України про зайнятість та працевлаштування інвалідів, а саме в порушення ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» - не виконувався норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів. Так, згідно наданого Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік, середньооблікова кількість штатних працівників становила 11 осіб. Згідно нормативу передбачено встановлення 1 робочого місця для працевлаштування інвалідів при фактичному працевлаштуванні у 2012 році інвалідів у кількості 0 осіб.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, про день слухання справи був повідомлений в установленому законом порядку. Надав заперечення в яких пояснив, що порушень ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» не допускав, оскільки протягом 2012 року особи, які мають статус інваліда не звертались за працевлаштуванням до Тимченківської сільської ради Зміївського району та Зміївський районний центр зайнятості не направляв протягом року інвалідів для працевлаштування.
Згідно ст. 268 КУпАП суд вважає можливим розглянути справу в її відсутність.
Позицію ОСОБА_1, викладену у запереченнях вважаю необґрунтованою, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, на підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю покладено обов'язок:
по-перше: виділити та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів;
по-друге: надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Проте, з заперечень ОСОБА_1 не вбачається, що Тимченківською сільською радою Зміївського району направлялись до Зміївського районного центру зайнятості звіти про наявність вакансій форми № 3-ПН, а вбачається, що направлявся лише річний звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту населення.
Отже, ОСОБА_1 не надано доказів того, що Тимченківська сільська рада Зміївського району інформувала Зміївський районний центр зайнятості за формою № 3-ПН про вільні робочі місця для інвалідів, а тому вважаю, що ОСОБА_1, як посадова особа не забезпечив виконання встановленого нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році та не вжив усіх необхідних заходів для недопущення правопорушення.
Вина правопорушника підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 20-19-662/0252 від 07.11.2013 року, актом перевірки № 20-19-662/1978, звітом про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік за формою № 10-ПІ.
Приймаючи до уваги викладене, роблю висновок про доведеність вини правопорушника у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 188-1 КУпАП, а саме: невиконання ОСОБА_1 як посадовою особою, яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, дані про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, наслідки вчинених ним правопорушень та ступінь його вини, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у межах санкції ч.2 ст. 188-1 у виді штрафу.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 283, 284, 299 КУпАП, суддя -
ОСОБА_1 визнати винним у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 188-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на останнього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 170 грн.( сто сімдесят).
Штраф підлягає оплаті у 15-денний строк.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у дохід держави на р/р 31212206700227
УДКСУ в Зміївському районі код ОКПО: 37754227 МФО: 851011 Банк одержувач: ГУДКСУ в Харківській області в сумі 34 грн. 41 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги (внесення подання прокурора).
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, та прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подачі апеляційної скарги (внесення подання прокурора) до апеляційного суду Харківської області через Зміївський районний суд м. Харкова.
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Суддя