Постанова від 24.12.2013 по справі 818/8388/13-а

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2013 р. Справа № 818/8388/13-a

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гелети С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Кліщенко В.О.

представника першого та другого відповідача Дахно В.П.

представника третього відповідача Макаренко Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, Охтирського МВ УМВС України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_3, звернувся до суду з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області та Охтирського МВ УМВС України в Сумській області (далі - відповідачі), Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області і згідно уточненого адміністративного позову від 04.11.2013р. та додаткових пояснень (а.с.30-31,64) просить суд визнати дії посадових осіб УМВС України в Сумській області, які зробили розрахунок вислуги років в МВ неправомірними, зобов'язати зробити перерахунок вислуги років з урахуванням льотного періоду, зобов'язати начальника УМВС України в Сумській області внести зміни до наказу №144о/с від 27.06.2013р. згідно з новим розрахунком вислуги років, зобов'язати направити розрахунки вислуги років та наказ №144 зі змінами в Головне управління Пенсійного фонду в Сумській області та Охтирський МВ УМВС України в Сумській області, до другого відповідача Охтирського МВ УМВС України в Сумській області із вимогами визнати дії посадових осіб Охтирського МВ УМВС які встановили надбавку за вислугу років неправомірними, зобов'язати внести зміни до наказів і встановити відсоткову надбавку за вислугу років з 23.10.2012р. в розмірі 35%, зробити перерахунок грошового забезпечення з 23.10.2012р. з урахуванням 35 % надбавки за вислугу років, зобов'язати зробити перерахунок вихідної допомоги з урахуванням перерахованого грошового забезпечення та з урахуванням неврахованого періоду служби та виплатити не донараховані кошти, направити грошових атестат і довідку про додаткові види грошового забезпечення зі змінами у Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із вимогами зобов'язати зробити перерахунок пенсії.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що його було звільнено із займаної посади, але при звільненні відповідачами було невірно розраховано вислуга років для призначення пенсії, невірно встановлено відсоткову надбавка за вислугу років, не в повному обсязі виплачено одноразову грошову допомогу. Зазначає, що позивач працював на посадах дільничного інспектора 7 років 5 місяців та 5 днів, а також на посаді начальника ІТТ 2 роки 5 місяців 28 днів, тому додатково відповідач зобов'язаний зарахувати 3роки 8 місяців 15 днів (робота на посаді дільничного інспектора із розрахунку один місяць за півтора) та 9 місяців 20 днів (робота на посаді начальника ІТТ із розрахунку один місяць за чотири). В зв'язку із неврахуванням відповідачами льотного розрахунку служби, невірно розраховувалася надбавка за вислугу років, обрахована вихідна допомога при звільненні. Таким чином, на думку позивача відповідачами порушені норми Постанови КМУ від 17.07.1992р. №393, №780 від 27.07.2011р., наказ МВС України №499 від 2007р.

В судове засідання позивач не з'явився, у наданому суду письмовому клопотанні просить розглядати справу без його участі (а.с.48).

Представник відповідачів (Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, Охтирського МВ УМВС України в Сумській області) проти позову заперечував, зазначив, що при звільнені позивача було вірно розраховано вислугу років, в зв'язку із чим підстави для здійснення перерахунку відсутні.

Представник ГУ ПФУ України в Сумській області проти позовних вимог в частині позовних вимог про зобов'язання ГУ ПФУ України в Сумській області зробити перерахунок пенсії заперечувала, просила відмовити в їх задоволенні, зазначала, що на даний час відсутній предмет спору, оскільки ГУ ПФУ України в Сумській області не вчиняло жодних протиправних дії чи бездіяльність по відношенню до ОСОБА_3

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи із наступного.

Як встановлено судом, ОСОБА_3 було з 30.06.2013р. звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних сил (з постановкою на військовий облік) за п. 64 "а" (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справи України, що підтверджується наказом №144о/с від 27.06.2013р. (а.с.7)

При звільненні відповідачем було розраховано, що станом на 30.06.2013р. стаж для виплати відсоткової надбавки за вислугу років у календарному обчисленні становить 16років 02місяці 12 днів, вислуга років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні становить 16 років 02місяці 12 днів, вислуга років для призначення пенсії становить 25 років 04 місяці 25 днів.

Згідно грошового атестату №11, складеного Охтирським МВ УМВС України в Сумській області, вислуга років станом на 30.06.2013р. становить 16 р. 2 міс 12 дн., відсоткова надбавка за вислугу років розрахована із розмірі 30% (а.с.82), а згідно розрахунку вислуги років, для призначення пенсії вислуга років складає 25р. 4міс.25дн. (а.с.63).

Як вбачається із змісту адміністративного позову та додаткових пояснень, предметом спору є неврахування УМВС України в Сумській області та Охтирським МВ УМВС України в Сумській області пільгового обчислення періоду роботи позивача в Охтирському МВ УМВС України в Сумській області на посаді дільничного інспектора та начальника ІТТ. Так, позивач вважає, що додатково відповідач зобов'язаний при звільненні зарахувати 3роки 8 місяців 15 днів (робота на посаді дільничного інспектора 7 років 5 місяців та 5 днів із розрахунку один місяць за півтора) та 9 місяців 20 днів (робота на посаді начальника ІТТ 2 роки 5 місяців 28 днів із розрахунку один місяць за чотири). Враховуючи те, що відповідачі не обрахували таким чином пільговий стаж ОСОБА_3, йому на було в повному обсязі обчислено суму вихідної допомоги та не встановлено відсоткову надбавку за вислугу років в розмірі 35%, замість встановлених 30%.

Суд не погоджується із твердженнями позивача щодо невірного розрахунку вислуги років, виходячи із наступного.

Інструкцією про організацію роботи з пенсійного забезпечення військовослужбовців внутрішніх військ та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України і членів їхніх сімей, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31 жовтня 2003 року N 1276, за реєстр. в Міністерстві юстиції України 16 грудня 2003 р. за N 1161/8482 (діючого на час виникнення спірних правовідносин), визначено порядок організації роботи з пенсійного забезпечення військовослужбовців внутрішніх військ та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України і членів їхніх сімей

Відповідно до п. 2.1 Інструкції при оформленні пенсії за пунктом "б" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розрахунок вислуги років включаються всі види трудової діяльності, що зараховуються в стаж роботи відповідно до статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Пунктом 3.1 Інструкції передбачено, що військовослужбовцям внутрішніх військ та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України вислуга років для призначення пенсій обчислюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393, а також до вислуги років зараховуються інші види служби (у тому числі на пільгових умовах) для призначення пенсії відповідно до законодавства України.

Відповідно до п. "б" ч.1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д" статті 12 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Даною нормою не передбачено розрахунок стажу роботу в органах внутрішніх справ в пільговому обчисленні. Таким чином відповідачами правомірно було зроблено розрахунок із врахуванням саме календарного обчислення вислуги років позивачу, який набув право на пенсію за вислугу років на підставі ст.12 п. "б" зазначеного закону..

Що стосується посилання позивача на порушення відповідачем обчислення вислуги років для виплати надбавки, суд зазначає наступне.

Згідно п. 2.4.1, 2.4.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31 грудня 2007 р. N 499, за реєстр. в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008 р. за N 205/14896 особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ виплачується надбавка за вислугу років у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах, затверджених додатком 29 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу".

Обчислення вислуги років для виплати надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ проводиться підрозділами кадрового забезпечення (за матеріалами особової справи особи рядового чи начальницького складу).

До вислуги років для виплати їм надбавки за вислугу років зараховуються періоди, які визначені пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей.

Згідно Додатку 29 до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. N 1294 затверджені надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби), особам рядового і начальницького складу , зокрема, в разі наявності вислуги від 15 до 20 років розмір надбавки, відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням становить 30%.

З метою визначення порядку обчислення вислуги років для виплати надбавки за вислугу років та тривалості чергової відпустки особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, відповідно до підпункту 1 пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та пункту 51 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29 липня 1991 року N 114, Наказом № 418 від 30.04.2013р. МВС України (зареєстр. в Міністерстві юстиції України 30 травня 2013 р. за N 835/23367) затверджений Порядок обчислення вислуги років для виплати надбавки за вислугу років та для визначення тривалості чергової відпустки особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.

Пунктом 1 даного наказу встановлено, що до вислуги років для виплати надбавки за вислугу років та для визначення тривалості чергової відпустки періоди служби (роботи, навчання) зараховується особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ відповідно до статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пунктів 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей".

Враховуючи те, що вислуга років на день звільнення позивача становила 16років, надбавка в розмірі 30% була встановлено йому правомірно.

Що стосується позовних вимог щодо перерахунку та виплати ОСОБА_3 вихідної допомоги, слід зазначити, що відповідно до п. 10 Постанови КМУ №393 від 17.07.1992р. військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної інспекції техногенної безпеки, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби, які звільняються із служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, за наявності вислуги 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Строк календарної служби для визначення розміру одноразової грошової допомоги обчислюється згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови.

Слід зазначити, що пунктами 1-2 даної постанови не передбачено розрахунок стажу роботу в органах внутрішніх справ в пільговому обчисленні.

Також слід звернути увагу на те, що відповідно до статті 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення зі служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.

Таким чином діючим законодавством передбачено виплата вихідної допомоги при звільненні із врахуванням саме календарного обчислення строку служби в ОВС.

Таким чином матеріалами справи спростовується твердження позивача про те, що УМВС України в Сумській області та Охтирським МВ УМВС України в Сумській області під час звільнення було невірно розраховано вислугу років для призначення пенсії, та в зв'язку із чим невірно зазначено розмір надбавки та невірно розраховано вихідну допомогу, таким чином, враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що у позивача відсутнє порушене право, яке підлягає захисту в судовому порядку, з огляду на встановлені судом фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Стосовно позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, слід зазначити наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових чи службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Таким чином судовому захисту підлягає лише порушене право, а право на судовий захист має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Так, до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється. В контексті наведених приписів КАС має значення лише суб'єктивне уявлення особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту, однак обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.

За змістом п. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є суб'єкт владних повноважень.

Згідно п. 8 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України позивач по адміністративній справі - це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду.

Матеріалами справи не підтверджується, що ГУ ПФУ в Сумській області вчинило протиправну бездіяльність по відношенню до позивача, жодні права позивача зі сторони ГУ ПФУ України в Сумській області не порушувалися, тому позовні вимоги в частині зобов'язання зробити перерахунок пенсії є завчасними та безпідставними.

Згідно ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Отже, позивачем не зазначено, яким чином ГУПФУ України в Сумській області зачіпають чи порушують його особисті права та інтереси, а тому, суд приходить до висновку, що ГУ ПФУ України в Сумській області не порушені на час розгляду справи в суді права та інтереси позивача, що є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог в цій частині.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до відповідача Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області із вимогами визнання дій посадових осіб УМВС України в Сумській області, які зробили розрахунок вислуги років в МВ неправомірними, зобов'язати зробити перерахунок вислуги років з урахуванням льотного періоду, зобов'язати начальника УМВС України в Сумській області внести зміни до наказу №144о/с від 27.06.2013р. згідно з новим розрахунком вислуги років, зобов'язати направити розрахунки вислуги років та наказ №144 зі змінами в Головне управління Пенсійного фонду в Сумській області та Охтирський МВ УМВС України в Сумській області, до другого відповідача Охтирського МВ УМВС України в Сумській області із вимогами визнати дії посадових осіб Охтирського МВ УМВС які встановили надбавку за вислугу років неправомірними, зобов'язати внести зміни до наказів і встановити відсоткову надбавку за вислугу років з 23.10.2012р. в розмірі 35%, зробити перерахунок грошового забезпечення з 23.10.2012р. з урахуванням 35 % надбавки за вислугу років, зобов'язати зробити перерахунок вихідної допомоги з урахуванням перерахованого грошового забезпечення та з урахуванням неврахованого періоду служби та виплатити не донараховані кошти, направити грошових атестат і довідку про додаткові види грошового забезпечення зі змінами у Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із вимогами зобов'язати зробити перерахунок пенсії - відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня отримання постанови в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження, закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.М. Гелета

З оригіналом згідно

Суддя С.М. Гелета

Повний текст постанови складено та підписано 25.12.2013р.