Справа № 234/14080/13-а
Провадження № 2-а/234/428/13
02 грудня 2013 року Краматорський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Марченко Л.М.
розглянувши у скороченому провадженні у м.Краматорську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання нарахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною, -
31.10.2010 року до Краматорського міського суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до УПСЗН Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання нарахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною за період з 01.05.2013 року по 31.10.2013 року.
Адміністративний позов пред'явлено в межах строку, визначеного ч.2 ст.99 КАС України, та по ньому відповідно до ст. 183-2 КАС відкрито скорочене провадження.
Згідно адміністративного позову, ОСОБА_1 є матір'ю малолітньої дитини: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв"язку з чим перебуває на обліку у відповідача та отримує грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Вона вважає, що призначений розмір допомоги є незаконним, посилаючись на Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Просить суд визнати дії відповідача неправомірними та стягнути відповідача на її користь недоотриману щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.05.2013 року по 31.10.2013 року, згідно до ст. 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням" з урахуванням виплачених сум та підвищення виплат відповідно до прожиткового мінімуму.
Представник відповідача начальник УПСЗН Краматорської міської ради Н.В. Чукова, надала суду письмові заперечення проти позову, в яких вимоги ОСОБА_1 не визнала, вважає, що управління діє в межах своєї компетенції, при проведенні зазначених виплат керується виключно чинним законодавством України яке регулює порядок нарахування та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми.
Проаналізувавши зібрані в справі докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Позивачка згідно свідоцтва про народження є матір'ю малолітньої дитини: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв"язку з чим перебуває на обліку у відповідача та отримує грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей, з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Відповідно до ст. 15 Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму дітей віком до 6 років.
Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18.01.2001 року № 2240-111 визначені правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам.
Так, відповідно до ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною - інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, догляду за малолітньою дитиною, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із народженням дитини, смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених Законом.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до Закону № 2240-ІІІ та виключено статті 40-44.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 (далі - рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп-2008 Коституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-111.
Законом України «Про державний бюджет України на 2013 рік» не встановлювався інший, ніж у Законі № 2240-111 розмір допомоги, а положення Постанови КМУ № 1751 «Про порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" від 27.12.2011 року було затверджено саме на виконання Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", то зазначену постанову КМУ не можливо застосувати до позивачки, як до особи, яка застрахована в системі загальнообов'язкового страхування, оскільки на відносини щодо виплаті такій особі у зазначеному періоді поширюються норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" та відповідно до ст. 43 даного Закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Оскільки у справі, що розглядається, суд встановив, що спір виник щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин, суд дійшов висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-111 ), відповідно до ст. 43 даного Закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Таким чином суд вважає, що позов слід задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до ст.ст. 89,94 КАС України у зв'язку з обґрунтованістю позову, судовий збір в розмірі 68,82 грн., що сплачені позивачкою, слід відшкодувати останній за рахунок Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст.4-15,159-163,185-186 КАС України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007, суд -
Позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання нарахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01травня 2013 року по 31 жовтня 2013 року, задовольнити.
Визнати неправомірною відмову управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради провести за період з 01 травня 2013 року по 31 жовтня 2013 року перерахунок та виплатити за рахунок коштів Державного бюджету України ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою нею сумою допомоги по догляду за дитиною - донькою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею 3-річного віку та розміром допомоги, на яку вона має право за ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради провести за період з 01 травня 2013 року по 31 жовтня 2013 року перерахунок та виплатити на підставі ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за рахунок коштів Державного бюджету України недоплачену щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною - донькою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку, за відрахуванням фактично отриманої за цей час щомісячної державної допомоги на дитину.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 68,82 грн. (шістдесят вісім гривень 82 коп.).
Постанова суду, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Л.М.Марченко