ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
24 грудня 2013 року Справа № 813/8178/13-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Мричко Н.І. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом прокурора Личаківського району м.Львова в інтересах держави в особі Інспекції з питань захисту прав споживачів у Львівській області до ПП ТНК «Транснаціональний капітал» про стягнення штрафу в розмірі 1700,00 грн, -
прокурор Личаківського району м.Львова у Львівській області звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави в особі Інспекції з питань захисту прав споживачів у Львівській області до ПП ТНК «Транснаціональний капітал», в якому просить стягнути з відповідача штраф у розмірі 1700 грн.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що перевіркою проведеною начальником інспекції з питань захисту прав споживачів у Львівській області Гринів Ю.О. встановлено, що ПП ТНК «Транснаціональний капітал» на порушення ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу» (надалі - Закону) прийнято рішення про самовільне розміщення зовнішньої реклами за адресою: м.Львів, вул.Залізнична, 12, без дозволу з органами місцевого самоврядування. В порушення вимог п.6 ст.27 Закону, відповідачем не подано інформацію щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами.
Згідно Рішення начальника управління у справах захисту прав споживачів у Львівській області №0299 від 21 червня 2013 р. за порушення законодавства про рекламу на ПП ТНК «Транснаціональний капітал» накладено штраф в розмірі 1700 грн. В передбачений законом строк, таке не оскаржено, а сума штрафу відповідачем не сплачена, що зумовило звернення прокурора до суду з адміністративним позовом в інтересах держави.
Згідно з ухвалою суду від 01 листопада 2013 року скорочене провадження у даній справі відкрито.
Відповідачу надіслано судом копію ухвали про відкриття скороченого провадження разом із копією позовної заяви з додатками до неї, та запропоновано протягом десяти днів з дня одержання вказаних вище документів подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову, проте, поштовий конверт повернено до суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання». Відповідно до вимог ч. 4 ст. 33, ч. 11 ст. 35 КАС України судове повідомлення вважається врученим відповідачу 10 грудня 2013 року. У встановлений строк заперечень чи пояснень відповідача щодо даного адміністративного позову до суду не надходило.
Оскільки судом належним чином виконано свій обов'язок щодо повідомлення відповідача, тому суд дійшов до висновку про наявність достатніх підстав для розгляду справи в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини та долучені до справи докази на їх підтвердження суд встановив наступне.
21.05.2013 року на підставі подання Департаменту економічної політики Львівської міської ради №23/Р-8-1255 від 12.04.2013 р. про порушення Закону України «Про рекламу» Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Львівській області складено протокол №0007 про порушення законодавства про рекламу, з якого вбачається, що відповідачем, в порушення п. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу» від 19.04.2011 р. № 3235-VI, самовільно розміщено зовнішню рекламу за адресою: м.Львів, вул.Залізнична, 12, без дозволу органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.ст. 26, 27 Закону України «Про рекламу» Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Львівській області на адресу відповідача скеровано запит від 24.08.2013р. №2408 про надання інформації про вартість розповсюдження реклами, розміщеної з порушенням вимог рекламного законодавства та пояснення по факту розповсюдження зовнішньої реклами з долученням підтверджуючих документів. Проте, в матеріалах справи відсутні докази надання відповідачем вказаної вище інформації.
Як встановлено судом, 21.06.2013 р. начальником інспекції з питань захисту прав споживачів у Львівській області Гринів Ю.О., завідувачем сектору - Штибель О.Б. та провідним спеціалістом - Зізинь О.М. (представник ПП ТНК «Транснаціональний капітал» не з'явився) проведено засідання справи про порушення законодавства про рекламу яким встановлено, що в порушення п. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу» керівництвом ПП ТНК «Транснаціональний капітал» прийнято рішення про самовільне розміщення зовнішньої реклами за адресою: м.Львів, вул.Залізнична, 12 без дозволу органів місцевого самоврядування. В порушення вимог п.6 ст.27 ЗУ «Про рекламу» не подано інформацію щодо вартості розповсюдження реклами або виготовлення реклами, про що складено протокол №0293 від 21.06.2013р.
На підставі матеріалів справи та протоколу засідання від 21.06.2013р. №0293 Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Львівській області прийнято рішення №0293 від 21.06.2013 р. про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, яким за самовільне розміщення зовнішньої реклами у населеному пункті без погодження з органами місцевого самоврядування та неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами або її виготовлення на відповідача накладено штраф у розмірі 1700 грн. 00 коп.
Виходячи з характеру спірних правовідносин, суддя зазначає, що базовим законом, який визначає засади рекламної діяльності, регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами є Закон України «Про рекламу» від 03.07.1996 року № 270/96-ВР.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про рекламу», визначення терміну зовнішня реклама, в цьому Законі, дається в наступному розумінні: це реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Як вбачається зі змісту ч. 1 ст. 16 вказаного Закону, розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах провадиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, та в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Контроль за дотриманням законодавства про рекламу, відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про рекламу», здійснює у межах своїх повноважень, зокрема, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів реклами.
Відповідальність за порушення законодавства про рекламу передбачена положеннями ст. 27 Закону України «Про рекламу». Так, згідно ч. 6 вказаної статті, за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальним органам, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи вищенаведене та те, що станом на день розгляду справи в суді, Рішення Інспекції з питань захисту прав споживачів у Львівській області про накладення штрафу ПП ТНК «Транснаціональний капітал» не оскаржене, що свідчить про визнання факту порушення законодавства про рекламу, штраф в розмірі 1700,00 грн. в строк, встановлений Законом України «Про рекламу», добровільно не сплачено, а відтак суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються долученими до матеріалів справи та дослідженими у судовому засіданні доказами, а тому підлягають до задоволення.
З урахуванням положень ст.94 КАС України судові витрати у формі судового збору у даній справі з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 4, 7-11, 14, 69-71, 72, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ПП ТНК «Транснаціональний капітал» на користь бюджету кошти в сумі 1700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп.
Постанову суду звернути до негайного виконання.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Мричко Н.І.