Постанова від 24.12.2013 по справі 816/7032/13-а

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/7032/13-а

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Супруна Є.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання - Дубовик О.І.,

представника позивача - Семенка Б.М.,

представника відповідача - Яреми В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Полтавській області до Демидівської сільської ради Решетилівського району Полтавської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

10 грудня 2013 року Державна фінансова інспекція в Полтавській області звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Демидівської сільської ради Решетилівського району Полтавської області про зобов'язання виконати п.п. 2, 3 вимоги Полтавської міжрайонної Державної фінансової інспекції про усунення виявлених ревізією порушень від 30.05.2013 №01-14/913.

24.12.2013 у судовому засіданні представник позивача надав заяву про зменшення позовних вимог, пояснивши, що прохальна частина позовної заяви містить описку щодо розміру коштів цільового фонду, які мають бути стягнуті з ПОСП "Перебудова".

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що Демидівська сільська рада не виконала в добровільному порядку приписи пунктів 2 та 3 вимоги про усунення виявлених ревізією порушень у повному обсязі, а саме - не вжила заходів щодо надходження до обласного бюджету несплачених коштів за користування водними ресурсами в сумі 51,02 грн. шляхом стягнення їх з орендаря ПСП "Агрофірма БєдКом" та не стягнула до бюджету несплачені кошти цільового фонду в сумі 9889,70 грн., що виникли внаслідок невиконання умов укладених договорів про соціально - економічне партнерство з контрагентами: ПОСП "Перебудова" на суму 679,70 грн. та СТОВ "Говтва" на суму 9 210,00 грн., що й стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позов визнав, просив суд лише відтермінувати виконання вимоги, посилаючись на письмову згоду контрагентів ПОСП "Перебудова" та СТОВ "Говтва" виплатити заборгованість по угодам про соціальне економічне партнерство протягом поточного року.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши залучені до матеріалів справи та зібрані судом письмові докази, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

У період з 05.04.2013 по 22.05.2013 відповідно до п. 8.3.6.1 плану контрольно - ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Полтавській області на ІІ квартал 2013 року та на підставі направлень №135 та №136 від 04.04.2013, державними фінансовими інспекторами Полтавської міжрайонної Державної фінансової інспекції була проведена планова виїзна ревізія виконання бюджету Демидівською сільською радою Решетилівського району Полтавської області за період з 2010 по 2012 роки та завершений звітний період 2013 року, результати якої оформлено актом від 22.05.2013 №01-21/112 (а.с. 96-160).

З урахуванням встановлених в ході проведення ревізії порушень, Полтавською міжрайонною Державною фінансовою інспекцією було винесено вимогу про усунення порушень від 30.05.2013 №01-14/913 (а.с. 81-81), відповідно до п.п. 2 та 3 якої відповідача зобов'язано:

- вжити заходів щодо надходження до обласного бюджету несплачених коштів за користування водними ресурсами в сумі 51,02 грн. шляхом стягнення їх з орендаря ПСП "Агрофірма БєдКом". В разі відмови стягнути шляхом подання позову до вищевказаного орендаря;

- стягнути до бюджету Демидівської сільської ради несплачені кошти цільового фонду в сумі 52 417,70 грн., що виникли внаслідок невиконання умов укладених договорів про соціально-економічне партнерство з контрагентами: ПОСП "Перебудова" на суму 43 207,70 грн. та СТОВ "Говтва" на суму 9 210,00 грн. Забезпечити надходження до бюджету сплати коштів. В разі відмови стягнути шляхом подання позову до вищевказаних контрагентів.

Демидівська сільська рада зазначені приписи виконала лише частково. Сума неусунених порушень по ПОСП "Перебудова" скоротилася і на час подачі позову склала 679,70 грн. Стосовно інших порушень, визначених приписами п.п. 2 та 3 вимоги, то вони залишилися неусуненими, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд виходить з наступного.

В ході проведення ревізії встановлено, що на території Демидівської сільської ради станом на 01.01.2013 обліковується 2,5547 га ставків, які перебувають в оренді.

Так, згідно з відповіддю Полтавського обласного управління водних ресурсів (а.с. 34-35), Демидівською сільською радою укладено договір з ПСП "Агрофірма БєлКом" щодо оренди ставка площею водного дзеркала 2,5547 га. Проте вказане підприємство обов'язки орендаря виконувало неналежним чином, у зв'язку з чим станом на 01.04.2013 виникла заборгованість за користування водними ресурсами у розмірі 51,02 грн.

У відповідності до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

На підставі вищевикладеного та у зв'язку з тим, що в силу невиконання орендарем умов укладеного договору завдано збитків обласному бюджету, Полтавська міжрайонна Державна фінансова інспекція пунктом 2 вимоги про усунення порушень від 30.05.2013 №01-14/913 зобов'язала Демидівську сільську раду прийняти міри щодо надходження до обласного бюджету несплачених коштів за користування водними ресурсами в сумі 51,02 грн. шляхом їх стягнення з орендаря - ПСП "Агрофірма БєдКом", а в разі відмови - стягнути ці кошти шляхом подання позову до вищевказаного орендаря.

Також перевіркою встановлено, що протягом 2011 - 2012 та І кварталу 2013 років Демидівською сільською радою було укладено 6 договорів про соціальне партнерство з ПОСП "Перебудова" та СТОВ "Говтва".

В ході ревізії було проведено зустрічні звірки із вказаними суб'єктами господарювання по питанню документального підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків із Демидівською сільською радою за період з 2010 по 2012 роки та завершений звітний період 2013 року (а.с. 51-56, 65-68), під час яких досліджувалися питання укладення та виконання угод про соціальне партнерство.

Так, між ПОСП "Перебудова" та відповідачем у період з 01.01.2010 по 31.03.2013 укладено три угоди про соціальне партнерство. Вказані угоди укладені з метою досягнення стабільного соціального і економічного розвитку села, виконання послуг для потреб територіальної громади села, створення сприятливих умов діяльності місцевого самоврядування та суб'єкта господарювання. Окрім іншого, ПОСП "Перебудова" зазначеними угодами зобов'язане виділяти певну суму коштів фінансової допомоги (угода від 28.03.2011 б/н на суму фінансової допомоги 27 140,00 грн. (а.с. 40), угода від 23.02.2012 б/н на суму 39 660,00 грн. (а.с. 38), угода від 07.02.2013 б/н на суму, яку встановлює на власний розсуд ПОСП "Перебудова", але не більшу 39 660,00 грн. (а.с. 36)).

В ході перевірки встановлено, що контрагент позивача не в повній мірі виконав умови вказаних договорів, оскільки до зустрічної звірки надані банківські виписки, згідно яких ПОСП "Перебудова" перерахувало Демидівській сільській раді кошти в сумі 10 892,30 грн. (за 2011 рік) та 12 700,00 грн. (за 2012 рік).

Таким чином, сума ненаданої ПОСП "Перебудова" фінансової допомоги за угодами про соціальне партнерство від 28.03.2011 б/н та від 23.12.2012 б/н становить 43 207,70 грн. На момент подання позовної заяви ця сума зменшилася до 679,70 грн.

Також Демидівською сільською радою у період з 01.01.2010 по 31.03.2013 було укладено три угоди про соціальне партнерство із СТОВ "Говтва" (угода від 28.03.2011 б/н на суму фінансової допомоги 4 920,00 грн. (а.с. 43), угода від 23.02.2012 б/н на суму 7 290,00 грн. (а.с. 46), угода від 07.02.2013 б/н на суму, яку встановлює на власний розсуд СТОВ "Говтва", але не більшу 7 050,00 грн. (а.с.42)).

Проте контрагент позивача не в повній мірі виконав умови вказаних договорів, оскільки за даними банківської виписки СТОВ "Говтва" у 2012 році перерахувало до Демидівської сільської ради лише 3 000,00 грн. фінансової допомоги.

Отже сума ненаданої фінансової допомоги за угодами про соціальне партнерство із СТОВ "Говтва" складає 9 210,00 грн.

Невиконання відповідачем та його контрагентами умов вищевказаних договорів є порушенням вимог ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 629 Цивільного кодексу України, що у свою чергу призвело до завдання збитків бюджету Демидівської сільської ради.

На час винесення судового рішення інформації про повне усунення відповідачем виявлених ревізією порушень суду не надано.

Таким чином Демидівською сільською радою не було забезпечено повне виконання приписів п.п. 2 та 3 вимоги Полтавської міжрайонної Державної фінансової інспекції про усунення порушень від 30.05.2013 №01-14/913 на загальну суму 9 889,70 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Згідно з п. 10 ст. 10 вказаного Закону органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Зважаючи на приведене суд приходить до висновку, що приписи п.п. 2 та 3 вимоги Полтавської міжрайонної Державної фінансової інспекції від 30.05.2013 №01-14/913 щодо зобов'язання Демидівської сільської ради вжити заходів щодо надходження до обласного бюджету несплачених коштів за користування водними ресурсами в сумі 51,02 грн. шляхом стягнення їх з орендаря ПСП "Агрофірма БєдКом" та забезпечення надходження до бюджету Демидівської сільської ради несплачених коштів цільового фонду в сумі 9 889,70 грн., що виникли внаслідок невиконання умов укладених договорів про соціально - економічне партнерство з контрагентами: ПОСП "Перебудова" на суму 679,70 грн. та СТОВ "Говтва" на суму 9 210,00 грн. є законними та обґрунтованими.

Таким чином позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати Демидівську сільську раду Решетилівського району Полтавської області виконати приписи пункту 2 та пункту 3 вимоги Полтавської міжрайонної Державної фінансової інспекції про усунення порушень від 30.05.2013 №01-14/913 в частині:

- вжиття заходів щодо надходження до обласного бюджету несплачених коштів за користування водними ресурсами в сумі 51,02 грн. шляхом їх стягнення з орендаря - ПСП "Агрофірма БєдКом";

- забезпечення надходження до бюджету Демидівської сільської ради Решетилівського району Полтавської області несплачених коштів цільового фонду в сумі 9 889,70 грн., що виникли внаслідок невиконання умов договорів про соціально-економічне партнерство, укладених Демидівською сільською радою з приватно-орендним сільськогосподарським підприємством "Перебудова" на суму 679,70 грн. та сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Говтва" на суму 9 210,00 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складено 24.12.2013.

Суддя Є.Б. Супрун