03 грудня 2013 р.Справа № 2-а-4230/11/1516
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Фабіжевський Сергій Анатолійович
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:
Судді доповідача - Потапчука В.О.
суддів - Семенюка Г.В.
- Коваля М.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в м. Котовську та Котовському районі Одеської області на постанову Котовського міськрайонного суду Одеської області від 21 листопада 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Котовську та Котовському районі Одеської області про перерахунок пенсії,
Постановою Котовського міськрайонного суду Одеської області від 21 листопада 2011 року Позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у м. Котовську та Котовському районі Одеської області - задоволено. Визнано дії Управління Пенсійного фонду України у м. Котовську та Котовському районі Одеської області, щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 у 2011 році з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік -незаконними. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Котовську та Котовському районі Одеської області здійснити ОСОБА_2, перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч. 1.2 ст. 40. ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2010 рік, з 01.01.2011 року з урахуванням різниці, яка вже була виплачена.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій зазначається, що постанова суду першої інстанції винесена з порушенням норм матеріального права та не повно з'ясовані обставини, що мають значення для справи у зв'язку з чим апелянт просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог позивача відмовити.
Оскільки від усіх осіб, які беруть участь у справі, відсутні клопотання про розгляд справи за їх участю, то колегія суддів приходить до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, доводи апеляційної скарги, колегія приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач отримує пенсію за віком та перебуває на обліку у відповідача.
При вирішенні питання суд першої інстанції дійшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Колегія суддів вважає неправильним такий висновок суду першої інстанції виходячи з наступного.
У відповідності до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Формула визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, визначається у відповідності до вимог частині 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п.п.3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України №1058-15 продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначеного в частині першій статті 40 Закону №1058-15, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України №1058-15 враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжував працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року №107-VI, згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто, правила частини 1 статті 40 вказаного вище Закону при перерахунку пенсії застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Частина 1 статті 40 того ж Закону передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року.
Колегія суддів приходить до висновку, що середня заробітна плата працівників за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до ч.2 ст. 40 зазначеного Закону України і є величиною постійною не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно Законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення»від 5 листопада 1991 року та Закон України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року. З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України приписи постанови КМ України № 530 від 28.05.2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»не можуть застосовуватись до спірних відносин.
З урахуванням зазначеного, правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.
Таким чином, колегія суддів дійшла до висновку про правомірність дій відповідача щодо відмови перерахунку пенсії позивачу як працюючому пенсіонеру відповідно до ст.40, 42 ЗУ « Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, оскільки судове рішення постановлено з порушенням норм матеріального права, а тому вбачає підстави для її скасування.
Керуючись ст.ст., 195, 197, 198, 202, 207 ,212,254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Котовську та Котовському районі Одеської області - задовольнити.
Постанову Котовського міськрайонного суду Одеської області від 21 листопада 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Котовську та Котовському районі Одеської області про перерахунок пенсії,- скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Котовську та Котовському районі Одеської області про перерахунок пенсії - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Суддя-доповідач: Потапчук В.О.
Судді: Семенюк Г.В.
Коваль М.П.