Справа: № 367/5151/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Линник В.Я.
Суддя-доповідач: Пилипенко О.Є.
Іменем України
10 грудня 2013 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Пилипенко О.Є.
суддів - Глущенко Я.Б. та Шелест С.Б.,
при секретарі - Грабовській Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу Коцюбинської селищної ради Київської області на постанову Ірпінського міського суду Київської області від 19 серпня 2013 року у справі за адміністративним позовом Прокурора м. Ірпеня Київської області до Коцюбинської селищної ради Київської області, третя особа - Комунальне підприємство "Центр розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури" про скасування рішення Коцюбинської селищної ради Київської області, -
У липні 2013 року Прокурор м. Ірпеня Київської області звернувся до Ірпіньського міського суду Київської області з адміністративним позовом до Коцюбинської селищної ради Київської області, третя особа - Комунальне підприємство "Центр розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури" про скасування рішення Коцюбинської селищної ради Київської області, в якому просив визнати незаконним з моменту прийняття та скасувати рішення Коцюбинської селищної ради № 4/3 від 24.12.2012 року «Про надання дозволу Комунальному підприємству «Центр розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування багатоквартирних житлових будинків».
Постановою Ірпінського міського суду Київської області від 19 серпня 2013 року адміністративний позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Ірпінського міського суду Київської області від 19 серпня 2013 року та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення було порушено норми матеріального та процесуального права.
У судове засідання сторони та їх представники не з'явилися, причини неявки суду невідомі, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Коцюбинської селищної ради Київської області - задовольнити, постанову Ірпінського міського суду Київської області від 19 серпня 2013 року - скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог Прокурору м. Ірпеня Київської області відмовити в повному обсязі, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
У відповідності до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує рішення суду першої інстанції та ухвалює нове якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що рішення Коцюбинської селищної ради Київської області від 24.12.2012 року № 4/3 «Про надання дозволу комунальному підприємству «Центр розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування багатоквартирних житлових будинків» є незаконним, оскільки прийнято відповідачем з перевищенням своїх повноважень.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено колегією суддів, 24.12.2012 року Коцюбинською селищною радою Київської області на вісімнадцятій сесії шостого скликання було прийнято рішення № 4/3 «Про надання дозволу Комунальному підприємству «Центр розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування багатоквартирних житлових будинків», відповідно до п.1 якого було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування Комунальному підприємству «Центр розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури» земельної ділянки площею 16 га, що розташована по вул. Залізничній 15, в селищі Коцюбинське для будівництва та обслуговування багатоквартирних житлових будинків.
Прокуратурою м. Ірпеня було проведено перевірку в діяльності Коцюбинської селищної ради з питань додержання вимог Закону України «Про місцеве самоврядування», Земельного кодексу України про прийнятті рішень щодо відведення земельних ділянок комунальному підприємству для багатоповерхового будівництва. В результаті проведеної перевірки, позивач дійшов висновку про порушення Коцюбинською селищною радою вимог чинного законодавства, а тому звернувся до суду про скасування протиправного, на його думку, рішення селищної ради.
Обговорюючи правомірність позовних вимог, колегія суддів приходить до наступного.
Як було встановлено судом першої інстанції, селище Коцюбинське Київської області було створено відповідно до Указу Президії Верховної Ради УРСР від 11.02.1941 р., Указу Президії Верховної ради УРСР від 30.12.1962 р., Указу Президії Верховної ради УРСР від 04.01.1965 р.
Землевпорядна документація щодо встановлення меж селища Коцюбинське відповідно до вказаного Указу Президії Верховної Ради УРСР від 11.02.1941 р. не збереглася, тому Коцюбинською селищною радою розпочато роботи щодо відновлення історично встановлених меж селища та заходи по розробленню містобудівної документації селища.
Рішенням Виконкому Київської обласної Ради депутатів трудящих від 28.10.1968 р. №791 було затверджено представлені акти по уточненню адміністративних меж міських (селищних) Рад депутатів трудящих згідно додатку, відповідно до якого було затверджено матеріали по опису адміністративних меж Ірпінської міської ради, із включеними селищами Буча, Ворзель, Гостомель, Коцюбинське згідно акту виконкому Ірпінської міської ради від 01.07.1968 р. та схеми адміністративних меж м. Ірпеня.
Рішенням Коцюбинської селищної ради від 06.11.2009 р. № 170 було проведено інвентаризацію земель селища та затверджено матеріали інвентаризації щодо відновлення меж смт. Коцюбинське, які були встановлені відповідно до Указу Президії Верховної Ради УРСР від 11.02.1941 р.
Так, рішенням від 25.09.2008 р. № 689/22-5 селищна рада затвердила техніко-економічне обґрунтування розвитку селища (вид землевпорядної документації) та погодила пропозиції Перспективного плану розвитку смт. Коцюбинське від 24.09.2008 р. і розпочала роботи по розробленню Генерального плану селища. В подальшому селищною радою було проведено інвентаризацію земель та було затверджено відповідні матеріали інвентаризації меж селища, встановлених згідно зазначеного вище указу, які лягли в основу подальшої розробки містобудівної та землевпорядної документації селища.
Питання правомірності віднесення території селища Коцюбинське загальною площею 4065,0 та було предметом судового розгляду і на сьогоднішній день набрали законної сили судові рішення за участю Коцюбинської селищної ради у справах про скасування рішень Коцюбинської селищної ради.
Зокрема, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.12.2011 р. у справі 2а-6326/11/2670 було встановлено відсутність порушень та наявність територіальних повноважень Коцюбинської селищної ради щодо розпорядженням землями селища Коцюбинське загальною площею 4065,0 га, до складу яких входить спірна земельна ділянка; постановою Ірпінського міського суду Київської області від 23.11.2009 р. у справі № 2-а-489/09 було встановлено правомірність прийняття Коцюбинською селищною радою рішень від 25.09.2008 р. №689/22-5 та від 28.10.2008 р. №711/23-5, якими було затверджено містобудівну документацію селища, що лягла в обґрунтування можливості прийняття рішення Коцюбинської селищної ради про передачу спірної земельної ділянки у власність громадян; постановою Ірпінського міського суду Київської області від 24.05.2011 р. у справі № 2-а-3398/11 було встановлено правомірність прийняття Коцюбинською селищною радою рішення від 06.11.2009 р. № 170 «Про інвентаризацію меж селища Коцюбинське», де встановлено, що селищною радою було відновлено картографічні матеріали зовнішніх меж селища Коцюбинське встановлених згідно Указу Президії УРСР від 11.02.1941 р., постановою Київського окружного адміністративного суду від 29.09.2011 р. у справі № 2-а-3881/11/1070 було встановлено правомірність прийняття - Коцюбинською селищною радою рішень від 15.09.2010 р. № 156 та зобов'язано відділ Держкомзему в м. Ірпені та Головне управління Держкомзему в Київській області вести облік спірних земель за селищем Коцюбинське Київської області на загальну площу 4065,0 га.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктом 34 ч.1 ст. 26 вищезазначеного Закону передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Як передбачено ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Із наведених правових норм вбачається, що Коцюбинська селищна рада є компетентним органом при прийнятті рішень щодо розпорядження землями територіальної громади.
Як зазначалось вище, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.12.2011 р. у справі 2а-6326/11/2670 було встановлено відсутність порушень та наявність територіальних повноважень Коцюбинської селищної ради щодо розпорядженням землями селища Коцюбинське загальною площею 4065,0 га, до складу яких входить спірна земельна ділянка.
З урахуванням наведеного є незрозумілим висновок суду першої інстанції щодо перевищення повноважень відповідачем, адже останній наділений правом розпорядження землями територіальної громади, земельна ділянка (відповідно до спірного рішення) надавалась із земель селища Коцюбинське, Прокурором м. Ірпеня інших підстав, окрім не визначення меж с. Коцюбинське (не затвердження цих меж рішенням Київської обласної ради) не наведено, а тому підстави для скасування спірного рішення відсутні.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було не вірно встановлено фактичні обставини справи, надано невірну оцінку дослідженим доказам та порушено норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Коцюбинської селищної ради Київської області - задовольнити, постанову Ірпінського міського суду Київської області від 19 серпня 2013 року - скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог Прокурору м. Ірпеня Київської області відмовити в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 41, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Коцюбинської селищної ради Київської області - задовольнити.
Постанову Ірпінського міського суду Київської області від 19 серпня 2013 року - скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог Прокурору м. Ірпеня Київської області відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.Є.Пилипенко
Судді Я.Б. Глущенко
С.Б. Шелест
Головуючий суддя Пилипенко О.Є.
Судді: Глущенко Я.Б.
Шелест С.Б.