28 листопада 2013 року Справа № 138978/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Мікули О.І.,
суддів - Качмара В.Я., Курильця А.Р.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації на постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 19 липня 2011 року в справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації, Чортківської центральної комунальної районної лікарні про зобов'язання перерахувати та виплатити доплату до пенсії,-
25 травня 2011 року позивач звернулася в суд з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації, Чортківської центральної комунальної районної лікарні про зобов'язання перерахувати та виплатити доплату до пенсії як особі, яка працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 20 вересня 2005 року до виникнення обставин, з якими Закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Постановою Чортківського районного суду Тернопільської області від 19 липня 2011 року у справі №2-а-11842/11/1916 адміністративний позов задоволено частково. Зобов'язано Чортківську центральну комунальну районну лікарню здійснити перерахунок заборгованої ОСОБА_1, жительці м.Чорткова вул.Січинського, 7/33 Тернопільської області, доплати у розмірі однієї мінімальної заробітної плати щомісячно, як громадянину, що працює на території радіоактивного забруднення - у зоні посиленого радіоекологічного контролю відповідно до ст. 39 Закону України від 28 лютого 1991 року «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України №230/96 - ВР від 06 червня 1996 року «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 25 листопада 2010 року та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області. Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області здійснити виплату ОСОБА_1, жительці м.Чорткова вул.Січинського, 7/33 Тернопільської області, працюючої в Чортківській центральній комунальній районній лікарні заборгованої доплати за поданими Чортківською центральною комунальною районною лікарнею розрахунковими документами у розмірі однієї мінімальної заробітної плати як громадянину, що працює на території радіоактивного забруднення - у зоні посиленого радіоекологічного контролю відповідно до ст.39 Закону України від 28 лютого 1991 року «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України №230/96 - ВР від 06 червня 1996 року «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 25 листопада 2010 року до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин. Виплату заборгованої доплати здійснити за місцем роботи позивача.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норма матеріального та процесуального права. На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснювалось в розмірах передбачених Законами України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік та постановами Кабінету Міністрів України та в межах передбачених на це видатків. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та винести нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову повністю.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, а тому суд, відповідно до положень п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи в їхній відсутності в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та на основі наявних у ній доказів.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працює в Чортківській центральній комунальній районній лікарні. Позивач є потерпілою внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та належить до числа осіб, які постійно проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю (4 категорія), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 09 серпня 1993 року, копією паспорту громадянина України та довідкою з місця роботи.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно зі ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах: у зоні безумовного (обов'язкового) відселення - три мінімальні заробітні плати; у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати; у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата. Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, і стипендії студентам, які там навчаються, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті.
Всупереч ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачу вказана доплата виплачувалася частково, у фіксованому розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26 липня 1996 року, а не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, як того вимагає вказаний Закон.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із положеннями ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції зробив правильний висновок, що при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають положення ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не вказана постанова Кабінету Міністрів України, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач пропустила строк звернення до суду та не надала доказів того, що нею був пропущений строк для звернення до суду з поважних причин, тому, з огляду на наведене, позовні вимоги в частині виплат за період з 20 вересня 2005 року по 24 листопада 2010 року включно необхідно залишити без розгляду.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про підставність позовних вимог позивача щодо зобов'язання провести нарахування та виплату доплати до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 25 листопада 2010 року до виникнення обставин, з якими Закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин, однак зазначає наступне.
Механізм використання, обліку, звітності і контролю за використанням коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, головним розпорядником яких є Мінсоцполітики, визначений Порядком використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року № 936 (далі - Порядок).
Відповідно до вказаного Порядку виплата доплат за роботу на територіях радіоактивного забруднення проводиться за місцем основної роботи громадян.
Підприємство, в якому працює громадянин, якому повинна проводитись доплата, не пізніше, ніж за два місяці до початку кожного бюджетного року повинно подати до уповноваженого орану відомості про підприємство з визначенням кількості постраждалих осіб за категоріями отримувачів компенсацій та допомоги певних видів за формою, затвердженою Мінсоцполітики, і списки громадян із зазначенням прізвища, імені та по батькові, категорії, серії та номера посвідчення, місця реєстрації, ідентифікаційного номера.
Крім цього, до 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, за затвердженою Мінсоцполітики формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид доплати.
Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку.
Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за своєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.
Таким чином, зважаючи на вимоги вищенаведених нормативно-правових актів, суд приходить до висновку, що Чортківська центральна комунальна районна лікарня - відповідач в справі, несе відповідальність за правильність призначення і нарахування позивачу доплати до пенсії згідно вимог ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації здійснити виплату позивачу доплати, оскільки згідно вищезазначеного Порядку управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки, що надаються підприємством, установою чи організацією та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку.
Отже, управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення видатків, зокрема і на доплату до пенсії працівникам підприємств, установ чи організацій відповідно до вимог ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При цьому, колегія суддів зазначає, що управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації безпосередньо позивачу таку доплату не проводить, а таку виплату проводить роботодавець.
За таких обставин судом першої інстанції при винесенні оскаржуваної постанови неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Наведене в силу вимог ст. 202 КАС України є підставою для скасування постанови, що оскаржується, та прийняття нового рішення у справі.
Керуючись ст.ст. 99, 195, 197, п.3 ч.1 ст.198, п.4 ч.1 ст.202, ч. 2 ст.205, 207, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації задовольнити частково.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації, Чортківської центральної комунальної районної лікарні про зобов'язання перерахувати та виплатити доплату до пенсії за період з 20 вересня 2005 року по 24 листопада 2010 року включно - залишити без розгляду.
Постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 19 липня 2011 року в справі №2-а-11842/11/1916 скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково.
Зобов'язати Чортківську центральну комунальну районну лікарню здійснити нарахування ОСОБА_1 доплати згідно ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі однієї мінімальної заробітної плати щомісяця, як особі, що працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю починаючи з 25 листопада 2010 року до виникнення обставин, з якими Закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин, з врахуванням виплачених сум, та подати документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою такої доплати, за затвердженою Мінпраці формою, до правління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації та провести виплату після отримання коштів.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області перевірити, провести реєстрацію та облік розрахунку Чортківської центральної комунальної районної лікарні та подати органу Державного казначейства платіжні документи для здійснення видатків для виплати ОСОБА_1 доплати згідно ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі однієї мінімальної заробітної плати щомісяця, як особі, що працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю починаючи з 25 листопада 2010 року до виникнення обставин, з якими Закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин, з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий: О.І. Мікула
Судді: В.Я. Качмар
А.Р. Курилець