03 грудня 2013 р. № 9104/7052/10
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гінди О.М.
суддів: Заверухи О.Б., Ніколіна В.В.
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 5 жовтня 2009 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лісогринівецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області про визнання протиправною проведення сесії ради та скасування рішень,-
встановив:
9 квітня 2009 року позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача - Лісогринівецької сільської ради в якому просив визнати протиправним проведення 23-ої сесії ради 5-го скликання та скасувати рішення під №№ з 1 по 14 від 31.03.2008 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що розпорядженням голови ради Грицини Є.Д. № 77 від 28.03.2008 року скликано позачергову сесію на 16:00 год. 31.03.2008 року, проведення якої покладено на секретаря ради Шуприган О.Г., у зв'язку з перебування Грицини Є.Д. на стаціонарному лікуванні. Проте, всупереч вказаному, а також положень ст. 42, 46, 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» секретаря ради Шуприган О.Г. було незаконно відсторонено від ведення сесії та обрано іншого головуючого та секретаря, що не передбачено нормами чинного законодавства. У зв'язку з викладеним, проведення вказаної сесії ради та прийняті оскаржувані рішення вважає протиправними.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 5.10.2009 року, з урахуванням заяви про виправлення описки від 13.11.2009 року, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Із постановою суду першої інстанції не погодився позивач та оскаржив її в апеляційному порядку через свого представника ОСОБА_2 Вважає, що така ухвалена з порушенням норм матеріального і процесуального права, а тому просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити.
Апеляційні вимоги обґрунтовані тими ж доводами, що і поданий адміністративний позов. Разом з тим апелянт зазначає про помилковість висновків суду першої інстанції щодо правомірності обрання головуючого та секретаря ради відповідно Андрейко М.М. та Статкевича А.В., оскільки такі обов'язки покладені на секретаря ради Шуприган О.Г. не тільки розпорядженням голови сільської ради, а і в силу положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідач скористався правом подання заперечення на апеляційну скаргу, у якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а розгляд справи здійснювати за відсутності представника ради.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання не прибули, хоча належним чином повідомлені про його дату, час та місце, що підтверджується повідомлення про вручення повісток, а тому у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України їх неприбуття не перешкоджає розгляду справи.
Враховуючи те, що цю справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, а усі особи, які беруть участь у справі в судове засідання не прибули, у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції, заслухав доповідь судді-доповідача, перевірив матеріали справи та обговорив підстави і межі апеляційних вимог, вважає, що апеляційна скарга задоволеною бути не може.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що проведення 23-ої сесії ради 5-го скликання є правомірною, а відтак підстави для скасування рішень, які прийняті на цій сесії відсутні.
З такими висновками суду першої інстанції погоджується і суд апеляційної інстанції, з огляду на таке.
Порядок роботи сесії ради визначений ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21 травня 1997 року N 280/97-ВР (у редакції чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон N 280/97-ВР) згідно частини 5 якої, сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць.
Частинами 10-12 цієї статті визначено, що сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або його заступник. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради. Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради. Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.
Відповідно до ч.ч. 15-16 цієї ж статті, протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, заступником голови районної в місті, районної, обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та дев'ятою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні. Сесії ради проводяться гласно. У разі необхідності рада може прийняти рішення про проведення закритого пленарного засідання.
Із матеріалів справи суд апеляційної інстанції вбачає, що 28.03.2008 року голова Лісогринівецької сільської ради видав розпорядження № 77 яким скликано позачергову 23-тю сесію ради 5-го скликання на 16:00 год. 31.03.2008 року. Поряд з цим, розпорядженням № 78 від 28.03.2008 року у зв'язку з перебуванням його на стаціонарному лікуванні право ведення сесії доручено Шуприган О.Г., яку зазначено як секретаря ради.
Згідно протоколу 23-ої сесії Лісогринівецької сільської ради 5-го скликання від 31.03.2008 року, для участі в сесії зареєстровано 14 депутатів з 16 від загального складу ради, а тому така згідно ч. 11 ст. 46 Закону N 280/97-ВР є правомочною.
У зв'язку з тим, що сільський голова перебуває на стаціонарному лікуванні, як про це доповіла Шуприган О.Г., а остання не є депутатом сільської ради, на розгляд сесії винесено питання про обрання секретаря ради, головуючого на сесії та проведення закритого засідання, за які прийняті одноголосні рішення. Протокол сесії ради підписаний обраними головуючим Андрейко М.М. та секретарем ради Статкевич А.В., що відповідає вимогам ч. 15 ст. 46 Закону N 280/97-ВР.
Суд апеляційної інстанції не приймає до уваги посилання апелянта на те, що правом ведення сесії була наділена виключно Шуприган О.Г., оскільки відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону N 280/97-ВР секретар сільської, селищної, міської ради обирається з числа її депутатів та працює в раді на постійній основі. Однак, як вбачається з протоколу 23-ої сесії Лісогринівецької сільської ради 5-го скликання від 31.03.2008 року, Шуприган О.Г. не є депутатом ради цього скликання.
Вказані обставини підтверджуються і ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2010 року (апеляційне провадження № 22а-14594/08/9104), якою залишено без змін постанову Хмельницького міськрайонного суду від 20.08.2008 року у справі № 2а-1415/08 та встановлено, що сільським головою більш як 2 роки кандидатура секретаря на розгляд Лісогринівецької сільської ради з числа депутатів не вносилась, ці обов'язки всупереч вимогам вказаного Закону, виконує секретар ради минулого скликання, яка не є депутатом Лісогринівецької сільської ради теперішнього скликання.
Згідно ч. 1 ст. 42 Закону N 280/97-ВР у разі дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови чи неможливості виконання ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради.
З огляду на те, що сесією ради було прийнято рішення про проведення закритого засідання, голова сільської ради перебував на тривалому лікуванні, секретар сільської ради в установленому порядку з числа депутатів не обраний, а Шуприган О.Г. не є депутатом цієї ради, сесією правомірно, більшістю голосів, обрано секретаря ради та головуючого сесії, які підписали протокол та прийняті сесією рішення. Як вірно зазначено судом першої інстанції, додаткове підписання рішень, окрім секретаря ради, головуючим - Андрейко М.М., не вплинуло на їх правомірність, а тому з цих підстав оскаржувані рішення скасованими бути не можуть.
Безпідставним є також посилання позивача (апелянта) на неправомірність зобов'язання рішенням № 6 від 31.03.2008 року голову сільської ради скликати позачергову сесію, оскільки згідно ч. 7 ст. 46 Закону N 280/97-ВР сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради.
З огляду на викладене, суд першої інстанції обґрунтовано відмовив у задоволенні позову, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування оскарженої постанови, суд апеляційної інстанції не вбачає.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -
ухвалив:
апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 5 жовтня 2009 року у справі № 2а-1497/09 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: О.М. Гінда
Судді: О.Б. Заверуха
В.В. Ніколін