Постанова від 20.09.2010 по справі 2-а-2908/10/1970

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а-2908/10/1970

"20" вересня 2010 р. Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої Дерех Н.В.

при секретарі Калиняк О.В., Ревус О.

за участю:

представника позивача Бучинської Ю.В.

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_4 про стягнення заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами,

ВСТАНОВИВ:

Тернопільська об'єднана державна податкова інспекція (надалі позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_4 (надалі відповідач, СПД) про стягнення заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами.

Представник позивача Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції у судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити, посилаючись на те, що перевіркою за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці суб'єкта господарської діяльності ОСОБА_4 встановлено факт порушення п.1, 2, 9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме- розрахункову операцію на суму покупки 76 грн. не проведено через РРО з роздрукуванням відповідного розрахункового документу, не забезпечено щоденне друкування на РРО фіскального звітного чека за 20.06.2009 року, 06.08.2009 року, не забезпечено зберігання фіскального звітного чека за 27.05.2009 року, не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО в розмірі 724 грн., а також ч.1,2 ст. 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», а саме -торгівельна діяльність здійснювалась без одержання торгового патенту за періоди 10.03.2009 року по 31.03.2009р. та з 01.04.2009р. по 12.04.2009року.

Представник відповідача СПД ОСОБА_4 в судовому засіданні проти позову заперечив, просив відмовити у задоволені позовних вимог Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції, оскілки згідно зі ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом. І пояснив, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, тобто з дня складення Акту податковим органом. Таким чином, згідно ч.1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду.

Заслухавши у судовому засіданні представника позивача, представника відповідача, дослідивши представлені докази по справі у їх сукупності суд приходить до висновку, що вимога позивача є обґрунтованими, відповідає дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а отже позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Відповідно до п. 1 та п. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509-Х11 від 04.12.1990 р. на органи державної податкової служби у випадках визначених законами України, надано право здійснювати документальні невиїзні перевірки а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), а також здійснення контролю за дотриманням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому порядку.

Перевіркою за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці суб'єкта господарської діяльності ОСОБА_4 податковим органом встановлено факт порушення п.1, 2, 9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№1776 від 01.06.2000р. із змінами та доповненнями, що полягав в наступному: розрахункову операцію на повну суму покупки (надання послуг) 76,00 грн. не проведено через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або у випадку, передбаченим цим Законом, із застосуванням зареєстрованої у встановленому порядку розрахункової книги, не забезпечено щоденне друкування на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскального звітного чека за 20.06.2008р., 06.08.2009р., не забезпечено зберігання фіскального звітного чека за 27.05.2009 р. та не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій в розмірі 724 грн. Також встановлено факт порушення ч.1,2 ст. 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», а саме -торгівельна діяльність здійснювалась без одержання торгового патенту за періоди 10.03.2009 року по 31.03.2009р. та з 01.04.2009р. по 12.04.2009року.

Оскільки, п.1 ст.2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 4.12.1990р. №509-ХІІ із змінами та доповненнями, на органи державної податкової служб покладено завдання здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі) та відповідно до п. 11 ст. 11 вищезазначеного Закону до повноважень органів державної податкової служби належить право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Таким чином відповідно до п. 4 ст. 17. ст.22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№1776 від 01.06.2000р. із змінами та доповненнями, ОСОБА_4 було нараховано 5020,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій та направлено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003742303/53984 від 03.09.2009р., а відповідно до абз. 4 ч. 1 ст.8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»ОСОБА_4 було нараховано 665,48 грн. штрафних (фінансових) санкцій та направлено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003752303/53983 від 03.09.2009р.

Відповідно до ст.250 Господарського кодексу України адміністративно - господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

У той же час застосування санкцій за порушення законів, які не є законами з питань оподаткування, повинно здійснюватися податковим органом шляхом прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яке складається за формою "С" згідно з додатком 8 до Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21 червня 2001 року N 253. При цьому ухвалення рішення за формою "С" повинно відбутися протягом строків, установлених статтею 250 Господарського кодексу України.

Судом встановлено, оскільки факт порушення норм Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»було встановлено 26.08.2009р., а рішення про застосування штрафних санкцій винесено 03.09.2009р., тобто в межах передбачених законодавством строків, таким чином Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією не порушено строк визначений ст.250 ГК України.

Крім цього, суд не приймає до уваги твердження відповідача, що позивачем пропущено річний строк звернення до суду, так як акт, яким встановлено порушення складений 26.08 2009 року, а позивач звернувся до суду 30.08.2010 року, оскільки суд вважає, що обчислення річного строку звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами починає спливати з дня винесення відповідних рішень, у даному випадку з 03.09.2009 року, оскільки рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003742303/53984 та №0003752303/53983 винесені податковим органом 03.09.2009р., а відтак суд приходить до переконання, що позивач не пропустив строк звернення до суду за захистом своїх прав. При цьому суд приймає до уваги, що вищезазначені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003742303/53984 та №0003752303/53983 від 03.09.2009 року відповідачем не оскаржувались.

Оскільки спірні правовідносини виникли у 2009 році, відповідно, суд вважає, що до них слід застосовувати норми КАС України в редакції від 6 липня 2005 року, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, а відтак критично ставиться до твердження відповідача про необхідність застосування 6-місячного строку звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, оскільки редакція ч. 2 ст. 99 КАС України, якою встановлено шестимісячний строк звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи діє на підставі Закону України № 2453-VI від 07.07.2010 року і не може застосовуватись до правовідносин, що виникли у 2009 році.

керуючись Законом України «Про державну податкову службу в Україні», Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Законом України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції до суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_4 про стягнення заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами - задовольнити.

2. Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_4( і.н. НОМЕР_1, АДРЕСА_1) заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами за платежами:

5020 ( п'ять тисяч двадцять) грн. 00 коп. штрафних санкцій на користь Державного бюджету, шляхом перерахування на р/р 31110104700002 код платежу 21080900 державного бюджету ВДК у м. Тернополі, код одержувача 23588119, банк УДК в Тернопільській області МФО 838012;

665 ( шістсот шістдесят п'ять) грн. 48 коп. штрафних санкцій на користь місцевого бюджету, шляхом перерахування на р/р 3141654170002 код платежу 21080900 місцевого бюджету ВДК у м. Тернополі, код одержувача23588119, банк УДК в Тернопільській області МФО 838012.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня постановлення постанови апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.