Ухвала від 23.12.2013 по справі 248/9460/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Демидова В.К.

Суддя-доповідач - Яковенко М.М.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2013 року справа №248/9460/13-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Яковенка М.М.,

суддів Чебанов О.О., Гайдара А.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області на ухвалу Харцизького міського суду Донецької області від 19 листопада 2013 р. у справі № 248/9460/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області, заявник - відділ державної виконавчої служби Харцизького міського управління юстиції в Донецькій області про заміну способу та порядку виконання судового рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Харцизького міського суду Донецької області від 19 листопада 2013 р. у справі № 248/9460/13-а подання держвиконавця відділу державної виконавчої служби Харцизького міського управління юстиції в Донецькій області про заміну способу і порядку виконання рішення - задоволена.

Змінено спосіб виконання постанови Харцизького міського суду Донецької області від 07 березня 2012 року.

Визнано належним спосіб виконання постанови Харцизького міського суду Донецької області від 07 березня 2012 року у справі № 2-а/0550/2066/2012, шляхом стягнення з Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 суми 1174,17 грн.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні заяви. Зазначає, що обраний заявником спосіб заміни виконання судового рішення призведе до зміни судового рішення по суті.

Розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, з огляду на положення п.2 ч.1 ст.197 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Постановою Харцизького міського суду Донецької області від 07 березня 2012 року в адміністративній справі № 2-а/0550/2066/12, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2012 року, частково задоволений позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області.

У відповідності із зазначеною постановою Харцизького міського суду Донецької області від 07 березня 2012 року визнана незаконною бездіяльність відповідача по ненарахуванню та невиплаті ОСОБА_2, яка підпадає під категорію громадян «Діти війни» щомісячного підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи із встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 04 січня 2011 року по 22 липня 2011 року включно, а також зобов'язано відповідача здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 щомісячного підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи із встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 04 січня 2011 року по 22 липня 2011 року включно, з урахуванням фактично здійснених виплат.

На виконання постанови, судом першої інстанції виданий виконавчий лист.

На адресу позивача відповідачем була направлена відповідь, згідно якої було з'ясовано, що у відповідності до рішення суду був проведений перерахунок пенсії та нарахована сума 1174,17 грн., яка буде сплачена у випадку наявності фінансування із державного бюджету. На даний час не має можливості виконати рішення суду в частині зобов'язання сплатити заборгованість за цим рішенням.

Колегія суддів зазначає, що з огляду на зазначене очевидна неможливість виконання постанови суду у визначений судом спосіб, при чому з урахуванням ст..263 КАС України, існують обставини, які вказують на складність виконання судового рішення протягом тривалого часу, яке не виконується.

З 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України № 4901, відповідно до статті 3 якого виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків державного органу, а в разі відсутності у зазначеного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Таким чином, за нормами вказаного Закону судове рішення у відповідних спорах може бути виконано лише при зазначенні судом про стягнення з державного органу конкретної суми грошових коштів.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 29 червня 2006 року у справі "Пантелеєнко проти України" зазначив, що ст. 13 Конвенції гарантує наявність на національному рівні засобу правового захисту для реалізації прав і свобод, у якій би формі вони не забезпечувалися у національному правовому полі. Суд також підкреслив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.

У рішенні від 31 липня 2003 року у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.

При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

З урахуванням вказаного, колегія суддів зазначає, що Держава Україна несе обов'язок перед зацікавленими особами забезпечити ефективний засіб захисту порушених прав, зокрема - через належний спосіб захисту та відновлення порушеного права. Причому обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.

Разом з тим, за нормами Закону України № 4901 держава гарантує виконання рішення суду виключно про стягнення певної суми грошових коштів, боржником за яким є державний орган.

Виходячи з положень Закону України № 4901 та приписів Порядку затвердженого на виконання цього Закону постановою Кабінету Міністрі України від 3 серпня 2011 року № 845, органи Казначейства на теперішній час не мають повноважень для зобов'язання іншого органу вчинити певні дії та можливості прийняти до виконання виконавчий документ без зазначення про стягнення з державного органу конкретної суми коштів.

З огляду на зазначене колегія суддів вважає, що з урахуванням приписів ст..263 КАС України, що виконання постанови Харцизького міського суду Донецької області від 07 березня 2012 року в адміністративній справі № 2-а/0550/2066/12 можливе на сьогодні лише шляхом зміни способу виконання судового рішення про стягнення цієї суми, яка складає 1174,17 грн., та не є спірною між сторонами.

Колегія суддів зазначає, що в даному випадку питання полягає у можливості здійснити заміну способу та порядку виконання судового рішення із зобов'язання виплатити визначену судом конкретизовану суму на стягнення такої суми. Правових обмежень або перешкод, які унеможливлювали провести таку заміну немає та законодавством не передбачено. В даному випадку на думку колегії суддів, будь-яких змін предмету або підстав розглянутих судом вимог не відбувається, відбувається лише зміна формулювання обов'язку відповідача - боржника здійснити виплату відповідної суми коштів, які він зобов'язаний був в силу закону проводити в свій час. Ті питання, які за можливе виникнуть у майбутньому під час реалізації дій, пов'язаних із стягненням визначеної суми, не стосується спірного питання, яке на теперішній час розглядається щодо зміни способу та порядку виконання судового рішення.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи , рішення прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду не вбачається.

Керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 199, 200, 205, 206, 211, 212 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області - залишити без задоволення.

Ухвалу Харцизького міського суду Донецької області від 19 листопада 2013 р. у справі № 248/9460/13-а - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Колегія суддів : М.М. Яковенко

О.О. Чебанов

А.В. Гайдар