Справа № 817/4187/13-а
18 грудня 2013 року м. Рівне
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Кравчук Т.О., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом:
Головного управління Держсанепідслужби у Рівненській області
доРівненської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №24 Рівненської міської ради
щодозастосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
До Рівненського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Держсанепідслужби у Рівненській області з позовом до Рівненської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №24 Рівненської міської ради щодо застосування заходів реагування у вигляді часткового зупинення надання освітніх послуг в приміщенні спортивної та гімнастичної зали до приведення стану зазначених приміщень у відповідність з вимогами ДСанПін 5.5.2.008-01 «Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у зв'язку із допущеними порушеннями санітарного законодавства загальноосвітньою школою №24, виявленими позаплановою перевіркою дотримання санітарного законодавства, проведеною на підставі депутатського звернення про антисанітарний стан спортивного залу зазначеного загальноосвітнього закладу, з метою захисту здоров'я учнів та забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя у закладі, відповідно до статті 4 Закону України від 05.04.2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», позивач звернувся до суду для вирішення питання часткового зупинення надання освітніх послуг в приміщенні спортивної та гімнастичної зали до приведення стану зазначених приміщень у відповідність з вимогами санітарного законодавства.
Ухвалою від 29.11.2013 року судом відкрито скорочене провадження в адміністративній справі.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалу про відкриття скороченого провадження відповідач отримав 04.12.2013 року. Однак, на день розгляду справи судом відповідач в установлений судом строк заперечень проти позову, будь-яких пояснень, заяв чи клопотань до суду не надіслав. За таких обставин справа розглядалась судом за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 30.10.2013 року до Головного управління Держсанепідслужби у Рівненській області звернувся депутат Рівненської обласної ради Кириллов М.М. з депутатським зверненням стосовно ініціювання позивачем у межах компетенції проведення обстеження приміщення спортивного залу відповідача щодо дотримання державних санітарних норм і правил за наявною інформацію про протікання даху приміщення, наявності ознак грибка у місцях протікання та відпадаючої штукатурки, важкого повітря у приміщенні та наявного запаху грибка.
На підставі наказу від 18.11.2013 року №202 про проведення заходу державного нагляду, за погодженням з Державною санітарно-епідеміологічною службою України від 15.11.2013 року, згідно направлення на проведення заходу державного нагляду від 18.11.2013 року №261, протягом 19-20 листопада 2013 року головним спеціалістом санітарно-гігієнічного відділу Головного управління Держсанепідслужби у Рівненській області Аранчій О.В., лікарем з гігієні дітей і підлітків відділу санітарного нагляду Рівненського міського управління ГУДСЕС у Рівненській області Ковальчук І.О. та інженером відділення електромагнітних полів та інших фізичних факторів відділу дослідження фізичних та хімічних факторів ДУ «РОЛЦДСЕСУ» Патейчук Л.Л. проведено позапланову перевірку дотримання санітарного законодавства Рівненською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів №24 Рівненської міської ради.
За результатами проведеного заходу державного нагляду був складений акт перевірки дотримання санітарного законодавства від « 19-20» листопада 2013 року, в якому зазначено, що в ході перевірки виявлено порушення вимог статей 20, 22 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» №4004-ХІІ від 24.02.1994 року та «Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу» ДСанІІіН 5.5.2.008-01, а саме:
1) п. 4.2. ДСанПіН 5.5.2.008-01 - штучне освітлення здійснюється за рахунок люмінісцентних ламп у спортивному залі та ламп розжарювання у інших приміщеннях. Окремі освітлювальні прилади не закриті захисними плафонами, відсутні захисні сітки, через ураження електропроводки система штучного освітлення працює неефективно;
2) п. 6.7. ДСанПіН 5.5.2.008-01 - опалювальні прилади у приміщеннях фізкультурно-спортивного призначення всупереч санітарним правилам закриті дерев'яно-стружковими плитами, а не металевими сітками, плити, до того ж, не закріплені;
3) п. 7.5. ДСанПіН 5.5.2.008-01 - туалети при роздягальнях у спортивних залах не функціонують;
4) п. 8.1. ДСанПіН 5.5.2.008-01 - над будівлею школи влаштований плоский дах, вкритий рубероїдом, через пошкодження цілісності якого на стелі та стінах всередині приміщень (спортивний та гімнастичний зали, 3 комори, балкон) відмічаються ознаки затікання та ураження пліснявою, відшаровується та осипається штукатурка. Санітарно-гігієнічний стан основних та допоміжних фізкультурно-спортивних приміщень незадовільний, кладові при гімнастичному залі перебувають в антисанітарному стані (у кладових при гімнастичному залі не проведене генеральне прибирання, наявне будівельне сміття, спортивний інвентар, який не використовується і є не придатним до подальшого використання).
Станом на 20.11.2013 року уроки з фізичного виховання проводяться на спортивному майданчику, який розміщений на вулиці.
При перевірці були проведені лабораторні дослідження параметрів мікроклімату у приміщеннях спортивного та гімнастичного залу (протокол досліджень метеорологічних факторів №466-472/20.11.13 від 20.11.2013 року). Згідно вказаного протоколу лабораторних досліджень фактичні показники відносної вологості у спортивній та гімнастичній залі не відповідають допустимим показникам, які визначені ДСанПіН 5.5.2.008-01, а саме відносна вологість перевищує допустимі норми на 3 - 6 % в спортивному залі і на 8 - 11 % в гімнастичному залі загальноосвітньої школи №24.
За фактом виявлених у ході перевірки порушень складений протокол про порушення санітарних норм від 22.11.2013 року у відношенні завідуючої господарством загальноосвітньої школи №24 ОСОБА_1 У вказаному протоколі зазначена особа додала пояснення, що «при виготовленні свідоцтва про право власності будівлі буде здійснено капітальний ремонт даху і спортивної зали».
За результатом перевірки винесений припис від 22.11.2013 року №02.04-34/2550 про усунення виявлених перевіркою порушень санітарного законодавства до 20.12.2013 року, який вручено в.о. директора школи ОСОБА_2 особисто 22.11.2013 року.
Враховуючи наявні порушення положень санітарного законодавства у сфері охорони здоров'я Головне управління Держсанепідслужби у Рівненській області звернулось до суду щодо часткового зупинення надання освітніх послуг в приміщенні спортивної та гімнастичної зали до приведення стану зазначених приміщень у відповідність з вимогами ДСанПін 5.5.2.008-01 «Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу».
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Суспільні відносини, які виникають у сфері забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя, права і обов'язки державних органів, підприємств, установ, організацій та громадян, порядок організації державної санітарно-епідеміологічної служби і здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду в Україні врегульовано Законом України від 24.02.1994 року №4004-ХІІ «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення».
Згідно статті 7 Закону України від 24.02.1994 року №4004-ХІІ «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» підприємства, установи і організації зобов'язані: за пропозиціями посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби розробляти і здійснювати санітарні та протиепідемічні заходи; виконувати розпорядження і вказівки посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби при здійсненні ними державного санітарно-епідеміологічного нагляду.
Згідно вимог статті 20 Закону України від 24.02.1994 року №4004-ХІІ «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, власники і адміністрація навчально-виховних закладів та громадяни, які організують або здійснюють навчальні та виховні процеси, зобов'язані забезпечити для цього умови, що відповідають вимогам санітарних норм, здійснювати заходи, спрямовані на збереження і зміцнення здоров'я, гігієнічне виховання відповідних груп населення та вивчення ними основ гігієни.
Відповідно до статті 22 Закону України від 24.02.1994 року №4004-ХІІ «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності жилі, виробничі, побутові та інші приміщення відповідно до вимог санітарних норм. У процесі експлуатації виробничих, побутових та інших приміщень, споруд, обладнання, устаткування, транспортних засобів, використання технологій їх власник зобов'язаний створити безпечні і здорові умови праці та відпочинку, що відповідають вимогам санітарних норм, здійснювати заходи, спрямовані на запобігання захворюванням, отруєнням, травмам, забрудненню навколишнього середовища.
«Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01», затверджені постановою Головного державного санітарного лікаря України від 14.08.2001 року №63, визначають гігієнічний стандарт для всіх типів загальноосвітніх навчальних закладів (шкіл I, I-II, I-III ступенів, спеціалізованих шкіл, гімназій, ліцеїв тощо) незалежно від типу, форм власності і підпорядкування (пункт 1.1.). Відповідальність за виконання санітарних правил і норм покладається на засновника (власника) та керівника загальноосвітнього навчального закладу (пункт 1.4.).
Так, зокрема, будівля школи повинна забезпечувати оптимальні умови для організації навчально-виховного процесу, відпочинку, харчування учнів (пункт 3.1.); опалювальні прилади (радіатори) в навчальних приміщеннях слід закривати легкою дерев'яною або металевою решіткою. Не допускається використання дерев'яно-стружкових та дерев'яно-волокнистих плит (пункт 6.7.); згідно з пунктом 7.5. приміщення навчального закладу повинні бути облаштовані туалетами; обладнання шкільних приміщень повинно відповідати санітарно-гігієнічним вимогам, сприяти забезпеченню педагогічного процесу та проведенню позакласної навчально-виховної роботи (пункт 8.1.).
Згідно пункту 1.6. «Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01» державний санітарно-епідеміологічний нагляд за виконанням чинних санітарних правил та норм здійснюють посадові особи державної санітарно-епідеміологічної служби.
Згідно статті 39 Закону України від 24.02.1994 року №4004-ХІІ «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» державний санітарно-епідеміологічний нагляд - це діяльність органів державної санітарно-епідеміологічної служби по контролю за дотриманням юридичними та фізичними особами санітарного законодавства з метою попередження, виявлення, зменшення або усунення шкідливого впливу небезпечних факторів на здоров'я людей та по застосуванню заходів правового характеру щодо порушників.
Основними завданнями цієї діяльності є:
нагляд за організацією і проведенням органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та громадянами санітарних і протиепідемічних заходів;
нагляд за реалізацією державної політики з питань профілактики захворювань населення, участь у розробці та контроль за виконанням програм, що стосуються запобігання шкідливому впливу факторів навколишнього середовища на здоров'я населення;
нагляд за дотриманням санітарного законодавства;
проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи, гігієнічної регламентації небезпечних факторів і видача дозволів на їх використання.
Державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється відповідно до Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні що затверджується Кабінетом Міністрів України вибірковими перевірками дотримання санітарного законодавства за планами органів державної санітарно-епідеміологічної служби, а також позапланово залежно від санітарної, епідемічної ситуації та за заявами громадян.
Результати перевірки оформлюються актом, форма і порядок складання якого визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
З набранням чинності Законом України від 05.04.2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються цим законом.
Так, у відповідності до частини 4 статті 4 Закону України від 05.04.2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виключно законами встановлюються:
органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності;
види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю);
повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг;
вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності;
спосіб здійснення державного нагляду (контролю);
санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
За замістом частини 5 цієї ж статті Закону України від 05.04.2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
За таких обставин, за наявності з боку відповідача задокументованих у акті перевірки, проведеної у встановленому порядку, порушень норм санітарного законодавства у приміщенні спортивної та гімнастичної зал (ураження електропроводки, неефективна система освітлення, наявність плісняви на стінах, осипання штукатурки, туалети не функціонують), що створює реальну загрозу здоров'ю учнів та інших відвідувачів загальноосвітнього закладу, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та задоволення позову.
Зважаючи на те, що висунуті позовні вимоги спрямовані на захист здоров'я учнів школи та забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, згідно з пунктом 7 частини 1 статті 5 Закону України від 08.07.2011 року №3674-VI «Про судовий збір» на підставі частини 1 статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив звільнити позивача від сплати судових витрат.
Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Позивач не надав суду доказів понесення ним яких-небудь судових витрат, тому такі витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 11, 14, 33, 70, 71, 72, 86, 94, 1832, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Застосувати до Рівненської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №24 Рівненської міської ради, що знаходиться за адресою: 3303, м. Рівне, вул. Струтинської, 15, заходи реагування у вигляді часткового зупинення надання освітніх послуг в приміщенні спортивної та гімнастичної зали до приведення стану зазначених приміщень у відповідність з вимогами ДСанПін 5.5.2.008-01 «Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу».
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кравчук Т.О.