Постанова від 07.02.2011 по справі 2-а-80/11/1970

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а-80/11/1970

"07" лютого 2011 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

судді Дерех Н.В.

при секретарі судового засідання Вальчук І.М., Винярський В.Я.

за участю:

представника позивача Грицай О.В.

відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засідані в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Лановецького районного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення виплаченої допомоги по безробіттю.

ВСТАНОВИВ:

Лановецький районний центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі позивач, Лановецький РЦЗ) звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 (надалі відповідач) про стягнення виплаченої допомоги по безробіттю.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити, оскільки ОСОБА_2 одночасно перебуваючи на обліку в Лановецькому районному центрі зайнятості як безробітна, отримувала допомогу по безробіттю та була зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа. Таким чином, сума допомоги по безробіттю, що виплачена ОСОБА_2 становить 2937,78 грн. та підлягає поверненню до Фонду.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні проти позову про стягнення допомоги по безробіттю заперечила і пояснила, що вона була зареєстрована як фізична особа-підприємець, проте не отримувала прибутку, оскільки підприємницькою діяльністю фактично не займалась. Крім того, пройшло три роки з моме5нту проведених виплат, тому позивач втратив всі строки звернення до суду.

Суд заслухавши представника позивача та відповідача, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, проаналізувавши матеріали справи вважає, що вказаний позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Страхування громадян на випадок безробіття є окремим видом загальнообов'язкового державного соціального страхування і здійснюється на підставі Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (далі-Закон України) Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України в особі виконавчих дирекцій Фонду, функції яких згідно ст. 12 Закону України виконують органи державної служби зайнятості.

У відповідності до ст. 1 Закону України об'єктом страхування на випадок безробіття є страховий випадок, із настанням якого у застрахованої особи виникає право на отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, передбачених ст. 7 цього Закону.

На підставі ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення"безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 звернулася до Теребовлянського районного центру зайнятості в пошуках роботи та 30.06.2006 року їй надано статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю.

Відповідно до "Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним"затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 р. № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 р. № 7-1 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за № 232/16248 передбачено, що обмін інформацією здійснюється між центрами зайнятості та державними реєстраторами.

При звірці з даними Державного реєстратора Лановецької райдержадміністрації, щодо виявлення осіб, які на день надання статусу безробітного не припинили приватну підприємницьку діяльність, або в період перебування у статусі безробіття її зареєстрували, складено Акт 18 серпня 2010 року № 80 розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення, згідно з яким виявлено, що ОСОБА_2 перебуваючи на обліку в центрі зайнятості була зареєстрована як суб"єкт підприємницької діяльності з 09.10.1995р. по даний час.

За період з 30.06.2006р. по 24.06.2007р. ОСОБА_2 була нарахована і виплачена допомога по безробіттю в сумі 2937,78 грн.

Оскільки позивач дізнався про порушення свого права 18 серпня 2010 року під час проведення розслідування даного страхового випадку, відповідно суд вважає, що з даного моменту у нього почав спливати шестимісячний строк, встановлений п.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом свого права. Позов подано до адміністративного суду 13.12.2010 року, тому,на думку суду, позивачем не пропущено шестимісячний строк звернення до суду за захистом свого права. У звязку з цим суд не приймає до уваги твердження відповідача ОСОБА_2 про пропуск трьохрічного строку звернення до суду позивачем.

Згідно п.6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової міністрації України 13.02.2009 N 60/62 - у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленному законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до пп.1 п.5.5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 N 307 - виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі: 1) працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами). Проведеною звіркою встановлено факт реєстрації ОСОБА_2 як суб"єкта підприємницької діяльності, підтвердженням чого є свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця НОМЕР_2 від 09.10.1995 року.

Таким чином, ОСОБА_2 на момент звернення до центру зайнятості як пошуківець роботи відноситься до категорії громадян зайнятого населення та не підпадає під категорію "безробітна", згідно ст.ст. 1,2 Закону України "Про зайнятість населення".

У відповідності до п. 2 ст. 36 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

У відповідності до п. 3 ст. 36 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення застрахованій особі внаслідок невиконання нею своїх обов'язків стягується з цієї особи з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення.

Якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у відповідності до п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 року з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.

Оскільки відповідачем ОСОБА_2 добровільно зазначені кошти не повернуті на момент розгляду спору, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.

Таким чином, судом встановлено, що відповідач при зверненні до Лановецького центру зайнятості з заявою про надання їй статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю була зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа, однак у самій заяві вказала неправдиві дані щодо даної обставини.

Враховуючи вищевикладене суд вважає, що позовні вимоги Лановецького районного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття є підставними, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому підлягають до задоволення.

керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги - задовольнити.

2. Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ід. код НОМЕР_1 ) на користь Лановецького районного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття 2937 (дві тисячі дев'ятсот тридцять сім) грн. 78 коп. виплаченої допомоги по безробіттю, шляхом перерахування на р/р 37171300901347 в ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня постановлення постанови апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.