Ухвала від 13.12.2013 по справі 1570/4404/2012

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2013 р.Справа № 1570/4404/2012

Категорія: 10.3.4 Головуючий в 1 інстанції: Тарасишина О.М.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді -Шеметенко Л.П.

судді -Домусчі С.Д.

судді -Кравець О.О.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Рис Бессарабії» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2012 року у справі за адміністративним позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рис Бессарабії» про стягнення 13987,06 грн., -

ВСТАНОВИЛА:

В липні 2012 року Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з позовом, в якому просило стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Рис Бессарабії» суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів у 2011 році у розмірі 13831,46 грн. Та пеню за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 155,60 грн.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що відповідачем у 2011 році не був дотриманий норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, а саме відповідач повинен був створити чотири місця для працевлаштування інвалідів, а створив лише три. Сума адміністративно-господарських санкцій за одне нестворене робоче місце становить 13831,46 грн. Відповідач у добровільному порядку не сплатив у повному розмірі суму у встановлені законодавством строки, відтак у відповідача наявна заборгованість зі сплати суми адміністративно-господарських санкцій, у зв'язку з чим Одеським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів була нарахована пеня виходячи з 120 % річних облікової ставки Національного банку України, заборгованість відповідача по якій становить 155, 60 грн.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2012 року адміністративний позов Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Рис Бессарабії» про стягнення 13987,06 грн. - задоволено повністю. Стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю «Рис Бессарабії» на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів у 2011 році у розмірі 13831, 46 грн. (тринадцять тисяч вісімсот тридцять одну грн. 46 коп.) та пеню за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 155, 60 грн. (сто п'ятдесят п'ять грн. 60 коп.), всього 13987,06 грн. (тринадцять тисяч дев'ятсот вісімдесят сім грн. 06 коп.).

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, ТОВ «Рис Бессарабії»

подало апеляційну скаргу, в якій апелянтом ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п.1 ч.1 ст.197 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог та доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

Згідно зі звітом за формою №10-ПІ за 2011 рік, наданому ТОВ «Рис Бессарабії» до Одеського ОВФСЗІ, численність штатних працівників за 2011 рік склала 89 особи.

У відповідності до нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, ТОВ «Рис Бессарабії» повинно було створити 4 робочих місць, проте створив 3.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що у 2011 році відповідачем не надавалась інформація про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів, а саме звіти за формою З-ПН «Звіт про наявність вакансій», у зв'язку з цим відповідач має нести відповідальність у вигляді адміністративно-господарських санкцій, передбачених ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

В апеляційній скарзі ТОВ «Рис Бессарабії» вказується, що підприємством створюються необхідні умови по забезпеченню працевлаштування інвалідів, у 2011 році на підприємстві були працевлаштовані три особи - інваліда. Також, вказується, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком самостійно підбирати і працевлаштовувати інвалідів.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції та не приймає доводи апелянта, виходячи за наступного.

Згідно з ч.3 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18.

Відповідно до ч.3 ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За статтями 18, 18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", забезпечення прав інвалідів на працевлаштування здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Державна служба зайнятості здійснює пошук роботи для інвалідів.

Таким чином, дійсно, підприємство не повинно самостійно підбирати і працевлаштовувати інвалідів, але разом з тим, відповідно до ч.3 ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" воно повинно надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів.

З матеріалів справи не вбачається, що протягом 2011 року ТОВ «Рис Бессарабії» цього обов'язку виконувало.

Отже, не має підстав для висновку про вчинення ТОВ ««Рис Бессарабії» всіх передбачених законодавством дії по працевлаштуванню інвалідів у спірному періоді, що було вірно встановлено судом першої інстанції.

З огляду на викладені обставини, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про необхідність задоволення позовних вимог.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана правова оцінка, а наведені в апеляційній скарзі доводи не дають підстав для висновку про незаконність чи необґрунтованість судового рішення.

За таких обставин підстав для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст.ст. 195, 196; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Рис Бессарабії» - без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2012 року - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Л.П. Шеметенко

Суддя: С.Д. Домусчі

Суддя: О.О. Кравець