05 грудня 2013 р. Справа № 9104/151562/12
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Кузьмича С.М.,
суддів Матковської З.М., Затолочного В.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області на постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 27.02.2012р. по справі № 2а-16714/11 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі неправомірними щодо відмови в призначенні пільгової пенсії,-
В грудні 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області, в якому просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі щодо відмови в призначенні пільгової пенсії згідно положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі призначити ОСОБА_1, пільгову пенсію, як особі, що постійно працювала на території зони посиленого радіоекологічного контролю внаслідок Чорнобильської катастрофи з 30 жовтня 2011 року та проводити її виплату та нарахування.
Постановою Чортківського районного суду Тернопільської області від 27.02.2012р. адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із даною постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати вищевказану постанову суду, як таку, що постановлена при неповному дослідженні доказів та обставин справи та з порушенням норм матеріального права. Зокрема, вказує на те, що ОСОБА_1 не підтверджено факт постійної роботи чи постійного проживання в зоні посиленого радіологічного контролю як того вимагає ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому не має підстав для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку. А у зв'язку з тим, що в ст.55 наведеного вище Закону передбачено надання пенсій зі зменшенням пенсійного віку за конкретних умов, а саме постійне проживання або робота в зоні посиленого радіологічного контролю, а не за наявності в особи пенсійного посвідчення, управлінням правомірно відмовлено у призначенні пенсії. Просить скасувати оскаржувану постанову суду та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
Сторони та їх представники в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату та час розгляду справи, а тому, відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, колегія суддів прийшла до висновку про можливість розгляду справи у їх відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана апеляційна скарга не належить задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю четвертої категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (4 категорія).
30 жовтня 2011 року позивач, звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку та додав до заяви необхідні документи.
Проте, отримав повідомлення про відмову в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку у відповідності до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку з відсутністю документів, які б підтверджували факт постійної роботи чи постійного проживання в зоні посиленого радіологічного контролю в період з 26.04.1986 року по 31.12.1992 року.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення»умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Так, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Зокрема, відповідно до абзацу 6 пункту 2 частини 1 статті 55 вказаного закону, особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років - зменшення віку передбачено 2 роки та додатково 1 рік за кожні 3 роки проживання, але не більше 5 років.
При цьому, згідно з частиною 3 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»і цього Закону.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають чоловіки після досягнення 60 років, за умови наявності у них страхового стажу не менше п'яти років.
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року.
Пунктом 29 Порядку передбачено, що за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка уповноважених органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування.
При цьому, згідно з пунктом 38 Порядку - орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що на час звернення до територіального органу Пенсійного фонду України ОСОБА_1 набув права на призначення пільгової пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», внаслідок постійної роботи в зоні радіоекологічного контролю не менше 4 років станом на 1 січня 1993 року. Вказане підтверджується записами в трудовій книжці, а саме про роботу позивача з 30.03.1978 року по 21.04.1989 року в Чортківському лісгоспзагу, з 30.06.1989 року по 24.01.1991 року в Чортківському міжгосподарському підприємстві «Ювілейне» (розташованому в с.Заводське Чортківського району), з 24.01.1991 року по 06.09.2010 року в Чортківському лісгоспзагу, яке було у 2005 році перейменоване в державне підприємство «Чортківське лісове господарство».
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року № 106 смт Заводське та м. Чортків відносяться до зони посиленого радіоекологічного контролю.
А відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що подані позивачем документи не викликають сумнівів його роботи у зоні посиленого радіологічного контролю, а тому рішення відповідача про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку є необґрунтованим.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області - залишити без задоволення, а постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 27.02.2012р. по справі № 2а-16714/11 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя : Кузьмич С.М.
Судді: Матковська З.М.
Затолочний В.С.