13 грудня 2013 року Справа № 2516/12
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Сеника Р.П.,
суддів Яворського І.О., Іщук Л.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Виноградівського районного суду Закарпатської області від 20 липня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області про визнання дій неправомірними та зобовязання зробити перерахунок нарахованих сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
05 липня 2011 ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області про визнання дій неправомірними та зобовязання зробити перерахунок нарахованих сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачка є матірю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2. Вона перебуває на обліку відповідача, який сплачує їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн. Однак, з таким розміром виплат вона не згодна, оскільки така сума є значно меншою, ніж встановлено ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», яким визначено, що така допомога має надаватись розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який за ст.2 даного Закону розрахований і затверджений відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум».
Постановою Виноградівського районного суду Закарпатської області від 20 липня 2011 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятою постановою її оскаржила ОСОБА_1, в апеляційній скарзі просить скасувати оскаржувану постанову і прийняти нову, якою позовні вимоги задоволити.
Особи, які беруть участь в справі, в судове засідання апеляційного суду не з'явилися, хоч були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити з наступних підстав.
Позивачка є матірю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копіями свідоцтв про народження, які наявні в матеріалах справи.
12.05.2011р. позивачка звернулась в Управління праці та соціального захисту населення Виноградівської державної адміністрації Закарпатської області із заявою про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років.
Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Відповідно до статті 13 цього Закону право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
За приписами статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до пункту 23 Розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було внесено зміни до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 норма пункту 23 Розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", неконституційною не визнавалася, а інші зміни до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у 2010-2011 роках - не вносилися.
Позивачці призначено допомогу на підставі Закону України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми" до досягнення дитиною трирічного віку. Виплати допомоги проводяться в розмірі 130,00 грн. на дитину, що підтверджується відповідною довідкою відповідача і відповідає діючому законодавству.
Отже, в 2010-2011р. позивач не мала права на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, відповідно до попередньої редакції статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", у зв'язку із дією положень пункту 23 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Відповідно до статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" від 26 грудня 2008 року № 835-VIдопомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
На час розгляду справи є чинним Порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року. Відповідно до пункту 22 зазначеного Порядку відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Норми статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" ст.70 Закону України " Про державний бюджет України на 2010р." на дійсний час є чинними, визнані неконституційними не були, у зв'язку з чим колегія судів вимоги апеляційної скарги про відмову в задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплати недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2010-2011 рік є обґрунтованими.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів вважає, що відсутні підстави для зобов'язання відповідача у донарахуванні недоотриманих сум щомісячної соціального допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05.07.2010 р. по 20.07.2011 р.
Враховуючи те, що управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації в 2010 та 2011 роках виплачувало позивачу допомогу у розмірах, встановлених новою редакцією статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", його дії є правомірними.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі наведеного, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Виноградівського районного суду Закарпатської області від 20 липня 2011 року у справі № 2a-2462/11 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: Сеник Р.П.
Судді : Яворський І.О.
Іщук Л.П.