Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 553/2657/13-ц
Провадження № 2/553/1060/2013
Іменем України
29.10.2013м. Полтава
Ленінський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді - Тимчук Р.І.,
при секретарі - Васильєвій Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за позовом Прокурора Ленінського району м. Полтави в інтересах держави в особі: Полтавської міської ради до ОСОБА_1, третя особа: Державна інспекція сільського господарства в Полтавській області про стягнення заподіяної шкоди внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, -
У липні 2013 року Прокурор Ленінського району м. Полтави звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі: Полтавської міської ради до ОСОБА_1, третя особа: Державна інспекція сільського господарства в Полтавській області про стягнення заподіяної шкоди внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.
В судовому засіданні прокурор Прокуратури Ленінського району м. Полтави ОСОБА_2 позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи Полтавської міської ради ОСОБА_3 позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з»явився, попередньо не повідомивши суд про причини своєї неявки.
Представник відповідача ОСОБА_4 позовні вимоги визнала, не заперечувала проти задоволення позовних вимог.
Представник третьої особи ОСОБА_5 позовні вимоги Прокурора підтримала в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Суд, вислухавши учасників судового процесу та дослідивши матеріали справи і оцінивши їх в сукупності, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно ст. 121 Конституції України, на прокуратуру покладено функцію представництва інтересів громадян і держави в суді у випадках, визначених законом.
У відповідності зі ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадян або держави у випадках, передбачених законом.
Прокуратурою Ленінського району міста Полтави, з залученням фахівців Державної інспекції сільського господарства в Полтавській області проведено перевірку додержання вимог земельного законодавства по факту самовільного зайняття земельних ділянок членами гаражного кооперативу «Енергія», що знаходиться за адресою м. Полтава, вул. Південна,8-а-г.
В ході перевірки встановлено, що ОСОБА_1 в порушення вимог ст.ст. 123 - 126 Земельного кодексу України, ст.ст. 20, 25 Закону України «Про землеустрій», без набуття права власності чи права користування земельною ділянкою, встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, реєстрації права власності чи користування, самовільно зайнято земельну ділянку загальною площею 0,0028 га, де побудовано гараж на землях житлової та громадської забудови за адресою м. Полтава, вул. 8-а-г.
Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації.
Стаття 126 Земельного кодексу України передбачає, що право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою, а право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Відповідно до постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 30.03.12 року № 6, самочинним вважається будівництво житлового будинку, будівлі, споруди, іншого нерухомого майна, якщо вони збудовані (будуються) на земельній ділянці, що не була відведена особі, яка здійснює будівництво; або відведена не для цієї мети; або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту; або з істотним порушенням будівельних норм і правил.
Під наданням земельної ділянки слід розуміти рішення компетентного органу влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність або надання у користування, або передачу права користування земельною ділянкою на підставі цивільно-правових договорів фізичною чи юридичною особою.
Не може вважатися наданням земельної ділянки лише рішення компетентного органу влади про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або для розробки проекту удови.
Однак, ОСОБА_1, всупереч ст. 116 Земельного кодексу України ступив до використання земельної ділянки без прийняття органом місцевого самоврядування відповідного рішення про надання ділянки для будівництва гаражу.
Самовільність та незаконність зайняття земельної ділянки підтверджується актом перевірки земельної ділянки Державної інспекції сільського господарства в Полтавській області від 16 травня 2013 року.
Крім того, 21.05.2013 року відносно ОСОБА_1, складено протокол про адміністративне правопорушення № 000195 та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 195 за ст.. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто самовільне зайняття земельної ділянки.
Відповідно до розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного заняття земельної ділянки ОСОБА_1 розмір шкоди складає 226,18 грн.
Статтею 1166 Цивільного кодексу України встановлено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода заподіяна майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ст. 13 Конституції України визначає, що земля, її надра, атмосферне повітря, які знаходяться в межах території України, є об'єктами власності Українського народу. Від імені народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Відповідно до Закону України № 5245 від 06.09.2012 «Про внесення до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», з 01.01.2013 землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються, зокрема, землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів.
Згідно ст. 122 Земельного кодексу України, зокрема, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Таким чином, самовільне зайняття відповідачем земельної ділянки позбавляє Полтавську міську раду можливості вільно розпоряджатися своїми землями.
Одночасно, згідно ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» саме Полтавська міська рада в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснює на відповідних територіях державний контроль, зокрема, за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель.
У зв'язку з цим органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, є Полтавська міська рада.
Згідно ст. 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель є Державна інспекція сільського господарства, яка відносить здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам.
Згідно ст. 14 Конституції України, ст. 1 Земельного кодексу України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Враховуючи вищезазначене, прокурор звернувся з позовом про захист інтересів держави, оскільки збереження, раціональне використання, поліпшення та відтворення стану земельних ресурсів є невід'ємною умовою зміцнення правопорядку та законності в даній сфері, забезпечення екологічної безпеки в Україні.
Прокурор Ленінського району м. Полтави звертається до Ленінського районного суду м. Полтави, оскільки згідно до вимог ст. 114 ЦПК України позови, що виникають з приводу нерухомого майна, пред'являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Так, спірна земельна знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Південна, 8-а-г.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 20, 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. ст. 3,45,107,118 ЦПК України, ст. ст. 125,126,211,212 Земельного кодексу України, суд, -
Позов Прокурора Ленінського району м. Полтави в інтересах держави в особі: Полтавської міської ради до ОСОБА_1, третя особа: Державна інспекція сільського господарства в Полтавській області про стягнення заподіяної шкоди внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 кошти в сумі 226,18 грн. заподіяної шкоди внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, розташованої за адресою м. Полтава, вул. Південна, 8-А-Г, на користь держави в особі Полтавської міської ради (УДКСУ у м. Полтаві р/р 33115331700002, код ЄДРПОУ 38019510, МФО 831019, банк отримувача ГУ ДКСУ у полтавській області).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 229 грн. 40 коп.
На рішення може бути подана апеляційна скарга в апеляційний суд через Ленінський районний суд м. Полтави протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави ОСОБА_6