Постанова від 17.12.2013 по справі 378/1207/13-а

Єдиний унікальний номер: 378/1207/13-а

Провадження № 6-а/378/10/13

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" грудня 2013 р. Ставищенський районний суд Київської області в складі:

головуючого Галича Ю. М.,

за участю секретаря Шевченко Т.А..,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду Ставищенського районного суду Київської області, справу за скаргою Головного Управління пенсійного фонду України у Київській області до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві про визнання протиправними дій державного виконавця та скасування постанови про накладення штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

До суду з вказаною скаргою звернулося ГШУ ПФУ України у Київській області, посилаючись на те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області 04.11.2013 отримано постанову державного виконавця про накладення штрафу від 30.10.2013 ВП № 30528287 за невиконання рішення суду відповідно до виконавчого листа № 2-а -43/2009 від 01.08,2011, стягувачем по якому є ОСОБА_1.

Вважають дану постанову необґрунтованою та такою, що винесена з порушенням чинного законодавства виходячи з наступного.

В постанові державного виконавця про накладення штрафу від 30.10.2013 ВП № 30528287 за невиконання рішення суду відповідно до виконавчого листа № 2а-43/2009 від 01.08.2011 вказано, що станом на 30.10.2013 будь-яка інформація про виконання рішення суду від головного управління Пенсійного фонду України у Київській області до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві не надходила.

Даний висновок не відповідає дійсності. В матеріалах пенсійної справи наявні докази того, що головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 а саме - перерахунок пенсії згідно рішення суду на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданою головному управлінню ПФУ у Київській області ГУ МВС України у Київській області.

Борг по перерахунку буде виплачений після надходження цільових коштів, призначених для фінансування цих виплат.

Для прийняття рішення щодо застосування санкцій, передбачених ч. 1 ст. 89 Закону державний виконавець повинен встановити два факти: по-перше, що судове рішення не виконано, по-друге, що рішення суду не виконано без поважних на то причин.

В мотивувальній частині оскаржуваної постанови відсутнє обґрунтування прийнятого державним виконавцем рішення щодо невиконання боржником судового рішення без поважних на то причин, - в оскаржуваній постанові зазначено, що «рішення суду залишається невиконаним, будь-які дії, спрямовані на виконання рішення суду посадовими особами Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області не вчинені».

Отже, в зазначеному документі не наведені доводи, на підставі яких державний виконавець прийшов до висновку про відсутність у боржника поважних причин, які б унеможливлювали виконання боржником судового рішення. Жодних дій щодо перевірки цього факту державним виконавцем не здійснено.

Згідно з вимогами ст.ст. 6, 11 Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон) державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб, а також вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Позивач просить постанову державного виконавця про накладення штрафу від 30.10.2013 ВП №30528287 за невиконання рішення суду відповідно до виконавчого листа № 2а-43/2009 від 01.08.2011- скасувати.

Представник скаржника УПФУ України в Київській області в першому судовому засіданні, 26.11.2013 року (яке було відкладено ) подав заяву про збільшення позовних вимог та просить також скасувати постанову державного виконавця про накладення штрафу від 12.11.2013 ВП №30528287 за невиконання рішення суду відповідно до виконавчого листа № 2а-43/2009 від 01.08.2011 року.

Представник скаржника УПФУ України в Київській області в судове засідання не прибув, до суду подав заяву, відповідно до якої скаргу підтримує та просить розглядати її у його відсутність в порядку письмового провадження.

Представник відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві в судове засідання не прибув, про розгляд справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Суд, розглянувши матеріали справи та дослідивши письмові докази вважає, що скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві було надіслано повідомлення, від 30 жовтня 2013 року (а.с. 4), скаржнику про надсилання на його адресу копії постанови про накладення штрафу.

Із копії постанови про накладення штрафу від 30 жовтня 2013 року вбачається, що на скаржника за невиконання рішення суду було накладено штраф у розмірі 680 гривень (а.с. 5).

Із копії постанови про накладення штрафу від 12 листопада 2013 року вбачається, що за невиконання рішення суду постановою державного виконавця від 30 жовтня 2013 року на ГУ ПФУ у Київській області накладено штраф в сумі 680 грн. за невиконання рішення суду. Станом на 12 листопада 2013 року будь-яка інформація про виконання рішення суду до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві не надходила, а тому даною постановою га ГУ ПФУ у Київській області накладено штраф у сумі 1360 грн. (а.с. 21).

Свої вимоги про скасування постанови про накладення штрафу позивач обґрунтовує тим, що не виконав судове рішення у встановлений державним виконавцем строк з поважних причин, а саме -у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування.

Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню, у разі невиконання їх у добровільному порядку, регламентується Законом України "Про виконавче провадження". Вказаний нормативний акт є спеціальним по відношенню до інших нормативних актів при вирішенні питання щодо оцінки дій державного виконавця.

У відповідності до ч. 1 ст. 89 Закону України «Про виконавче провадження»у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Таким чином, державним виконавцем може бути винесено постанову про накладення штрафу виключно у разі невиконання боржником судового рішення без поважних причин.

Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затверджене Постановою правління Пенсійного фонду України 30.04.2002 р. № 8-2, передбачено, що Управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.

Відповідно до Порядку зарахування коштів Пенсійного фонду України на рахунки, відкриті у Державному казначействі України, та їх подальшого спрямування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 17-1 від 18.08.2010 р., кошти, що надходять на видатковий рахунок, Пенсійний фонд України розподіляє та спрямовує на здійснення видатків головним управлінням Фонду згідно з потребою на фінансування виплат пенсій та грошової допомоги. Кошти перераховуються Державним казначейством України на підставі платіжних доручень Пенсійного фонду України на рахунки головних управлінь Фонду, відкриті в установах банку.

У відповідності до ст. 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.

Таким чином, УПФУ лише здійснюють фактичну виплату громадянам коштів, які надходять із державного бюджету.

З наведеного вбачається, що питання розподілу та спрямування коштів на виплату пенсій та грошової допомоги не належить до повноважень ГУ ПФУ у Київській області, а тому самостійно виконати рішення суду в частині виплати пенсії це Управління не спроможне.

У зв'язку з цим суд приходить до висновку про те, що ненадходження відповідних коштів із державного бюджету є поважною причиною невиконання відповідачем судового рішення.

За вищевказаних обставин справи суд дійшов висновку, що посилання ГУ ПФУ у Київській області на наведені ним вище обставини та на відсутність вини в діях скаржника, є підставою для скасування постанов про накладення штрафу.

Керуючись ст.ст. 6, 11, 30, 36, 49, 82,89 Закону України „Про виконавче провадження”, ст.63 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,ст.ст.2, 6, 9, 7, 11, 12, 17,18, 158-163,181, 185, 186 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов Головного Управління пенсійного фонду України у Київській області задовольнити.

Постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві про накладення штрафу в розмірі 680 (шістсот вісімдесят) гривень, на Головне Управління пенсійного фонду України у Київській області від 30.10.2013 ВП №30528287 - скасувати.

Постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві про накладення штрафу в розмірі 1360(одна тисяча триста шістдесят) гривень, на Головне Управління пенсійного фонду України у Київській області від 12.11.2013 ВП №30528287 - скасувати.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Ставищенський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Ю. М. Галич