Справа № 379/2314/13-а
2-а/379/91/13
20.12.2013 року м.Тараща
Таращанський районний суд Київської області в складі:
головуючого: Потеряйко Світлана Анатоліївна
при секретарі - Іванченко Т.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тараща
справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відділу Державної виконавчої служби примусового виконання рішень Головного управління юстиції Київської області про поновлення строку та оскарження постанови про закінчення виконавчого провадження, -
Позивач звернувся до Таращанського районного суду, як адміністративного суду, з вище названим позовом.
Даний позов позивач обґрунтовує тим, що 13 грудня 2010 року Постановою Таращанського районного суду Київської області було задоволено його позов до Управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі про зобов'язання провести перерахунок пенсії та виплату заборгованості йому додаткової пенсії відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку 75 % від мінімальної пенсії за віком та державної пенсії відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» державної пенсії в розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, за період з 03.06.2010 року з урахуванням фактично виплачених сум.
На виконання даної постанови 13 грудня 2010 року йому було видано виконавчий лист №2-а-5580/10 р., який він пред'явив для примусового виконання до відділу ДВС примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Київській області.
Виконавчий лист виконувався до листопада 2011 року. З вказаного періоду постанова суду, яка набрала законної сили, не виконується і є не виконаною до даного часу. Дане підтверджується довідкою про розмір пенсії за період з 2011 по 2013 роки.
Крім того, 20.11.2013 року для отримання інформації по виконанню виконавчого листа №2-а-5580/10 р., він надіслав запит до відділу ДВС примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Київській області. Даний запит вони отримали 22 листопада 2013 року, проте до цього часу відповіді про виконання виконавчого листа він не отримав.
Цього ж дня він звернувся до відділу ДВС Таращанського РУЮ Київської області із заявою про прийняття виконавчого листа №2-а-5580/10 до виконання.
26 листопада 2013 року начальником ДВС Таращанського РУЮ Київської області було винесено Постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження, оскільки виконавче провадження по вищевказаному виконавчому листу було закінчено 22.04.2011 року на підставі п. 8 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження», про що свідчить відмітка на виконавчому документі. Згідно ч. 1 ст. 50 цього ж закону завершене виконавче провадження не може бути розпочате знову.
Оскільки Постанову про закінчення виконавчого провадження він не отримував і йому не було відомо про її існування (про закінчення виконавчого провадження дізнався 26 листопада 2013 року звернувшись до ВДВС Таращанського РУЮ Київської області), він фізично не мав можливості оскаржити дану постанову у встановлені законом строки.
У зв'язку з цим просить суд поновити строк для оскарження постанови про закінчення виконавчого провадження та визнати незаконними дії відділу ДВС примусового виконання рішень ГУЮ у Київській області щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження від 22.04.2011 року, оскільки дана постанова є незаконною, так як Постанова Таращанського районного суду Київської області від 13 грудня 2010 року про зобов'язання провести перерахунок пенсії та виплату заборгованості виконана лише частково.
В судове засідання заявник не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлений належно, проте в заяві просив суд розглядати справу у його відсутність, а вимоги задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлений належно, про причини неявки суд не повідомив.
Судом встановлено, що 13 грудня 2010 року Постановою Таращанського районного суду Київської області було задоволено позовні вимоги позивача до Управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі про зобов'язання провести перерахунок пенсії та виплату заборгованості йому додаткової пенсії відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку 75 % від мінімальної пенсії за віком та державної пенсії відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» державної пенсії в розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, за період з 03.06.2010 року з урахуванням фактично виплачених сум.
На виконання даної постанови 13 грудня 2010 року йому було видано виконавчий лист №2-а-5580/10 р., який він пред'явив для примусового виконання до відділу ДВС примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Київській області.
20.11.2013 року для отримання інформації по виконанню виконавчого листа №2-а-5580/10 р., він надіслав запит до відділу ДВС примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Київській області. Даний запит вони отримали 22 листопада 2013 року, проте до цього часу відповіді про виконання виконавчого листа він не отримав.
Позивачу стало відомо, що виконавчий лист №2-а-5580/10 знаходиться в Таращанському районному суді.
22.11.2013 року на його заяву йому було повернуто оригінал виконавчого листа №2-а-5580/10.
Цього ж дня він звернувся до відділу ДВС Таращанського РУЮ Київської області із заявою про прийняття виконавчого листа №2-а-5580/10 до виконання.
26 листопада 2013 року начальником ДВС Таращанського РУЮ Київської області було винесено Постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження, оскільки виконавче провадження по вищевказаному виконавчому листу було закінчено 22.04.2011 року на підставі п. 8 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження», про що свідчить відмітка на виконавчому документі. Згідно ч. 1 ст. 50 цього ж закону завершене виконавче провадження не може бути розпочате знову.
З матеріалів адміністративної справи №2-а-5580/10, вивченої в судовому засіданні, вбачається, що старшим державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень ВДВС Головного управління юстиції Київської області 22.04.2011 року винесено постанову про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №2-а-5580/10, виданого 13.12.2010 року Таращанським районним судом про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 заборгованості додаткової пенсії відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку 75 % від мінімальної пенсії за віком та державної пенсії відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» державної пенсії в розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, за період з 03.06.2010 року з урахуванням фактично виплачених сум.
Постанова про закінчення виконавчого провадження винесена з посиланням на лист Управління Пенсійного Фонду України у Таращанському районі Київської області від 03.03.2011 року про те, що перерахунок пенсії проведено.
Стаття 49 ЗУ «Про виконавче провадження» надає вичерпний перелік обставин, які дають право ДВС закінчити виконавче провадження. В диспозиції п. 8 ч. 1 ст. 49 вищезазначеного закону зазначено, що виконавче провадження підлягає закінченню лише після фактичного виконання в повному обсязі згідно з виконавчим документом. В виконавчому листі від 13.12.2010 року, виданому Таращанським районним судом Київської області по справі № 2-а-5580/10 р., кінцевий період виплат не зазначений.
Розмір державної пенсії, який зазначений в ч. 4 ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та розмір додаткової пенсії, який визначений ст.50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» залежить від мінімальної пенсії за віком, яка неодноразово змінювалася. Тому, УПФУ в Таращанському районі Київської області повинно здійснювати відповідний перерахунок пенсії позивача, але цього не зроблено.
Оскільки в постанові Таращанського районного суду від 13.12.2010 року ( на підставі якої виданий виконавчий лист №2-а-5580/10) не визначено кінцевого періоду виплати державної пенсії та додаткової пенсії, то остання припиняється у разі смерті особи, або у разі припинення виплати пенсії чи її зміни у передбачених законом випадках.
Проте, згідно повідомлення УПФУ в Таращанському районі Київської області вбачається, що дії вказані у виконавчому листі виконані по 2011 рік.
Таким чином, постанова суду виконана лише частково, а саме по 2011 рік. Надалі виплата пенсії позивачу не здійснювалася.
Вказані обставини встановлено з матеріалів справи, досліджених в судовому засіданні.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
В ст.75 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження.
Згідно з ч. 3 цієї статті, у разі якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом, після чого виносить постанову про закінчення виконавчого провадження, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, і повертає виконавчий документ до суду чи іншого органу (посадової особи), що його видав.
Як роз'яснено в п.17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 21.05.2012 року за № 5 «Про внесення змін до постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13 грудня 2010 року № 3 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби», державний виконавець зобов'язаний здійснювати необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом. Судам слід ураховувати, що виконавці мають право повертати документи щодо виконання рішень адміністративних судів про стягнення з пенсійних органів та суб'єктів владних повноважень відповідних виплат пенсії, соціальної допомоги тощо у разі здійснення державним виконавцем усіх можливих дій, спрямованих на виконання рішення.
А в даному випадку державним виконавцем не було проведено перевірки виконання судового рішення, не було вжито всіх можливих заходів для виконання рішення згідно приписів ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження», та передчасно винесено постанову про закінчення виконавчого провадження, що призвело до порушення прав та інтересів позивача.
Крім того, дії відповідача у винесенні постанови про закінчення виконавчого провадження є неправомірними та не відповідають вимогам ЗУ «Про виконавче провадження» ще і тому, що рішення суду повністю не виконано.
З врахуванням всього вищенаведеного суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження та її скасування, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову /в т.ч./: про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.
Крім того, оскільки позивач дізнався про порушення своїх прав лише 26.11.2013 року, то суд вважає за необхідне поновити строки на оскарження постанови про закінчення виконавчого провадження.
Судові витрати підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст. ст. 58, 124 Конституції України, Законом України «Про виконавче провадження», ст. ст. 2, 17, 18, 70, 99, 159-163, 167, 181, 185, 186 КАС України, суд , -
Позов задовольнити.
Поновити строк звернення до суду на оскарження постанови про закінчення виконавчого провадження від 22.04.2011 року.
Визнати протиправними дії відділу Державної виконавчої служби примусового виконання рішень Головного управління юстиції Київської області щодо винесення постанови від 22 квітня 2011 року про закінчення виконавчого провадження № 23964038 з виконання виконавчого листа по справі № 2-а-5580/10 р., виданого Таращанським районним судом Київської області 13 грудня 2010 року.
Скасувати постанову старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Таращанського районного управління юстиції в Київській області від 22 квітня 2011 року про закінчення виконавчого провадження №23964038 з виконання виконавчого листа по справі № 2-а-5580/10 р., виданого Таращанським районним судом Київської області 13 грудня 2010 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Таращанський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови. У разі якщо постанову було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий: Потеряйко С. А.