20.12.2013 Провадження по справі № 2-а/380/42/13
Справа № 380/2192/13-а
20 грудня 2013 року Тетіївський районний суд Київської області в складі :
головуючого судді : Косович Т.П.
при секретарі : Козуб І.С.
з участю адвоката : ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тетієві адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації в Київській області про визнання рішення про відмову неправомірним та зобов'язання видати посвідчення,-
Позивач ОСОБА_2 звернувся до Тетіївського районного суду із названим позовом, в якому просить визнати відмову відповідача щодо невидачі йому посвідчення інваліда війни неправомірною та зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації в Київській області видати відповідне посвідчення.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги, посилаючись на те, що рішення Управління праці та соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації від 10.12.2013 р. № 10/1735 про відмову ОСОБА_2 у встановленні статусу інваліда війни і видання відповідного посвідчення, як особі, що була залучена для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань Цивільної оборони , є незаконним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства.
Представник відповідача Тимчук Л.М. з позовом не згодна, посилаючись на викладене в письмовому запереченні обгрунтування і в судовому засіданні зазначила, що поданих позивачем документів недостатньо для встановлення йому статусу інваліда війни.( а.с.-26)
Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд, вважає, що позов обґрунтований виходячи з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_2 має статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) (що підтверджується наявною в матеріалах справи копією посвідчення серії НОМЕР_1 ) та статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (що підтверджується наявною в матеріалах справи копією вкладки серії НОМЕР_1 від 12.01.2012 року).( а.с.-5)
В період з 26 травня по 08 червня 1986 року та з 10 травня по 11 червня 1987 року ОСОБА_2 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованого формування служби санітарної обробки людей та знезараження одягу ЦО Миронівського району створеного на базі Миронівського райпобуткомбінату та залучався до виконання заходів цивільної оборони по дезактивації одягу, санітарної обробки військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу та інших категорій працівників, які були задіяні на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.( а.с.-10,12,13)
Факт приймання участі у ліквідації аварії на ЧАЕС ОСОБА_2 підтверджується також наявною в матеріалах справи довідкою № 01-04/2070/454 від 26.11.2013 року, виданою Департаментом з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації .( а.с.-14)
30.04.2013 року ОСОБА_2 було встановлено II групу інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним із роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, безстрокове (що підтверджується наявною в матеріалах справи копією довідки МСЕК серії КИО-1 № 0416893 від 30.04.2013 року. ) ( а.с.-6)
Відповідно до статті 1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" Закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров'я й активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров'я.
Положенням статті 4 Закону встановлено, що ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Згідно Закону України "Про внесення змін до статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 15 червня 2004 року N 1770-ІУ статтю 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" було доповнено пунктом 9.
Згідно пункту 9 статті 7 Закону до інвалідів війни належать також інваліди з числа: осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
В грудні 2013 року позивач звернувся до управління праці та соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації із заявою про встановлення йому статусу інваліда війни відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
У відповідь на звернення позивача, Управлінням праці та соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації від 10.12.2013 р. № 10/1735 йому було відмовлено у встановленні статусу інваліда війни та у виданні відповідного посвідчення з посиланням на той факт, що відсутні відповідні документи.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Як підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою № 01-04/2070/454 від 26.11.2013 року, виданою Департаментом з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації ОСОБА_2 в період з 26 травня по 08 червня 1986 року та з 10 травня по 11 червня 1987 року ОСОБА_2 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованого формування служби санітарної обробки людей та знезараження одягу ЦО Миронівського району створеного на базі Миронівського райпобуткомбінату та залучався до виконання заходів цивільної оборони по дезактивації одягу, санітарної обробки військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу та інших категорій працівників, які були задіяні на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Зазначена вище Довідка була подана позивачем разом з пакетом інших необхідних документів до Управління праці та соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації для встановлення йому статусу інваліда війни.
Однак, відповідачем в наданні даного статусу було відмовлено, посилаючись на те, що дана довідка не є документальним підтвердженням факту залучення ОСОБА_2 до складу формувань ЦО .
Разом з тим, суд звертає увагу, що пунктом 1 Наказу Начальника Управління з питань надзвичайних ситуацій Київської обласної державної адміністрації "Про створення та призначення комісії з питань підтвердження участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони від 10 травня 2006 р. № 10 передбачено створення в управлінні комісії з питань підтвердження участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони.
Таким чином, суд не погоджується з посиланням представника відповідача на те, що видана довідка не може підтверджувати факт участі позивача у формуванні Цивільної оборони. Пояснення представника відповідача, що комісія Управління з питань надзвичайних ситуацій Київської ОДА (колишній штаб ЦО Київської області), яка створена за наказом начальника Управління при відсутності Положення про неї, є нелегітимною та не уповноважена до видачі довідок жодним нормативно-правовим документом, є необґрунтованими та безпідставними.
Згідно вимог статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Суд звертає увагу на те, що усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Відповідно до вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 12 Закону України "Про цивільну оборону" для забезпечення заходів з цивільної оборони, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій та проведення спеціальних робіт у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, місцевих державних адміністраціях, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності і підпорядкування створюються спеціалізовані служби цивільної оборони: енергетики, захисту сільськогосподарських тварин і рослин, інженерні, комунально-технічні, матеріального забезпечення, медичні, оповіщення і зв'язку, протипожежні, торгівлі і харчування, технічні, транспортного забезпечення та інші. Для проведення евакуаційних заходів в умовах надзвичайних ситуацій на базі місцевих державних адміністрацій створюються евакуаційні комісії. Організаційні засади створення служб цивільної оборони та евакуаційних органів, їх завдання, функції і повноваження визначаються у Положенні про Цивільну оборону України.
Суд звертає увагу сторін на те, що суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обгрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві посилання позивача є обгрунтованими, та відповідно такими, що підлягають задоволенню.
Позивач, як особа, що у встановленому законом порядку віднесений до першої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також є інвалідом II групи, звільнений від сплати судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись статтями . 6-14, 11, 69-71, 99 160-163, 167 КАС України, Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" суд -
Позовні вимоги - задовольнити .
Визнати відмову Управління праці та соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації щодо невидачі ОСОБА_2 посвідчення інваліда війни неправомірною.
Зобов"язати Управління праці та соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації Київської області видати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю АДРЕСА_1 посвідчення інваліда війни.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Київської області на протязі 10 діб.
Суддя Т. П. Косович