17.12.13р. Справа № 904/8155/13
За позовом Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
про стягнення 99 223,20 грн. збитків
Суддя Назаренко Н.Г.
Секретар судового засідання Бондик Є.В.
Представники:
Від позивача: Романовський Д.С., довіреність № 7/26-10 від 03.01.2013 р.
Від відповідача: не з'явився
Криворізька міська рада звернулась до господарського суду з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення збитків завданих використанням земельної ділянки без оформлення права користування у розмірі 99 223,20 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що земельна ділянка площею 893 кв.м., що належить до комунальної власності, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, використовується відповідачем для комерційного використання, а саме для розміщення кафе без належно оформленого права користування. Не оформлення відповідачем права користування зазначеною земельною ділянкою в законному порядку шляхом оформлення договору оренди на земельну ділянку позбавило територіальну громаду м. Кривого Рогу в особі міської ради, як власника землі, права отримувати від цієї земельної ділянки дохід в розмірі орендної плати. Діями відповідача місцевому бюджету завдані збитки, які згідно розрахунку позивача складають 99 223,20 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги, викладені у позовній заяві, підтримав у повному обсязі.
Відповідач відзив на позов не надав, явку повноважного представника в судові засідання, призначені для розгляду справи, не забезпечив, про дату, час і місце проведення судових засідань відповідач повідомлений належним чином за його місцезнаходженням згідно матеріалів справи (а.с. 32-33).
Відповідно до ч. 1 ст. 93 Цивільного кодексу України місцезнаходження юридичної особи визначається місцем її державної реєстрації, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. № 18, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору (п. 3.9.2 постанови).
Статтею 22 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України, за відсутності представника відповідача, оскільки про час та місце розгляду справи останній повідомлений належним чином, про що свідчить підпис представника відповідача в рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с. 49).
12.11.2013р. у судовому засіданні розгляд справи відкладався до 02.12.2013р., 02.12.2013р. розгляд справи відкладався до 17.12.2013р.
Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу сторонами не подавалось.
В порядку ст. 85 ГПК України, у судовому засіданні 17.12.2013р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -
20.03.2013 р. Державною інспекції сільського господарства в Дніпропетровській області проведено позапланову перевірку щодо дотримання вимог земельного законодавства під час використання ФОП ОСОБА_1 земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1.
За результатами обстеження земельної ділянки, головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Дніпропетровській області Усенко Т.М. в присутності ФОП ОСОБА_1 був складений акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 20.03.2013р. (а.с. 16-19), за змістом якого, земельна ділянка площею 0,0893 га розташована в Дзержинському районі АДРЕСА_1, використовується під розміщення кафе.
На підставі договору дарування будівлі від 04.11.2002р. ОСОБА_1 отримала у приватну власність нежитлову двоповерхову шлакоблочну, обкладену цеглою будівлю загальною площею 568,9 кв.м., вбиральню, замощення, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до реєстраційного посвідчення КП «Криворізького бюро технічної інвентаризації» ОСОБА_1 є власником двоповерхової шлакоблочної, обкладеної цеглою будівлі загальною площею 568,9 кв.м., вбиральня, замощення за адресою: АДРЕСА_1, зареєстровано в книзі 11.11.2002р. за № 2583.
Відповідачем та Криворізькою міською радою був укладений договір оренди земельної ділянки площею 893 кв.м від 28.05.2004р. (строк дії - 5 років) зареєстрований у Криворізькому міському управлінні земельних ресурсів про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис за № 3472 від 11.06.2004р. (кадастровий номер земельної ділянки 1211000000:02:010:0003). Відповідно до договору оренди земельна ділянка передається в оренду з метою несільськогосподарського призначення для розміщення кафе по АДРЕСА_1.
ФОП ОСОБА_1 використовує земельну ділянку у розмірі 893 кв.м. під розміщення кафе. На земельній ділянці розташована нежитлова будівля загальною площею 568,9 кв.м. Територія огороджена, має окремий вхід, знаходиться у задовільному стані. На момент перевірки не використовувалась.
Відповідно до пояснень ФОП ОСОБА_1, з моменту закінчення дії строку договору оренди на земельну ділянку, плата за землю не нараховувалась та не сплачувалась до бюджету.
На момент перевірки правовстановлюючі документи на земельну ділянку не оформлено, що є порушенням вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 20.03.2013р. був складений у присутності ФОП ОСОБА_1 та підписаний нею без заперечень, та у судовому порядку не оскаржувався.
Також, 20.03.2013 року Державною інспекцією сільського господарства в Дніпропетровської області видано припис № 24/22 (а.с. 20-21) про приведення використання спірної земельної ділянки у відповідність до вимог чинного законодавства України.
Отримання даного припису відповідачем підтверджується його підписом у пункті припису «Відмітка про вручення (надсилання) припису».
Актом комісії з визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам від 17.05.2013р. № 3 «Про затвердження розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам» (а.с. 24-26) із запрошенням суб'єктів господарювання, які заподіяли збитки територіальній громаді міста, у тому числі ФОП ОСОБА_1, встановлено, що при перевірці законності використання земель міста головним спеціалістом відділу Державної інспекції сільськогосподарського господарства в Дніпропетровській області Усенко Т.М. виявлено порушення земельного законодавства, що полягає в зайнятті ФОП ОСОБА_1 земельної ділянки площею 893кв.м. для розміщення кафе на АДРЕСА_1 без правоустановчих документів на землю (акт перевірки від 20.03.2013р.).
Відповідно до висновків даної комісії, територіальна громада міста як власник земельної ділянки внаслідок обмеження прав самовільним зайняттям без право установчих документів на землю ФОП ОСОБА_1 площі 893 кв.м. для розміщення кафе на АДРЕСА_1 у Дзержинському районі з 01.06.2010р. до 31.05.2013р. не одержало доход (у вигляді орендної плоти за землю) до міського бюджету в розмірі 99 223,20 грн., що спричинило заподіяння їй збитків у вказаному розмірі.
Рішенням виконкому Криворізької міської ради від 12.06.2013р. № 199 «Про затвердження актів комісії з визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам» (а.с.27), було вирішено затвердити акти комісії з визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам, від 17.05.2013р. № 3 та запропоновано суб'єктам господарювання, зазначеним у актах, не пізніше наступного місяця після прийняття рішення добровільно відшкодувати територіальній громаді міста збитки у розмірі, визначеному комісією, та надати до управління земельних ресурсів виконкому міської ради копії платіжних документів.
Відповідача про необхідність відшкодування витрат, спричинен6их порушенням умов землекористування було повідомлено листом від 19.08.2013р. № 1812 (а.с. 28).
Відповіді на даний лист Відповідач не надав, суму збитків не сплатив, що і стало підставою для звернення Криворізької міської ради з позовом до суду.
Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Згідно статей 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до частини 2 статті 152 Земельного Кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема - відшкодування заподіяних збитків.
Згідно статті 157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 року № 284 „Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам" (надалі - порядок) збитки не одержані доходи, заподіяні тимчасовим зайняттям земельних ділянок, а також обмеження прав власників землі підлягають відшкодуванню відповідачем власнику землі, в даному випадку - Криворізькій міській раді Дніпропетровської області.
Статтею 153 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкт господарювання, здійснюючи господарську діяльність, зобов'язаний своєчасно вносити відповідну плату за використання природних ресурсів, відшкодовувати збитки, завдані ним власникам.
Відповідно до ст. 224 Господарського кодексу України учасник господарських відносин, який порушив установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.
Податковий кодекс України встановлює здійснення оплати за використання земельних ділянок у вигляді плати за землю або орендної плати.
Відповідно до ст. 287 Податкового кодексу України - власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Землекористування здійснюється у вигляді постійного користування земельною ділянкою та оренди.
Згідно зі ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають лише підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Згідно наданого до матеріалів справи розрахунку (а.с.8), заборгованість по сплаті за користування земельною ділянкою Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 становить 99 223,20 грн.
Станом на момент розгляду цієї справи, документів, що посвідчують право користування вищезазначеною земельною ділянкою (доказів оформлення правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку) відповідач суду не надав, збитки у розмірі визначеному в позовній заяві не сплатив, заперечень на позов не надав.
З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу витрати пов'язані з розглядом справи при задоволенні позову покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позов задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Територіальної громади міста Кривого Рогу в особі Криворізької міської ради (50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пл. Радянська, 1, код ЄДРПОУ 33874388) збитки у розмірі 99 223,20 грн. (дев'яносто дев'ять тисяч двісті двадцять три грн. 20 коп.) та витрат по сплаті судового збору 1 984,47 грн. (одна тисяча дев'ятсот вісімдесят чотири грн. 47 коп.), про що видати наказ.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Н.Г. Назаренко
Дата підписання рішення, оформленого відповідно до вимог ст. 84 ГПК України, - 20.12.2013р.