16.12.2013 Справа № 901/3922/13
За позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим
до відповідача Військового комісаріату Автономної Республіки Крим
про стягнення 342,72 грн.
Суддя Доброрез І.О.
Представники:
від позивача - Сорокіна О.П. (начальн. відділу організ. прав. роботи юрид. управління; довіреність від 07.12.2010 № 7);
від відповідача - Григорчук О.А. (помічн. військ. комісара, довіреність від 16.09.2013 № 4160)
СУТЬ СПОРУ: 25.11.2013 Головне управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим (далі - позивач) звернулось до господарського суду Автономної Республіки Крим (далі - суд) із позовною заявою про стягнення з Військового комісаріату Автономної Республіки Крим (далі - відповідач) грошових коштів у розмірі 342,72 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує ст.ст. 257, 261, 264, 1166, 1173 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ст. 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (у редакції від 28.12.2007; далі - Закон № 2262-XII) та вказує, що внаслідок видачі посадовими особами відповідача недостовірної довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, гр. ОСОБА_4 було здійснено неправильне нарахування та виплата пенсії, тобто було виплачено пенсію в завищеному розмірі, що завдало матеріальних збитків державі в особі позивача, які відповідач зобов'язаний відшкодувати.
Ухвалою суду від 26.11.2013 порушено провадження у справі та у порядку ст. 65 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) зобов'язано сторін надати суду документи, необхідні для вирішення спору.
На підставі ст. 77 ГПК України розгляд справи відкладався. Черговий розгляд справи призначений на 16.12.2013.
Під час судового засідання представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та надав пояснення, аналогічні викладеним у позові та письмових поясненнях від 03.12.2013 № 1662/06-21 (а.с. 43).
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві від 04.12.2013 № 5845 (а.с. 21-22). Зокрема, зазначає, що позивач вже звертався до адміністративного суду із аналогічним предметом спору, в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невирішення питання про розмір грошового забезпечення гр. ОСОБА_4 (справа № 2а-9752/10/17/0170). Додатково, вказує, що судовий спір між сторонами виник щодо реалізації владних повноважень та стягнення матеріальних збитків відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з чим вважає даний спір непідсудним господарським судам України.
На підставі ст. 85 ГПК України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» функції з призначення і виплати пенсій на умовах Закону № 2262-XII з 01.01.2007 передано органам Пенсійного фонду України.
Згідно із ст. 99 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 № 489-V військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону № 2262-XII, пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України.
Головне управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим (далі - ГУ ПФУ в АРК) згідно із п.п. 5) п. 2.2 розділу 2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27.06.2002 № 11-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.07.2002 за № 581/6869 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.02.2008 № 5-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.03.2008 за № 208/14899) здійснює призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262-XII.
Статтею 8 Закону № 2262-XII визначено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із п.п. 1-4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок), при виникненні підстав для перерахунку пенсій згідно ст. 63 Закону № 2262-XII уповноважені структурні підрозділи повідомляють органи Пенсійного фонду України про зміну розмірів та нові види грошового забезпечення. У свою чергу, органи Пенсійного фонду України після отримання даних про розмір грошового забезпечення здійснюють відповідний перерахунок пенсії. Так, необхідним документом для перерахунку пенсії є довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії по формі згідно додатка 2 до Порядку, яка надається відповідним структурним підрозділом до головного управління Пенсійного фонду України.
У зв'язку з набранням чинності 01.01.2008 постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», Військовим комісаріатом Автономної Республіки Крим була надана до ГУ ПФУ в АРК довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 27.02.2008 № 109857 на ім'я ОСОБА_4. Зазначена довідка підписана посадовими особами та їх підписи скріплені печаткою відповідача (а.с. 9).
На підставі наданої довідки позивачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_4 за 2008-2009 роки. Зокрема, у новій структурі грошового забезпечення була зазначена надбавка за класну кваліфікацію у розмірі 48,40 грн. Усього розмір грошового забезпечення, виходячи із якого повинна розраховуватись пенсія, склав 1536,15 грн., відповідно, новий розмір пенсії ОСОБА_4 з 01.01.2008 склав 953,33 грн. (а.с. 10, 37-40).
Факт виплати пенсії ОСОБА_4 за 2008-2009 роки у зазначеному вище розмірі підтверджується виписками по особовому рахунку № 27197 ТА-109857 (а.с. 41-42).
Водночас, 30.12.2009 Військовим комісаріатом Автономної Республіки Крим повторно була надана позивачу довідка про грошове забезпечення ОСОБА_4 від 15.12.2009 № 109857, в якій грошове забезпечення було вказано у меншому розмірі за рахунок зменшення розміру надбавки за класну кваліфікацію - 24,20 грн. (а.с. 11). Загальний розмір грошового забезпечення після приведення його у відповідність склав 1511,95 грн., відповідно, новий розмір пенсії ОСОБА_4 - 941,85 грн. (а.с. 11-12).
Згідно із розрахунком ГУ ПФУ в АРК, доданого до матеріалів справи, переплата за пенсією відносно ОСОБА_4 за період з січня 2008 року по грудень 2009 року становить 342,72 грн. (а.с. 13).
Таким чином, позивач вказує, що йому було заподіяно шкоду у розмірі 342,72 грн., у зв'язку з чим ГУ ПФУ в АРК звернулось до суду із вказаним позовом.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Статтею 11 ЦК України визначено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини (ч. 2 ст. 1166 ЦК України).
Згідно із ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII, органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Так, відшкодування шкоди є одним із видів цивільно-правової відповідальності, для застосування якої необхідна наявність всіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, дії чи бездіяльності особи; шкідливого результату такої поведінки - збитків, їх наявності та розміру; причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками; вини особи, яка заподіяла шкоду. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.
При цьому позивач повинен довести наявність протиправної поведінки, збитків та причинного зв'язку між протиправною поведінкою і збитками, а відповідач - відсутність своєї вини у заподіянні збитків.
Як встановлено судом, надана відповідачем до ГУ ПФУ в АРК довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 27.02.2008 № 109857 на ім'я ОСОБА_4 містила недостовірні дані про розмір надбавки за класну кваліфікацію, внаслідок чого позивачем протягом періоду з січня 2008 року по грудень 2009 року здійснено переплату пенсійних коштів.
Таким чином, в результаті здійснення позивачем перерахунку пенсії ОСОБА_4 на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 15.12.2009 № 109857, мав місце факт переплати по пенсії зазначеній особі на суму 342,72 грн.
Протиправність дій Військового комісаріату Автономної Республіки Крим полягає у нарахуванні ОСОБА_4 розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсійних виплат всупереч діючого законодавства України. Факт заподіяння шкоди визначається наявними у матеріалах справи виписками по рахунку та розрахунком надмірної виплати коштів ГУ ПФУ в АРК за даними, наданими відповідачем, а тому, вказані обставини знаходяться в причинному зв'язку між протиправністю дій та результатом таких дій - настанням негативного наслідку - переплати по пенсії. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Вищого господарського суду України від 12.03.2013 у справі № 023/4139/12 (5023/2695/12).
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що з боку відповідача наявний склад порушення умов пенсійного законодавства, внаслідок чого завдано шкоду державі, від імені якої виступають органи Пенсійного фонду України. При цьому, оскільки на момент розгляду спору по суті не було надано доказів сплати відповідачем матеріальної шкоди, спричиненої внаслідок видачі недостовірних документів, то суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд не погоджується з доводами відповідача щодо непідсудності даного спору господарським судам України, ураховуючи наступне.
Так, згідно із ч. 2 ст. 21 Кодексу адміністративного судочинства України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
З огляду на викладене, оскільки Військовий комісаріат Автономної Республіки Крим у спірних відносинах не виконував функцій суб'єкта владних повноважень, а діяв як установа, яка надавала документи, необхідні для перерахунку пенсії органами Пенсійного фонду України, спір за позовом ГУ ПФУ в АРК вирішується судом в порядку господарського судочинства.
Зазначені обставини вже встановлювались в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 26.09.2013 № К/9991/15293/11, якою було закрито провадження в адміністративній справі за позовом ГУ ПФУ в АРК до Військового комісаріату Автономної Республіки Крим про стягнення переплати пенсії у розмірі 342,72 грн., у зв'язку з чим, ураховуючи приписи ст. 35 ГПК України, зазначені факти є обов'язковими для господарського суду при розгляді справи № 901/3922/13.
За правилами ч. 3 ст. 49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.
Відповідно до п. 18) ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI Пенсійний фонд України та його органи звільняються від сплати судового збору.
Ураховуючи зазначене, суд покладає на Військовий комісаріат Автономної Республіки Крим сплату судового збору до Державного бюджету України у розмірі 1720,50 грн.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85, 115-116 ГПК України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Військового комісаріату Автономної Республіки Крим на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим суму шкоди, завданої державі, у вигляді переплати пенсії у розмірі 342,72 грн. (триста сорок дві грн. 72 коп.).
3. Стягнути з Військового комісаріату Автономної Республіки Крим в доход Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1720,50 грн. (одна тисяча сімсот двадцять грн. 50 коп.).
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складене 20.12.2013.
Суддя І.О. Доброрез