11 грудня 2013 року Справа № 107626/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Старунського Д.М.,
суддів Багрія В.М., Кушнерика М.П.,
за участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ВКФ «Форум» на постанову Болехівського міського суду Івано-Франківської області від 16 травня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 , ОСОБА_3, ВКФ «Форум» до Болехівської міської ради Івано-Франківської області, ОСОБА_4 про визнання незаконними та скасування рішень,
ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ВКФ «Форум» 17.02.2012 року звернулися в суд з адміністративним позовом до Болехівської міської ради Івано-Франківської області, ОСОБА_4, в якому просили скасувати рішення №36-09/11 від 17.08.2011 року «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4» та №04-13/11 від 27.12.2011 року «Про внесення змін в рішення Болехівської міської ради від 17.08.2011 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки», згідно яких ОСОБА_4 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0812 га в АДРЕСА_1 для обслуговування об'єктів нерухомості, придбаного ним на аукціоні.
Постановою Болехівського міського суду Івано-Франківської області від 16 травня 2012 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ВКФ «Форум» оскаржили його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просять рішення суду першої інстанції скасувати і прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовують тим, що судом першої інстанції були недостатньо досліджені докази та обставини справи, рішення постановлено з порушенням норм матеріального права. Зазначають, що судом не перевірено доводів відповідача з приводу того, що в результаті проведення геодезичних обмірів території виявились надлишки земельної ділянки і що, так звані надлишки земельної ділянки законно виділені відповідачем ОСОБА_4 Суд також не надав правової оцінки суперечливим доводам відповідача з приводу того факту, звідкіля взялись залишки землі, оскільки в заперечені відповідачем зазначено, що надлишки виявлені в результаті проведення геодезичних обмірів даної земельної ділянки, а з відповіді виконавчого комітету Болехівської міської ради вих.№3446/02-Н/07 від 11.01.2012 року, відповідачем зазначено, що ОСОБА_4 надано земельну ділянку площею 0,0812 га в тому числі 0,0052 га із земель запасу міської ради для обслуговування викупленого громадського будинку, а прийшов до помилкового висновку, що надлишки виявлені в результаті проведення геодезичних обмірів даної земельної ділянки. В матеріалах справи відсутні докази, які б обґрунтовували площу виділеної земельної ділянки 0,0812 га, а тому висновок суду не підкріплений жодними доказами.
Представник ОСОБА_2, ВКФ «Форум» в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав та просить її задовольнити.
Представник Болехівської міської ради та ОСОБА_4 в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги заперечили та просять залишити її без задоволення.
Інші сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, тому колегія суддів, у відповідності до ст.196 КАС України, вважає за можливе розглядати справу без їх участі.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, дослідивши наявні в справі матеріали та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подану апеляційну скаргу слід задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції скасувати в частині з таких підстав.
Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що норма ст.134 Земельного кодексу України закріплює принцип обов'язковості продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності. Відповідно не підлягають продажу на земельних торгах земельні ділянки у разі розташування на них об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Оскільки ОСОБА_4 є власником будівлі, що розташована на спірній земельній ділянці, яка надана для обслуговування цієї будівлі, то така земельна ділянка не підлягає відчуженню на земельних торгах.
З таким висновком колегія суддів не погоджується і вважає, що він не відповідає нормам матеріального права та фактичним обставинам справи.
З матеріалів справи видно, що первинним власником земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 розміром 0,076 га, була Болехівська центральна міська лікарня, що засвідчується копією Державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, виданого 06 липня 2010 року на підставі рішення Болехівської міської ради від 18.09.2009року (а.с.48). Як видно із Державного акта цільове призначення земельної ділянки - обслуговування приміщень лікарні( терапевтичного відділення).
27 липня 2010 року ОСОБА_4 на приватизаційному аукціоні придбав громадський будинок, (приміщення терапевтичного відділення лікарні), загальною площею 496,1 кв.м. (а.с.32). 04.08.2012 року укладено договір купівлі-продажу вказаного нежитлового об'єкту, що розташований на земельній ділянці в АДРЕСА_1 площею 0,076 га (а.с.136, 137, 170.)
17.08.2011 року Болехівською міською радою прийнято рішення №36-09/11, згідно якого надано дозвіл ОСОБА_4, як новому власнику будинку на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в АДРЕСА_1 на тих же умовах і в тому ж розмірі, як у попереднього власника, Болехівської міської лікарні - площею 0,0760 га для обслуговування та реконструкції викупленого громадського будинку під комерційно-житлове використання, надання медичних послуг, крамниці, офісних приміщень, житлових квартир (а.с.7).
Частинами 1, 2 статті 120 Земельного кодексу України передбачено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти.
Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Таким чином, враховуючи наведену норму, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що придбавши громадський будинок, (приміщення терапевтичного відділення лікарні), загальною площею 496,1 кв.м. за адресою АДРЕСА_1 до ОСОБА_4 перейшло право користування на земельну ділянку площею 0,076 га, у зв'язку з чим Болехівською міською радою винесено правомірне рішення від 17.08.2011 року №36-09/11 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4»
Поряд з тим, з акту від 07.10.2011 року видно, що в результаті геодезичних обмірів території встановлено, що між земельною ділянкою ВКФ «Форум» та ділянкою (0,076 га ) підприємця ОСОБА_4 є земельна ділянка приблизно 0,0025 га, на якій розташовані дві споруди місцевої каналізації, які використовуються ВКФ «Форум» та ПП «Азалія».( а.с.168), а також позивачами та мешканцями міста.
27.12.2011 року Болехівська міська рада прийняла рішення і внесла зміни в п.1 прийнятого нею раніше рішення від 17.08.2011 року щодо розміру земельної ділянки, і надала дозвіл ОСОБА_4 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в АДРЕСА_1 для обслуговування викупленого громадського будинку, зазначивши її площу - 0,0812 га, тобто більше не на 0,0025 га, а на 0,0052 га (а.с.8).
Згідно ч.1 ст.134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч.2 вказаної вище статті не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності винесення вказаного вище рішення №04-13/11 від 27.12.2011 року «Про внесення змін в рішення Болехівської міської ради від 17.08.2011 року №36-09/11 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки», яким змінено площу земельної ділянки на 0,0812 га, тобто збільшено на 0,0052 га.
Виходячи з норми ст.134 Земельного кодексу України суд апеляційної інстанції вважає, що міською радою порушено вимогу згідно якої земельні ділянки комунальної власності підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах.
Крім того, суд першої інстанції, не надав правової оцінки тому факту, що позивачам постійно надавались відмови відповідачем у виділенні спірної земельної ділянки (0,0052 га) з підстав відсутності вільної за даною адресою землі в запасі.
Проте, як видно з матеріалів справи відповідачем було виділено 0,0052 га саме із запасу земель міської ради для ОСОБА_4, чим фактично обмежено права позивачів
Якщо право користування на земельну ділянку площею 0,076 га перейшло до ОСОБА_4 разом з придбаним на приватизаційному аукціоні громадським будинком (приміщення лікарні) загальною площею 496,1 кв.м., однак щодо земельної ділянки площею 0,0052 га, що є різницею між зміненою площею 0,0812 га та первинною 0,076 га, окремий конкурс не проводився, відповідно рішення №04-13/11 від 27.12.2011 року «Про внесення змін в рішення Болехівської міської ради від 17.08.2011 року №36-09/11 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» прийняте з порушенням вимог статті 134 ЗК України, а тому підлягає скасуванню.
Також колегія суддів вважає за належне зазначити, що згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч.1, 2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; 6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції вважає, що провадження у справі в частині вирішення позовних вимог до ОСОБА_4 слід закрити, так як такі вимоги позивачів( фізичних осіб) до фізичної особи, а не суб»єкта владних повноважень, не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства..
Відповідно до п.1, 4 ст.202 КАС України підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу. (ч.1 ст.203 КАС України)
Згідно п.1 ч.1 ст.157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, доводи апеляційної скарги висновки суду спростовують і така підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198 п.3, 202 п.1, 4, 205 ч.2, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ВКФ «Форум» задовольнити частково.
Постанову Болехівського міського суду Івано-Франківської області від 16 травня 2012 року у справі №902/168/12 в частині відмови визнати незаконним та скасувати рішення Болехівської міської ради Івано-Франківської області від 27 грудня 2011 року №04-13/11 «Про внесення змін в рішення Болехівської міської ради Івано-Франківської області від 17 серпня 2011 року №39-09/11 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» скасувати і прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 , ОСОБА_3, ВКФ «Форум» в цій частині задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Болехівської міської ради Івано-Франківської області від 27 грудня 2011 року №04-13/11 «Про внесення змін в рішення Болехівської міської ради Івано-Франківської області від 17 серпня 2011 року №39-09/11 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки».
Постанову Болехівського міського суду Івано-Франківської області від 16 травня 2012 року у справі №902/168/12 в частині вирішення позовних вимог до ОСОБА_4 скасувати і провадження у справі в частині цих позовних вимог закрити.
В решті постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
На постанову може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, а в разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складання постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя Д.М. Старунський
Судді В.М. Багрій
М.П. Кушнерик
Постанова у повному обсязі складена 16.12.2013 року.