10.1
Іменем України
12 грудня 2013 року Справа № 812/8918/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Лагутіна А. А.;
при секретарі судового засідання: Рязанській Є. О.;
за участю
представника позивача: Фірсюк О. А. (довіреність № 03/5-698 від 28.12.2012 року),
представника відповідача: Компанієць І. А. (довіреність № 367/08-05 від 14.01.2013 року, працює: головний спеціаліст юрисконсульт юридичного сектору),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС» до управління Пенсійного фонду України в Лутугінському районі Луганської області про визнання протиправними дій, визнання недійсною та скасування вимоги про сплату недоїмки з єдиного внеску № Ю-564 від 02.08.2013 року у розмірі 2838987,81 грн.,-
25 жовтня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС» (далі - Позивач) до управління Пенсійного фонду України в Лутугінському районі Луганської області (далі - Відповідач або УПФУ) про визнання протиправними дій, визнання недійсною та скасування вимоги про сплату недоїмки з єдиного внеску № Ю-564 від 02.08.2013 року у розмірі 2838987,81 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що вимогою Ю-564 від 02.08.2013 року управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області повідомило підприємство про те, що станом на 01.08.2013 року заборгованість ВП «Шахта імені XIX з'їзду КПРС» зі сплати єдиного внеску становить 2838987,81 грн.
Згідно Акту звірки взаєморозрахунків № 92 від 05.11.2012 року станом на 01.11.2012 року у підприємства борг зі сплати єдиного внеску становив 505,19 грн.
Згідно акту звірки взаєморозрахунків № 162 від 04.10.2013 року, підписаного з боку шахти з розбіжностями, недоїмка зі сплати єдиного внеску ВП «Шахта імені XIX з'їзду КПРС» згідно бухгалтерського обліку підприємства становить 2962,32 грн., недоїмка по пені - 233561,98 грн., недоїмка по штрафним санкціям - 2602182,58 грн.
Позивач вважав, що у зв'язку з винесенням вимоги Ю-564 від 02.09.2013 року про сплату недоїмки, має місце порушення прав та охоронюваних законом інтересів ДП «Луганськвугілля», оскільки підприємством сплачувався вказаний борг, але відповідач зараховував кошти за іншим призначенням ніж вказано підприємством у призначенні платежу.
Таким чином, позивач вважав протиправними дії відповідача щодо самостійного змінення напрямку зарахування грошових коштів, належних ДП «Луганськвугілля» та сплачених в рахунок погашення єдиного внеску, а також дії щодо неповідомлення позивача про суми розподілу сплачених коштів відповідно платіжних доручень.
З підстав викладених у позові, позивач просив суд визнати дії управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області стосовно винесення вимоги Ю-564 від 02.08.2013 року про сплату недоїмки з єдиного внеску у розмірі 2838987,81 грн. неправомірними; визнати недійсною вимогу Ю-564 від 02.08.2013 року; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області зарахувати перераховані грошові кошти у відповідності з призначенням платежу, зазначеному у платіжних дорученнях.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, просив суд задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, заперечував проти задоволення позовних вимог, надав письмові заперечення на позов, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі (аркуш справи 48).
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464), яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Облік осіб, зазначених у частині першій статті 4 Закону № 2464, ведеться в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Взяття на облік осіб, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 Закону № 2464, здійснюється Пенсійним фондом шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників (частина 1 статті 5 Закону № 2464).
Частиною 3 статті 5 Закону № 2464, серед іншого встановлено, що платником єдиного внеску, зазначеним у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, в порядку, встановленому Пенсійним фондом, безоплатно надсилається повідомлення про взяття їх на облік, в якому для платників, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, зазначається клас професійного ризику виробництва, до якого віднесено платника.
Згідно із частиною 8 статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Судом встановлено, що позивача зареєстровано платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в управлінні Пенсійного фонду України в Лутугінському районі Луганської області.
Як вбачається з матеріалів справи, вимогою Ю-564 від 02.08.2013 року управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області повідомило підприємство про те, що станом на 01.08.2013 року заборгованість ВП «Шахта імені XIX з'їзду КПРС» зі сплати єдиного внеску становить 2838987,81 грн. (аркуш справи 8).
Згідно Акту звірки взаєморозрахунків № 92 від 05.11.2012 року станом на 01.11.2012 року у підприємства борг зі сплати єдиного внеску становив 505,19 грн.(аркуш справи 19).
Згідно акту звірки взаєморозрахунків № 162 від 04.10.2013 року, підписаного з боку позивача з розбіжностями, недоїмка зі сплати єдиного внеску ВП «Шахта імені XIX з'їзду КПРС» згідно бухгалтерського обліку підприємства становила 2962,32 грн., недоїмка по пені - 233561,98 грн., недоїмка по штрафним санкціям - 2602182,58 грн.(аркуш справи 19).
Згідно ч. 6 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року № 21-5 затверджено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Інструкція), яка визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", нарахування і сплати фінансових санкцій органами Пенсійного фонду України, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів.
Згідно п. 6.10 Інструкції за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
При цьому протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного періоду орган Пенсійного фонду складає повідомлення про суми розподілу сплачених коштів за формою згідно з додатком 8 до цієї Інструкції, яке надсилається (вручається) такому платнику. Корінець повідомлення залишається в органі Пенсійного фонду.
Повідомлення вважається надісланим (врученим) платнику, якщо його передано службовій особі юридичної особи або фізичній особі - підприємцю, особі, яка забезпечує себе роботою самостійно, під підпис або надіслано простим поштовим відправленням. Дата відправлення проставляється на корінці повідомлення.
Заявою від 13.08.2013 року за вих. № 09/1825 підприємство зверталось до управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі про узгодження вимоги (аркуш справи 9). Рішенням № 1 від 19.08.2013 року (вих.. № 8017/03-06) зазначена заява залишена без змін та без задоволення (аркуш справи 10).
02.09.2013 року підприємством було подано скаргу за № 09/1925 до Головного управління пенсійного фонду України в Луганській області з оскарженням вимоги Ю-564 від 02.08.2013 року (аркуші справи 11-12). Додатково підприємство 05.09.2013 року листом за № 09/1963 від 04.09.2013 року повідомило Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області про оскарження вимоги Ю-564 від 02.08.2013 року (аркуш справи 13).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про результати розгляду скарги № 5819/03-10 від 09.09.2013 року вимога Ю-564 від 02.08.2013 року залишена без змін, а скарга без задоволення (аркуш справи 14).
18.09.2013 року підприємством було подано скаргу за № 09/2065 про оскарження вимоги Ю-564 від 02.08.2013 року до Управління Пенсійного фонду України (аркуші справи 15-16).
Рішенням Пенсійного фонду України за № 26927/09-10 від 10.10.2013 року задоволенні скарги підприємства відмовлено (аркуші справи 17-18).
У судовому засіданні встановлено, та не заперечувалось сторонами, що позивачем отримано лист управління Пенсійного фонду України в Лутугінському районі Луганської області № 9159/03-06 від 10.10.2013 року яким підприємство повідомлено про суми розподілу сплачених коштів (аркуш справи 23).Суми поточних платежів зараховувались згідно із призначенням «сплата єдиного внеску». Таким чином, всі сплачені позивачем суми враховані та зараховані відповідно до призначення платежу «сплата єдиного внеску». Відтак, думка позивача, що поняття «зарахування в порядку календарної черговості виникнення» та «перерозподіл» є тотожними, не заслуговує на увагу.
Що стосується вимоги позивача про зобов'язання відповідача зарахувати перераховані ДП "Луганськвугілля" грошові кошти у відповідності з призначенням платежу, зазначеному у вищевказаних платіжних дорученнях, суд вважає її необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню, оскільки статтею 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" органи Пенсійного фонду наділені правом погашення суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості.
Таким чином, суд вважає, правомірним та обґрунтованим зарахування управлінням Пенсійного фонду України в Лутугінському районі Луганської області перерахованих державним підприємством «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС» грошових коштів у відповідності з призначенням платежу, а відтак дії відповідача по винесенню вимоги Ю-564 від 02.08.2013 року про сплату недоїмки з єдиного внеску у розмірі 2838987,81 грн. визнаються судом правомірними, та такими, що повністю відповідають вимогам діючого законодавства, а вимога Ю-564 від 02.08.2013 року такою, що підлягає виконанню.
З огляду на вищевикладене, суд прийшов до висновку щодо необґрунтованості заявлених позовних вимог, та вважає за необхідне відмовити у задоволенні позову державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС» до управління Пенсійного фонду України в Лутугінському районі Луганської області про визнання протиправними дій, визнання недійсною та скасування вимоги про сплату недоїмки з єдиного внеску № Ю-564 від 02.08.2013 року у розмірі 2838987,81 грн., зобов'язання зарахувати перераховані грошові кошти у відповідності з призначенням платежу, зазначеному у платіжних дорученнях, в повному обсязі.
Згідно ст. 94 КАС України стягнення судових витрат у даному випадку не передбачено.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні адміністративного позову державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС» до управління Пенсійного фонду України в Лутугінському районі Луганської області про визнання протиправними дій, визнання недійсною та скасування вимоги про сплату недоїмки з єдиного внеску № Ю-564 від 02.08.2013 року у розмірі 2838987,81 грн., зобов'язання зарахувати перераховані грошові кошти у відповідності з призначенням платежу, зазначеному у платіжних дорученнях, відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Відповідно до частини 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 16 грудня 2013 року.
Суддя А.А. Лагутін