Постанова від 28.11.2013 по справі 806/5878/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 806/5878/13-a

категорія 3.7.2

28 листопада 2013 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Чернової Г.В. ,

при секретарі - Прохорчук П.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "ПВН" до Управління Укртрансінспекції у Житомирській області про визнання протиправною та скасування постанови №008038 від 06.08.2013 р.,-

встановив:

19 серпня 2013 року Приватне підприємство "ПВН" (далі - ПП "ПВН") звернулося до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати постанову начальника Управління Укртрансінспекції у Житомирській області від 06 серпня 2013 року №008038 про застосування адміністративно-господарських штрафів.

В обґрунтування позову зазначає, що спірною постановою до підприємства застосовано фінансові санкції 1700,00 грн. за порушення ст.39 Закону України "Про автомобільний транспорт". Позивач не погоджується із застосованими фінансовими санкціями, з огляду на те, що всі необхідні документи згідно ст.39 Закону України "Про автомобільний транспорт" під час проведення перевірки були в наявності та оформлені належним чином. Позивач вважає вказану постанову такою, що винесена з порушенням норм діючого законодавства, а тому, просить визнати її протиправною та скасувати.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив його задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечував, просив відмовити в задоволенні позову (а.с. 38-39). Зокрема, вказав, що на момент проведення перевірки у позивача був відсутній витяг з паспорта автобусного маршруту, який виготовляється як фотокопія паспорта, засвідчена печаткою організатора перевезень. Зазначив, що паспорт маршруту № 3 Управлінням транспорту і зв'язку Житомирської міської ради не затверджувався, а тому винесена постанова є правомірною.

Заслухавши пояснення представників сторін, свідка, дослідивши наявні у справі докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з огляду таке.

Судом встановлено, що 9 липня 2013 року державними інспекторами Управління Укртрансінспекції у Житомирській області була проведена перевірка транспортного засобу марки Рута 25 н/з АМ 1118 АА, що належать ПП "ПВН", під час якої було виявлено порушення законодавства про автомобільний транспорт, зокрема вимоги ст.39 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: надавались послуги з регулярних пасажирських перевезень за маршрутом №3 (Богунія - Корбутівка) без оформленого витягу з паспорту маршруту, який виготовлений як фотокопія з паспорту маршруту, засвідчена печаткою організатора перевезень, чим порушено вимоги наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.05.2010 №278 "Про затвердження Порядку розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту". Посадовими особами, які проводили перевірку, на підставі наведеного порушення 09.07.2013 року складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №099993 (а.с.6).

За результатами розгляду матеріалів перевірки 06 серпня 2013 року відповідачем винесено оскаржувану постанову № 008038 про застосування до ПП "ПВН" адміністративно-господарського штрафу у сумі 1700,00 грн. (а.с.8).

Частиною 3 ст. 1 загальної частини Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року № 1567 (далі - Порядок №1567) визначено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Регулювання відносин між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень здійснюється відповідно до приписів Закону України "Про автомобільний транспорт" № 2344-III від 5 квітня 2001 року (далі - Закон).

Статтею 1 Закону визначено, що регулярні пасажирські перевезення - перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування за умовами, визначеними паспортом маршруту, затвердженим в установленому порядку органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування або уповноваженими органами Договірних Сторін у разі міжнародних перевезень.

Положеннями ст. 6 Закону, зокрема, визначено, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі). Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України. У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Водночас статтею 1 зазначеного Закону визначено рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів суб'єкта господарювання на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагові комплекси та інші об'єкти, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту).

Відповідно до п. 14 Порядку №1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Згідно з пунктом 15 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно:

- наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;

- додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону;

- додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода);

- відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам;

- оснащення таксі справним таксометром;

- відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу;

- додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху;

- наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення;

- додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів;

- виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Відповідно до ст.39 Закону автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

Документами для регулярних пасажирських перевезень є:

- для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

- для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.

Вимоги до паспортів автобусних маршрутів регулярних та регулярних спеціальних перевезень, процедуру розроблення, погодження та затвердження таких паспортів передбачені Порядком розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 7 травня 2010 року №278 (далі - Порядок №278).

Відповідно до п.п.1.3, 1.4 Порядку № 278, автомобільний перевізник повинен забезпечити: водія автобуса, що здійснює перевезення пасажирів за маршрутом регулярних перевезень, - витягом з паспорта маршруту, який виготовляється як фотокопія паспорта, засвідчена печаткою організатора перевезень.

Фотокопія з паспорта маршруту регулярних перевезень або відповідний примірник паспорта регулярних спеціальних перевезень пред'являється водієм автобуса під час здійснення перевезень пасажирів, а відповідні примірники паспортів - автомобільним перевізником за його місцезнаходженням для перевірки представникам Головавтотрансінспекції під час здійснення ними державного контролю та представникам Державтоінспекції МВС України (далі - Державтоінспекція).

Пунктом 2.1 Порядку №278 визначено, що паспорт маршруту регулярних перевезень виготовляється у кількості, необхідній для забезпечення організації перевезень, у тому числі організатора перевезень, який зберігає його як контрольний примірник, та перевізника. Водії, які здійснюють перевезення пасажирів за даним маршрутом, забезпечуються витягом з паспорта маршруту, який виготовляється як фотокопія паспорта, засвідчена печаткою організатора перевезень.

Згідно з розділом четвертим Порядку №278 паспорт автобусного маршруту регулярних перевезень оформляється на строк дії договору про організацію перевезень чи дозволу на перевезення пасажирів. Паспорт автобусного маршруту регулярних спеціальних перевезень оформлюється на строк дії договору про перевезення пасажирів між замовником послуг та перевізником. У разі продовження строку дії договору про перевезення паспорт маршруту регулярних спеціальних перевезень переглядається комісією, зазначеною в пункті 2.10 цього Порядку, на відповідність умовам перевезень. За результатами перегляду комісія складає акт про можливість подальшого застосування паспорта, який підшивається до паспорта маршруту.

Як вбачається з матеріалів справи 30 грудня 2011 року начальником управління транспорту і зв'язку Житомирської міської ради було затверджено паспорт автобусного маршруту регулярних перевезень, який працює у режимі маршрутного таксі, назва маршруту №3 "Богунія - міське кладовище", перевізник ПП "ПВН" (а.с. 9-30).

Судом встановлено, що 1 червня 2012 року на засіданні конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника на автобусних маршрутах загального користування в м. Житомирі вирішено укласти тимчасовий договір з ПП "ПВН" на обслуговування маршруту № 3 "Богунія - Корбутівка" до проведення засідання конкурсного комітету по остаточному визначенню переможця конкурсу, що підтверджується витягом з протоколу від 1 червня 2012 року № 43 (а.с.60).

Разом з тим, 5 червня 2012 року між ПП "ПВН" (перевізник) та Управлінням транспорту та зв'язку Житомирської міської ради (замовник) укладено договір № 7/Т про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування. За умовами даного договору замовник надає право, а перевізник бере на себе зобов'язання щодо надання права на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування № 3 "Богунія - Корбутівка" щоденно, у режимі маршрутного таксі з 5 червня 2012 року до проведення конкурсу (п.1.1 Договору) (а.с.71-72).

Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_1 пояснила, що працює в управлінні транспорту і зв"язку Житомирської міської ради. Вказала, що вищезазначений договір № 7/Т про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування був укладений з позивачем та вона за вказівкою керівника управління власноручно зробила в договорі виправлення, а саме внесла запис "до проведення конкурсу".

Судом встановлено, що рішенням конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника від 26 червня 2012 року ПП "ПВН" визнано переможцем конкурсу на обслуговування міського автобусного маршруту № 3 "Богунія-Корбутівка", терміном на один рік.

Однак, враховуючи протест прокуратури м. Житомира від 17.07.2012 року № 32/151, рішенням конкурсного комітету від 19.07.2012 року його було скасовано, а договір на обслуговування даного маршруту з перевізником укладено не було, відповідно і паспорт маршруту також не затверджувався .

Встановлено, що позивачем до договору № 7/Т від 5 червня 2012 року паспорт автобусного маршруту регулярних перевезень не було оформлено, він використовував оформлений раніше - у грудні 2011 року паспорт автобусного маршруту, так як працював на вказаному маршруті вже не перший рік. Акт комісії про можливість подальшого застосування паспорта, який підшивається до паспорта маршруту ПП «ПВН» теж не було оформлено.

В судовому засіданні представником позивача був наданий паспорт міського автобусного маршруту регулярних перевезень, який працює у режимі маршрутного таксі № 3 "Богунія- Корбутівка", розроблений 26.06.2013 року (а.с. 74-94). Проте, суд не приймає його як належний доказ, оскільки він не оформлений у відповідності до вимог чинного законодавства (не затверджений сторонами).

Враховуючи наведене суд вважає, що позивач здійснював перевезення з порушенням законодавства про автомобільний транспорт.

Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Позивачем не було доведено протиправності рішення відповідача, натомість суд прийняв доводи відповідача і вважає, що постанова Управління Укртрансінспекції у Житомирській області є законною та такою, що відповідає вимогам чинного законодавства.

Враховуючи викладене є всі підстави для відмови в задоволенні позову.

За змістом ст. 94 КАС, у разі відмови в задоволенні позову, судові витрати позивачу з Державного бюджету України не повертаються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 23, 94, 162, 158-163,186, 254 КАС, суд,-

постановив:

В задоволенні адміністративного позову Приватного підприємтсва "ПВН" до Управління Укртрансінспекції у Житомирській області про визнання протиправною та скасування постанови № 008038 від 06.08.2013 року відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя Г.В. Чернова

Повний текст постанови виготовлено: 04 грудня 2013 р.